DomekIOgrodek.pl
Alstremeria – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

pixabay.com/Meatle (CC0 Domena publiczna)

Alstremeria – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Alstremeria, znana również jako lilia Inków, jest egzotyczną i przepiękną rośliną, którą możemy z powodzeniem uprawiać w naszym ogrodzie. Jeżeli jej pielęgnacja jest właściwa, to kwitnienie jest wyjątkowo obfite, dzięki czemu tworzy s

Alstremeria – cechy charakterystyczne

Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, a w naturalnym środowisku można ją najczęściej spotkać na górzystych terenach Andów (w Peru, Chile i Brazylii). Jest nazywana lilią Inków, lilią peruwiańską lub krasnolicą. Nie jest zbyt wysoka, zazwyczaj dorasta do około 50-100 cm wysokości. Jej liście są lancetowate i oplatają się wokół łodygi. Okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu i trwa aż do pierwszych przymrozków.

Kwiatostany mają formę baldachogrona i są złożone z kilku kwiatów, które występują w różnych kolorach (mogą być białe, żółte, różowe oraz czerwone). Zazwyczaj są wielobarwne, z ciemniejszymi plamkami. Roślina ma wiele odmian, ale w uprawie najczęściej można spotkać alstremerię pomarańczową, alstremerię bladą, alstremerię chilijską, alstremerię papuzią oraz alstremerię Hookera.

Alstremeria – uprawa i wymagania rośliny

Jest to gatunek egzotyczny i dlatego jego uprawa nie jest prosta. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie pH wynoszącym około 5,5-6,5. Miejsce, w którym się znajduje, musi być ciepłe i jasne, albo najlepiej półcieniste. Podlewamy ją regularnie, ale nie możemy jej zalać, ani doprowadzić do zastoju wody, ponieważ wtedy jej korzenie bardzo szybko zaczną gnić i zwiększy się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Przed posadzeniem najlepiej wykonać drenaż podłoża. Nie może też mieć zbyt sucho, bo wtedy kwitnienie jest krótsze, a kwiaty mogą opadać. Przy odpowiednim nawadnianiu roślina kwitnie długo oraz intensywnie, dlatego powinno się ją dodatkowo odżywiać. Nawożenie wykonujemy w czasie okresu wegetacyjnego i używamy do tego preparatów wieloskładnikowych i wolnodziałających. Regularnie usuwamy jej przekwitające kwiaty, co wydłuża okres kwitnienia.

Alstremeria – sadzenie

Zabieg sadzenia alstremerii wykonujemy na wiosnę, w marcu. Najlepiej zasadzić ją w donicy lub innym pojemniku, zwiększy to szanse na jej prawidłowy wzrost i rozwój. Na dnie układamy warstwę kompostu lub obornika, dosypujemy ziemię i robimy równomierny dołek. Kłącza wkładamy do dołka, na głębokość około 5 cm, a resztę przestrzeni zasypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy. Można również wykonać zabieg ściółkowania. Końcem maja możemy wynieść rośliny na zewnątrz lub przesadzić do gruntu. Nie zaleca się robić tego wcześniej, ponieważ nie jest odporna na niskie temperatury. Już jesienią rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.

Najlepiej przenieść je do zamkniętego, jasnego i chłodnego pomieszczenia, w którym utrzymuje się temperatura około 6-10 stopni C. W zimie zmniejszamy częstotliwość podlewania, ale nie dopuszczamy do przesuszenia. Jej zaschnięte pędy można lekko przyciąć. Jeżeli uprawiamy alstremerię na zewnątrz, musimy przyciąć wszystkie pędy do wysokości kilku centymetrów i dokładnie ją przykryć. Najlepiej użyć do tego specjalnej włókniny lub słomy. Przy wykonywaniu wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać, że sok, który wydziela roślina, może wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać skórę. Uważajmy też na kontakt z oczami i ustami. Wszystkie czynności powinno się wykonywać w rękawicach ochronnych.

Alstremeria – zastosowanie

Ze względu na swoje piękne i niezwykle dekoracyjne kwiaty, oraz dość egzotyczny wygląd, roślina będzie oryginalną ozdobą każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Można ją wyeksponować w najbardziej widocznych miejscach. Aby efekt był jeszcze bardziej spektakularny, najlepiej wybrać odmiany, których kwiaty mają różne barwy. Jest to roślina często wykorzystywana przy tworzeniu różnorodnych bukietów czy innych kompozycji kwiatowych, ponieważ dość długo się utrzymuje. W formie ciętej może wytrzymać od 7 do 14 dni. Należy jednak pamiętać, aby wazonu z kwiatami alstremerii nie stawiać w pobliżu owoców, ponieważ wytwarzają one etylen. Substancja ta może mieć niekorzystny wpływ na wygląd naszej kompozycji i przyspieszać starzenie się kwiatów.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >