DomekIOgrodek.pl
Budowa domu

Wikimedia Commons/Tomasz "Nemo5576" Górny(CC0 Domena publiczna)

Budowa domu dla 4-osobowej rodziny, ile kosztuje?

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Dom dla rodziny 2+2 - jaki będzie najlepszy? Trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak metraż, koszt budowy i ogrzewania. W tym artykule tłumaczymy, w jaki sposób podejść do planowania tego przedsięwzięcia.

Dom dla rodziny czteroosobowej rządzi się swoimi prawami - ma tutaj znaczenie ilość metrów kwadratowych, optymalny koszt budowy i rodzaj ogrzewania. Jeśli dopiero planujesz budowę lub kupno domu, zapoznaj się z czynnikami, które pomogą ci dokonać właściwego wyboru.

Jaki metraż będzie idealny dla rodziny czteroosobowej?

Aby zapewnić swojej czteroosobowej rodzinie komfort mieszkania, należy w nowym domu przewidzieć minimum 90 metrów kwadratowych. Jest to oczywiście dolna granica, którą można bez problemu przeskoczyć. 

Pamiętajmy jednak, że jeśli nasz dom będzie miał powyżej 130 metrów kwadratowych, to może się to okazać nieco niepraktyczne. W końcu większy metraż to również więcej sprzątania i często wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli więc lubisz przestrzeń, nastaw się również na dodatkowe obowiązki i wydatki.

Ile kosztuje projekt domu na rodziny 2+2?

Jeśli decydujemy się na wybór projektu, musimy przeanalizować nasze potrzeby i preferencje. Zależy ci na prostym i funkcjonalnym domu bez udziwnień? A może wolisz nietypowe rozwiązania i chcesz, żeby twoje gniazdko wyróżniało się bajerami na tle innych? Od tych czynników zależy koszt planu budowy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zwykły i prosty dom dla małej rodziny, cena projektu wyniesie od tysiąca do paru tysięcy złotych. Taki gotowy plan będzie dobrym rozwiązaniem jeśli masz ograniczony budżet i lubisz ekonomiczne, proste rozwiązania.

Personalizowany projekt wiąże się niestety z większym wydatkiem. Zawiera on często nietypowe rozwiązania, które wymagają dopracowania i dostosowania pod daną rodzinę. Nastaw się więc na koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile zapłacimy za budowę czteroosobowego domu?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ na cenę budowy domu wpływa bardzo wiele czynników. Ma znaczenie to, jakich materiałów użyjemy, firma, którą zatrudnimy i lokalizacja działki. Jak się jednak okazuje, kluczowym parametrem jest metraż.

Weźmiemy pod lupę sytuację, w której koszt metra kwadratowego (wykończenie pod klucz) wynosi 3 000 złotych. Decydując się na budowę domu o powierzchni stu metrów kwadratowych, finalnie zapłacimy trzysta tysięcy złotych. Są to jednak wartości szacunkowe, cena może się różnić w zależności od czynników wymienionych wyżej.

Koszt ogrzewania - ile wyniesie w domu 2+2?

Podobnie, jak w przypadku kosztu budowy, cena za ogrzewanie jest zależna od bardzo wielu parametrów. Jeśli będziemy chcieli zastosować ogrzewanie podłogowe, to uśrednijmy, że cena za metr kwadratowy wyniesie około 120 zł. Przy naszym założeniu, że dom będzie miał powierzchnię stu metrów kwadratowych, łącznie zapłacimy około 12 000 zł (pamiętajmy, że podawane wartości są przybliżone). Dodajmy do tego również koszt instalacji i koszt opału, który zobowiązuje nas na wiele lat.

Źródło: haloursynow.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Marcin Tyszka wydał fortunę na rośliny, ma ich ponad 2 tysiące

  • Drzewa i krzewy, których lepiej nie sadzić obok siebie. Bardzo niebezpieczne połączenia, powodują choroby

  • Fusy z kawy mają niesamowity wpływ na twoje kwiaty. Mało kto wie

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >