DomekIOgrodek.pl
Asparagus doniczkowy

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/bobanmk

Asparagus doniczkowy – szparag czy paprotka?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Nazywany jest szparagiem, a z wyglądu kojarzony jest z paprotką. Asparagus doniczkowy, kiedyś spotykany na kwietnikach u babci, dziś wraca do łask. Co to właściwie za roślina?

Choć jego nazwa nie jest powszechnie znana, roślina ta od dawna zdobi polskie wnętrza. Przed laty była spotykana w prawie każdym domu. Później stała się nieco zapomniana. Jednak jest bardzo dekoracyjna i warto poznać ją bliżej. Asparagus doniczkowy to okazały rodzaj roślin, który gromadzi ponad 250 gatunków. Większość z nich rośnie dziko. W uprawie domowej można wyróżnić zaledwie kilka z nich. Asparagus zwany jest także szparagiem. Obie nazwy są prawidłowe.

Jak wygląda asparagus doniczkowy?

Do najpopularniejszych należą aparagus pierzasty i gęstokwiatowy. To niewielkie rośliny, dorastające do maksymalnie 60 centymetrów wysokości, a w przypadku gatunku gęstokwiatowego – do jednego metra. Mają rozłożysty pokrój złożony z wielu delikatnych gałązek, które są gęsto pokryte bardzo małymi spiczastymi listkami. Choć w zasadzie nie są to listki a zmodyfikowane łodygi. Pędy rozkładają się na boki, co wygląda bardzo efektownie. U szparaga gęstokwiatowego występują dodatkowo białe, drobne kwiaty, które mogą pojawiać się w różnych okresach. Ten gatunek wytwarza także owoce – intensywnie czerwone kulki zwane jagodami. Nie są jadalne i mają tylko charakter dekoracyjny. Za najbardziej bujną uchodzi odmiana asparagusa gęstokwiatowego o nazwie Meyeri. Ma bardzo gęsto ulistnione pędy, które rozrastają się na boki i przypominają puszyste „ogony”.Asparagusy ze względu na swój wygląd kojarzone są z paprociami, jednak to całkiem inne rośliny. Co warto podkreślić – mniej wymagające.

Gdzie lubi rosnąć asparagus doniczkowy?

Asparagus doniczkowy nie należy do trudnych w uprawie, choć jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Podstawową z nich jest to, że roślina źle toleruje gorącą temperaturę. W czasie wegetacji najlepiej czuje się 20-22 stopniach Celsjusza. Zimą preferuje jeszcze niższą, między 16 a 20°C. Jeśli rosną w środowisku zbyt ciepłym lub zbyt zimnym – mogą obsypywać się liście. Nie lubią także przeciągów. Dobrze czują się w sypialniach, gdzie zazwyczaj jest nieco chłodniej.Żadna odmiana asparagusa nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina dobrze czuje się w jasnych pomieszczeniach, lecz najlepiej, jeśli stoi w półcieniu. Odmiana Meyeri preferuje natomiast więcej światła, jednak nie znosi palącego słońca. Asparagusów nie należy zatem stawiać przy samej szybie. Jeśli wybierzemy dla nich parapet, nie może być to strona stale nasłoneczniona. W przeciwnym wypadku rośliny zaczną żółknąć.

Jak uprawiać asparagus doniczkowy?

Jak w przypadku każdej rośliny doniczkowej, trzeba pamiętać o podlewaniu. Asparagus doniczkowy lubi stale lekko wilgotne podłoże. Należy jednak uważać, by nie przelewać rośliny. Wystarczy zwilżona ziemia. Szparag źle znosi suszę. Bywa, że w trakcie ciepłego lata trzeba podlewać go codziennie. Roślina lubi także wodę w podstawce – szybko ją wypija.W okresie wegetacyjnym, od wiosny do końca lata warto także nawozić roślinę. Jest ona dość łakoma składników mineralnych. Można sięgnąć po nawóz dla roślin pokojowych. Ale nie wszystkie gatunki jednakowo reagują. Asparagus pierzasty jest nieco bardziej uwrażliwiony na zasolenie. Nie powinien dostawać zbyt dużej dawki nawozu lub należy nawozić go rzadziej. Kiedy zbliża się zima trzeba ograniczyć zarówno nawożenie, jak i podlewanie. Należy jednak pilnować, aby ziemia nie wyschła całkowicie (korzenie mogą się zasuszyć). To czas spoczynku dla rośliny.

Asparagus doniczkowy lubi wilgotność i żyzną ziemię

Co wiażne, asparagusowi warto zapewnić większą wilgotność powietrza. W ogrzewanych pomieszczeniach jest to zazwyczaj problem, ale co jakiś czas zaleca się spryskiwanie całej rośliny wodą. Warunek ten można spełnić także stawiając doniczkę na kamyczkach zalanych wodą lub mokrych kulkach keramzytu. Dobrym zabiegiem jest także stosowanie w pokoju z rośliną nawilżacza powietrza.Rośliny łatwo się rozmnażają. Wystarczy rozdzielić starsze okazy i przesadzić do nowej doniczki. Dobrze się ukorzeniają i rosną jako samodzielne egzemplarze. Co jakiś czas na wiosnę można przesadzać asparagusy. Nowe żyźniejsze podłoże pobudzi rośliny do wzrostu. Warto wtedy doniczki wypełnić nową, przepuszczalną ziemią i dodać do niej próchnicy.

Asparagus doniczkowy – cięcie

Warto dodać, że po kilku latach uprawy asparagus (zwłaszcza pierzasty) traci ładny wygląd, ponieważ zbytnio się rozrasta i jego forma przybiera różne kształty. Można wtedy odmłodzić roślinę poprzez przycinanie. Trzeba skrócić najstarsze pędy tak, aby nadać im nową formę. Roślina dobrze znosi cięcie. Nie trzeba jednak wykonywać tego każdego roku, a dopiero u dojrzałych okazów. Takie cięcie odmładzające warto wykonywać w miarę rozrastania się rośliny.Kwiaty asparagusów podczas kwitnienia wydzielają intensywny zapach. Rośliny nie są podatne na choroby i rzadko atakują je szkodniki. Można więc cieszyć się bezproblemową uprawą w domu.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >