DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ekologiczne opryski na rdzę gruszy. Groźny grzyb nie ma szans
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 01.06.2023 16:58

Ekologiczne opryski na rdzę gruszy. Groźny grzyb nie ma szans

rdza gruszy
Kadry z filmu pochodzą z kanału Zielone Pogotowie na YouTube

Liście gruszy zmieniają kolor, a owoce marnieją? To znak, że Twoje drzewka zaatakowała rdza gruszy. Choroba wywołana przez grzyba błyskawicznie się rozprzestrzenia i niszczy uprawy, dlatego koniecznie zacznij działać. Doskonałym rozwiązaniem są opryski z sody i czosnku.

Rdza gruszy jest poważną chorobą, która niszczy drzewka

Rdza gruszy jest chorobą grzybiczą i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Rdza może pojawić się w każdym momencie. Rozwojowi patogenów sprzyja wietrzna i deszczowa pogoda, a także bardzo mroźna zima. Zaatakowane drzewko samo nie poradzi sobie z grzybem. 

Jak poznać, że mamy do czynienia z rdzą gruszy? Na liściach pojawia się pomarańczowy nalot. Liście marnieją. Choroba przechodzi także na owoce. Pod żadnym pozorem nie możemy ich jeść. Na początku pozbądźmy się bardzo chorych liści, a następnie wykonajmy opryski.

Rdzy gruszy możemy pozbyć się domowymi sposobami. Musimy pamiętać o 2 najważniejszych rzeczach. Po pierwsze, opryski wykonujemy regularnie. Po drugie, zainfekowane drzewka traktujemy naprzemiennie dwoma roztworami. Wtedy grzyb szybko zniknie.

Nawóz z pokrzywy czy drożdży to przeszłość. Ten specyfik jest 100 razy lepszy Drożdże przydają się nie tylko w kuchni. Oniemiejesz gdy zobaczysz ich działanie w ogrodzie

W walce z rdzą pomocny jest czosnek i soda oczyszczona

Aby zwalczyć rdzę gruszy, przygotuj 2 różne roztwory i naprzemiennie podlewaj nimi drzewka. Oprysk stosuj raz na 7 dni do momentu, aż choroba ustąpi. Do przygotowania wywaru z czosnku potrzebujesz około 80 g ząbków czosnku i wody. 

Ząbki rozgnieć i włóż do większego pojemnika razem z łupinkami. Następnie wlej 10 l wody i odstaw na 30 minut. Do przygotowania drugiego oprysku wykorzystaj 50 g sody oczyszczonej i rozpuść ją w 10 l ciepłej wody. Grzyb bardzo szybko zniknie z drzewek.

grusza.jpg
canva/druvo

Bardzo ważna jest profilaktyka

Regularne sprawdzanie gruszy uniemożliwi grzybowi dalszy rozwój. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki rdzy, od razu pozbądź się chorych liści i owoców. Najlepiej będzie, gdy je spalisz. Nie wykorzystuj liści na kompost i nie zostawiaj pod drzewkiem.

Profilaktycznie możesz także przygotować roztwór z czosnku lub sody i wykonywać oprysk raz na kilka tygodni. Wtedy grzyb nie będzie miał możliwości, żeby się rozwinąć. Nie sadź także w ogrodzie jałowca sabińskiego. Jego obecność znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się rdzy na gruszy.

Polecane