DomekIOgrodek.pl
Kawa

pixinio.com/Michal Jarmoluk (CC0 Domena publiczna)

Fusy z kawy mają niesamowity wpływ na twoje kwiaty

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Jeśli do tej pory po zaparzeniu kawy wyrzucałeś fusy do kosza na śmieci, lepiej przeczytaj ten artykuł! Jak się okazuje, mają one genialny wpływ na twoje kwiaty. Mogą służyć jako naturalny nawóz i nie tylko. W tym artykule zdradzimy wszystkie zasto

Kawa służy nam nie tylko jako pyszny, pobudzający napój, ale także ma praktyczne zastosowanie w naszym domu i ogrodzie. Jak się okazuje, może znakomicie przysłużyć się naszym roślinom.

Fusy z kawy są znakomitym nawozem do kwiatów! Dostarczają im bowiem niezbędnych składników pokarmowych, między innymi potasu, azotu i magnezu. Przedstawiamy wam kilka świetnych pomysłów na wykorzystanie fusów tak, aby jak najbardziej przydały się waszym kwiatom.

Płyn z fusów z kawy - idealny do podlewania kwiatów

Z fusów po kawie możemy stworzyć płyn, którym następnie podlejemy zarówno rośliny doniczkowe, jak i ogrodowe. Możemy go wykorzystać nawet do warzyw i krzewów owocowych.

Aby przygotować mieszankę dla roślin ogrodowych, potrzebujemy 1 szklanki fusów, którą należy zalać 10 litrami wody. Gdy fusy napęcznieją, powstałą miksturę mieszamy i podlewamy naszą zieleń (trzeba to zrobić od razu). Powtarzajmy proces 1-2 razy w tygodniu.

Możemy również wykorzystać resztkę niedopitej kawy, aby stworzyć płyn dla roślin domowych. Rozcieńczamy napój z wodą w proporcji 1:5 i podlewamy (najlepiej raz na dwa tygodnie). Znakomicie na taki nawóz zareagują kamelia japońska, kaktusy, paprocie, antrium czy fiołek afrykański.

Ściółka w ogrodzie z fusów po kawie

Fusy z kawy znakomicie sprawdzą się do ściółkowania w ogrodzie! Dlatego po zaparzeniu warto je zbierać i suszyć. Umieśćmy warstwę z fusów na glebie, a następnie przykryjmy korą ogrodową - dzięki temu nie będą one rozdmuchane przez wiatr. Ten sposób sprawi, że ziemia będzie zasilana w niezbędny azot.

Ściółkę możemy stworzyć również ze świeżej zmielonej kawy, która dzięki kwaśnemu odczynowi sprawdzi się w pielęgnacji roślin kwasolubnych, m.in. hortensji, róży czy borówki amerykańskiej. To samo tyczy się warzyw, tj. marchew, pomidor i niektóre nowalijki.

Fusy z kawy jako element ziemi do kwiatów

Jeśli wymieszamy naszą kawę z ziemią, wzbogacimy ją w składniki odżywcze, napowietrzymy i poprawimy jej pojemność wodną. Dlatego warto 2 razy w miesiącu stworzyć taką mieszankę, która znakomicie wzbogaci glebę. Jeśli dopiero co zasadziliśmy rośliny, warto zastosować sposób ze wkopaniem fusów pod ziemię, mniej więcej na głębokość 15 centymetrów. Dostarczy im to przydatnych mikroorganizmów, a te sprawią, że nasza zieleń szybciej się rozwinie i będzie bujna.

W przypadku roślin doniczkowych wystarczy nieco przemieszać 2 łyżeczki fusów z wierzchnią warstwą ziemi - pamiętajmy jednak, aby były suche! Wilgotne mogą spleśnieć i stworzyć skorupę, która ogranicza dostęp do tlenu.

Zasilanie kompostu fusami z kawy

Fusy dodawane do kompostu zasilą go w magnez potas i miedź. Azot w nich zawarty przyspieszy proces kompostowania, a ich struktura przyczyni się do napowietrzenia całości. Co ciekawe, woń kawy przyciągnie pożyteczne dżdżownice.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Skuteczne sposoby czyszczenia słuchawki prysznicowej. Banalnie proste triki

  • Nowy, zaskakujący trend na rynku nieruchomości. Chodzi o domy jednorodzinne

  • Niezwykle luksusowa willa Beaty Pawlikowskiej

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >