DomekIOgrodek.pl
Basen w ogrodzie

pixabay/CharlesRondeau

Budowa basenu w ogrodzie

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Decydując się na budowę basenu w ogrodzie należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim basen stanowi ogromną atrakcję dla wszystkich domowników. Dowiedz się co należy zrobić, aby cieszyć się pięknym basenem w Twoim ogrodzie.

Budowa basenu w ogrodzie – projektowanie


Pierwszy krok stanowi projektowanie basenu. Przy projektowaniu należy przeanalizować wszystkie aspekty dotyczące naszego przedsięwzięcia, przede wszystkim trzeba dokonać wyboru wielkości, kształtu, materiałów oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów. Projekt powinien posiadać wszystkie potrzebne informacje, w szczególności te związane z systemami wodnymi. Powinien także uwzględniać wszystkie potrzebne koszty. Budowa basenu jest dość kosztowną inwestycją, jednak niesie za sobą szereg plusów, które poprawiają jakość naszego zdrowia. Warto zwrócić się do specjalisty, aby uzyskać wymarzony efekt końcowy zgodny z naszymi założeniami.

Budowa basenu w ogrodzie – wybór rozmiaru oraz kształtu


Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego kształtu oraz rozmiaru. Od wyboru wielkości zależy czy będzie potrzebne pozwolenie na budowę basenu. W sytuacji, gdy basen będzie osiągał powierzchnię ponad 30 metrów kwadratowych konieczne jest zezwolenie na jego wybudowanie. Jeśli powierzchnia naszego basenu będzie mniejsza niż 30 metrów kwadratowych, wystarczy jedynie zgłosić budowę minimum 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Im większy basen, tym koszty jego utrzymania będą większe.

Dzisiejszy rynek oferuje szeroki wachlarz dostępnych kształtów, jednak najczęściej wybieranym jest prostokąt. Jeśli zdecydujemy się na niestandardowy kształt możemy zastosować część głęboką oraz płytką, którą najczęściej przeznacza się dla małych dzieci. Kolejnym krokiem jest wybór głębokości. Standardowa głębokość wynosi 1,5 metra. W przypadku przeznaczenia basenu na skoki do wody stosuje się większą głębokość – minimum 2,5 metra.Budowa basenu w ogrodzie – przedsięwzięcie wbudowane w teren


W sytuacji budowy basenu wbudowanego w terenie należy zacząć od zbadania poziomu wód gruntowych na naszej działce. Jeśli poziom wód będzie zbyt wysoki lepsze rozwiązanie stanowi jego ustawienie bezpośrednio na ziemi. Gdy pomimo wysokiego poziomu wód zdecydujemy się na budowę, należy zwiększyć wytrzymałość wszystkich ścian, a także opracować odpowiednio przystosowaną hydroizolację. Przed przystąpieniem do prac musimy przygotować specjalne miejsce, na którym powstanie basen. Należy wykopać głęboki, wielki dół, a także zarezerwować nawet do kilkudziesięciu metrów sześciennych gruntu, w zależności od jego wielkości. Dno wymaga należytego wzmocnienia. Polega ono na umieszczeniu dennej płyty ze zbrojonego żelbetu na odpowiednio przygotowanym dnie basenu. Można użyć także dodatkowych wzmocnień, aby uzyskać twarde i sztywne zabezpieczenie.Z czego możemy zbudować basen w ogrodzie?


Istnieje wiele gotowych basenów, które są dostępne na rynku. W przypadku jego budowy od podstaw należy wybrać odpowiedni materiał. Do budowy basenu możemy zastosować m.in.: stal, drewno, żelbet, beton oraz inne tworzywa sztuczne, które przeznaczone są do budowy zbiornika. Wybór materiału zależy od prywatnych preferencji, a także od czasu przeznaczonego na budowę w ogrodzie, ponieważ w przypadku niektórych materiałów jest ona zdecydowanie bardziej pracochłonna.W jakim miejscu powinniśmy zbudować basen w ogrodzie?


Zaleca się, aby miejsce przeznaczone na budowę basenu znajdowało się w dalekiej odległości od różnych drzew, roślin oraz krzewów, ponieważ spadające ich części mogą zanieczyszczać wodę. Basen najlepiej ustawić w słonecznym miejscu, aby nasłonecznienie podnosiło temperaturę wody. Jeśli basen powstanie w zacienionym miejscu można zastosować alternatywne rozwiązanie, którym jest zamontowanie podgrzewacza do basenu. Kolejnym elementem wpływającym na lokalizację jest dostęp do wody. Należy pamiętać, że woda w basenie potrzebuje częstej wymiany oraz oczyszczania, dlatego najlepiej, aby dostęp do wody znajdował się jak najbliżej zbiornika.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >