Te grzyby możesz zbierać także zimą. Są pysznym dodatkiem do wielu dań
Lasy pokryła gruba warstwa śniegu. Na wycieczki w góry wybierają się o tej porze roku fani ekstremalnych doznań, a grzybiarze raczej zostają już w domach. Jednak okazuje się, że również zimą znajdziemy grzyby, które wzbogacą nasz jadłospis.
W polskich lasach rośnie gatunek grzyba, który możemy zbierać zimą. Są nazywane polskimi grzybami mun. Jak wyglądają i gdzie możemy je znaleźć?
Kiedy rosną polskie grzyby mun?
Są niepozorne i wiele osób nie wie, że w ogóle nadają się do jedzenia. Zaczynają pojawiać się jesienią, ale znajdziemy je również w zimie. Właśnie o tej porze roku możemy szukać polskich grzybów mun.
Grzyby mun kojarzą się przede wszystkim z chińską dietą. Do tych grzybów zaliczają się dwa gatunki. Uszak gęstowłosy jest tropikalny i spotykany głównie w Azji. Natomiast drugi uszak bzowy znajdziemy też w polskich lasach.
Oba rodzaje tych grzybów rosną na pniach lub korzeniach drzew. Najczęściej wybierają rośliny liściaste. Jednak jak wygląda spotykany w Polsce uszak bzowy? Nadal możemy szukać go w lasach.
Grzyby, które możemy zbierać zimą
Polskie grzyby mun mają kilka nazw. Często spotkamy się z określeniem ucho bzowe, uszak judaszowy lub ucho judaszowe. Zimą nadal rosną na drzewach i właśnie o tej porze roku mogą wzbogacić naszą dietę. Jednak jak wyglądają?
Uszak bzowy swoim wyglądem bardzo przypomina uszy, właśnie stąd jego nazwa. Te gatunek znajdziemy porastający pnie drzew. Występują w różnych odcieniach brązu i są jak najbardziej jadalne.
Górna część grzyba jest zamszowa, natomiast dolna może robić się biała u starszych okazów. Polskie grzyby mun zbieramy jesienią i zimą. Jednak co właściwie możemy z nich przyrządzić?
Co przygotować z polskich grzybów mun?
Uszak bzowy najczęściej porasta pnie czarnego bzu. Występuje w gęstych skupiskach, dlatego za jednym razem możemy zdobyć naprawdę spory zapas grzybów. Jednak co możemy z nich zrobić?
Polskie grzyby mun możemy marynować, ale to nie jedyna możliwość. Fantastycznie smakują podduszone lub podpieczone na patelni. Będą doskonałym dodatkiem do dań w stylu azjatyckim. Możemy także zrobić z nich sos do mięsa, dodać do sałatki, czy makaronów i zapiekanek z warzywami i kurczakiem. Dodadzą daniom aromatu.
Zobacz także:
- Jak dobrze pamiętasz serial „Rodzina Zastępcza”? Quiz TYLKO dla prawdziwych fanów
- Roślina marnieje w oczach, a liście zmieniają kolor? Reaguj natychmiast, tylko tak ją uratujesz
- To nie jest zapasowa żarówka. Lampki choinkowe mają ukrytą funkcję