Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Roślina marnieje w oczach, a liście zmieniają kolor? Reaguj natychmiast, tylko tak ją uratujesz
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 03.12.2023 17:05

Roślina marnieje w oczach, a liście zmieniają kolor? Reaguj natychmiast, tylko tak ją uratujesz

Jak uratować przelanego kwiatka?
canva/Africa Images

Mimo, iż woda jest niezbędna do prawidłowego wzrostu roślin doniczkowych, jej nadmiar szkodzi o wiele bardziej, niż jej brak. Przelane kwiaty dosłownie marnieją w oczach. Ich liście tracą jędrność, sprężystość, gałązki zaczynają się uginać.

Liście przelanego kwiatka stają się żółte, a następnie brązowe, ponieważ zwykle po przelaniu pojawia się grzyb. Choroby grzybowe są zabójcze dla rośliny, której korzenie zgniły od nadmiaru wody. Musimy więc działać natychmiast. Tylko tak uratujemy kwiatki.

Dlaczego przelany kwiatek marnieje?

Podlewanie roślin doniczkowych jest mocno uzależnione od ich gatunku i pory roku. Zimą zwykle podlewamy je raz w tygodniu. Latem natomiast nawet co drugi dzień. Pamiętajmy jednak, aby kierować się tutaj również bardzo ważną zasadą - kwiatom dostarczamy wodę dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha.

Ten zabieg pozwoli nam uniknąć przelania i jego nieprzyjemnych konsekwencji. Przelana roślina bowiem zaczyna marnieć w oczach, a liście robią się żółte. Dzieje się tak, ponieważ jej korzenie zaczęły gnić. Roślina nie pobiera wody. W tym też momencie najczęściej dochodzi do zakażenia grzybem, którego trudno się pozbyć.

Jak uratować przelanego kwiatka? Na początku usuwamy pożółkłe liście. One już się nie odrodzą. Następnie przechodzimy do kolejnych czynności. W tym artykule opisałam, jak krok po kroku uratować roślinę. Ważny jest czas, reaguj natychmiast.

jak uratować przelanego kwiatka.jpg
canva/Ekaterina Zolina

Jak uratować przelanego kwiatka?

Przygotuj ręcznik papierowy i worek na śmieci. Worek rozłóż na płasko, na nim połóż kilka warstw ręcznika. Przelanego kwitka wyjmij z doniczki i osłonki i połóż na ręczniku. Odstaw do całkowitego wysuszenia.

Gdy korzenie będą suche, oczyść je delikatnie z ziemi. Zgniłe korzenie odetnij ostrym, zdezynfekowanym wcześniej nożem.  Teraz przejdź do najważniejszego etapu - ochrony przed chorobą grzybową.

Zrób to po przelaniu. Tylko tak uratujesz roślinę

Przelany kwiatek, stale mokra ziemia i zgniłe korzenie to idealne miejsce do rozwoju grzybów. Choroby grzybowe roślin są trudne do zwalczenia. Aby jak najszybciej pozbyć się zalążków pleśni i uniknąć choroby, wykorzystaj mielony cynamon.

Cynamonem oprósz wysuszone korzenie. Następnie wsadź kwiatka do nowej, przepuszczalnej ziemi. Wierzchnią warstwę gleby także oprósz delikatnie przyprawą i bardzo delikatnie podlej. Tak naprawdę wystarczy kilka psiknięć atomizerem bezpośrednio na podłoże.

Cynamon ma silne działanie przeciwgrzybicze. Działa też bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Kwiatka po przesadzeniu podlewaj umiarkowanie raz na kilka dni i to tylko wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha. 

jak uratować przelanego kwiatka.jpg
canva/Africa Images

Zobacz także: