DomekIOgrodek.pl
Borówka amerykańska – sadzenie i pielęgnacja

pixabay.com/Nowaja(CC0 Domena publiczna)

Borówka amerykańska – sadzenie i pielęgnacja

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Borówka amerykańska należy do chętnie uprawianych krzewów. Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na posadzenie tego owocu w swoich przydomowych ogródkach. Posiada nie tylko doskonałe właściwości smakowe, a

Borówka amerykańska – cechy charakterystyczne

Borówka amerykańska należy do krzewów z rodziny wrzosowatych. Jej pędy posiadają silne rozgałęzienia. Mogą osiągać wysokość około 2,5 metra. Charakteryzuje się skórzastymi oraz zielonymi liśćmi. Kwiaty przypominają wygląd kremowobiałej korony zebranej w grona. Owoce przybierają granatowe bądź ciemnoniebieskie zabarwienie. Odznaczają się soczystością oraz jędrnością, posiadają słodki smak.

Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja, natomiast dojrzewanie owoców odbywa się od około połowy lipca i trwa do września. Okres owocowanie jest uzależniony od wyboru odmiany.

Jak wygląda sadzenie i pielęgnacja borówki amerykańskiej?

Przed przystąpieniem do sadzenia należy przygotować podłoże. Najlepiej, aby było to słoneczne miejsce, osłonięte od wiatru. Kolejny krok stanowi wybór odpowiedniej ziemi. Borówka amerykańska preferuje glebę przepuszczalną, lekką, bogatą w składniki pokarmowe oraz próchnicę, a także kwaśną o odczynie wynoszącym 3,8- 4,8 pH.

Dobór właściwej gleby przyczynia się do lepszego wzrostu rośliny oraz obfitego owocowania. W przypadku ziemi mineralnej zaleca się wzbogacenie w organiczną materię poprzez przekopanie z przekompostowanymi trocinami z iglastych krzewów bądź z kwaśnym torfem. Termin sadzenia jest uzależniony od rodzaju, jaki posiadamy. Wiosną oraz jesienią znajdziemy każdą ich odmianę w sklepach ogrodniczych. Zakupione krzewy w donicach powinny mieć 2-3 lata oraz posiadać pędy około 40 cm wysokości.

Można także zakupić sadzonki, które posiadają odkryty system korzeniowy. W takim przypadku zaleca się ich natychmiastowe posadzenie. Gdy wybieramy jesienny okres sadzenia, rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Przed posadzeniem należy wykopać dość duży dół o głębokości około 40 cm oraz szerokości około 70-80 cm.

Każda roślina powinna mieć osobny dół. Sadzenie następuje w rzędach w odległości około 2 metrów od siebie. Wykopane doły zapełniamy mieszaniną ziemi ogrodowej oraz kwaśnego torfu. W celu zabezpieczenia roślin należy usypać kopiec z rozdrobnionej kory sosnowej bądź przekompostowanych trocin wokoło zasadzonych krzewów. Tak posadzone borówki amerykańskie obficie podlewamy wodą.

Roślina posiada płytki system korzeniowy, dlatego obowiązkowym elementem pielęgnacji jest prawidłowe podlewanie. Powinno ono nastąpić od razu po posadzeniu oraz jest szczególnie ważne przez pierwszy rok od posadzenia, ponieważ brak odpowiedniej ilości wody nie sprzyja jej rozwojowi. Najlepiej podlewać każdy krzew około 10-20 litrami wody w tygodniu. Kolejny element pielęgnacji stanowi nawożenie. Odbywa się ono przy pomocy stosowania odpowiednich nawozów, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych.

Cięcie krzewów borówki amerykańskiej jako proces pielęgnacyjny

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny stanowi przycinanie borówki amerykańskiej. Brak zastosowania procesu cięcia skutkuje zmniejszeniem owocowania. Przez okres pierwszych 3 lat należy usuwać chore oraz słabe pędy. Właściwe cięcie przypada na 4 rok po posadzeniu krzewów.

Zaczyna się od usunięcia wszystkich niepotrzebnych oraz najstarszych pędów. Roślina powinna posiadać około 6-8 pędów bazowych. Należy również usunąć pędy schorowane, suche, cienkie, zagęszczające środek rośliny oraz uszkodzone. Przed rozpoczęciem wegetacji należy wykonać przycinanie prześwietlające krzewów w okresie przedwiośnia. Zaleca się także wykonanie zabiegu cięcia letniego po okresie zbiorów. Takie przycinanie należy wykonywać w czasie suchych oraz słonecznych dni.

Po około 10-15 latach uprawy przeprowadza się przycinanie borówki amerykańskiej celem jej odmłodzenia. Wykonuje się je, gdy krzewy charakteryzują się intensywnym zagęszczeniem oraz spadkiem ilości plonów. Przedwiośnie stanowi okres, w którym powinno się wykonywać cięcie odmładzające. Odbywa się to za pomocą powycinania pędów przy ziemi. Na wiosnę pojawiają się nowe pędy – z nich wybieramy te najzdrowsze i najsilniejsze.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >