DomekIOgrodek.pl
Budowa sauny w domu – cechy charakterystyczne, rodzaje, analiza czynników oraz prawidłowy montaż urządzenia

pixabay.com/nkaminetskyy(CC0 Domena publiczna)

Budowa sauny w domu – cechy charakterystyczne, rodzaje, analiza czynników oraz prawidłowy montaż urządzenia

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Sauna coraz częściej pojawia się w naszych domach. Dzięki jej zainstalowaniu możemy stworzyć domową strefę relaksu. Zanim zdecydujemy się na jej wstawienie, musimy odpowiednio przygotować miejsce oraz przeanalizować wszystkie czynniki, które dotycz

Budowa sauny w domu – charakterystyka domowej sauny

Sauna to szczelne oraz izolowane miejsce, które zawiera piec oraz ławy przeznaczone do podgrzewania naszego ciała. Zastosowanie izolacji służy utrzymaniu prawidłowego wysokiego poziomu temperatury w pomieszczeniu.

Budowa sauny w domu – wybór miejsca

Zanim przejdziemy do budowy sauny w domu, musimy wybrać miejsce, w którym zainstalowane będzie nasze urządzenie. Możemy zdecydować się na saunę wewnątrz domu bądź w oddzielnie postawionym budynku. Ważne jest, aby już na etapie projektowania domu uwzględnić budowę sauny, aby zapewnić i przygotować wszystkie kwestie techniczne oraz związane z jej podłączeniem. Wielkość sauny powinna być dostosowana do rozmiarów pomieszczenia, w którym się będzie znajdować.

Budowa sauny w domu – analiza czynników wpływających na budowę sauny

Przed budową sauny musimy wybrać materiał, który będzie znajdować się w naszym pomieszczeniu. Najczęściej do wyłożenia ścian sauny używa się paneli wykonanych z drewna jodłowego, świerkowego bądź cedrowego. Grubość paneli powinna wynosić minimum 12 mm. Przy wykonaniu konstrukcji należy także uwzględnić izolację cieplną, która powinna wyróżniać się grubością od 45 do 100 mm. Kolejny czynnik stanowi dobór podłogi.

Przy konstrukcji podłoża zaleca się zastosowanie wykładziny z tworzywa sztucznego bądź terakoty. Na podłodze powinny znajdować się także drewniane kratki, które posiadają właściwości antypoślizgowe. Ponadto gwarantują również prawidłowy odpływ wody. Montaż oświetlenia powinien być wykonany w sposób bezpieczny, aby niezamontowane światło nie stanowiło zagrożenia dla osób, które będą korzystać z domowej sauny. Oprócz podstawowych czynników możemy także uwzględnić wbudowanie dodatkowych narzędzi np. termometru bądź higrometru.

Budowa sauny w domu – rodzaje sauny

Wybór rodzaju sauny uzależniony jest przede wszystkim od predyspozycji naszego pomieszczenia, a także projektu naszej sauny. Do podstawowych rodzajów sauny zalicza się m.in.:

 1. Saunę suchą – jej temperatura osiąga około od 90 do 110 stopni C. Wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 10 procent. Zastosowanie sauny suchej prowadzi do natychmiastowego wysuszenia skóry, a następnie do nagrzewania ciała, które powoduje delikatny proces pocenia się.

 2. Saunę mokrą – charakteryzuje się temperaturą wynoszącą od 70 do 90 stopni C. Wilgotność powietrza wynosi około od 25 do 35 procent.

 3. Saunę parowo-ziołową – odznacza się temperaturą na poziomie od 45 do 65 stopni C. Wilgotność w saunie parowo-ziołowej wynosi od 40 do 60 procent. W przypadku budowy tego typu sauny umieszcza się w niej specjalistyczne piece, których zadaniem jest ogrzewanie powietrza oraz wywarzanie gorącej pary wodnej. Ponadto idealnie nadaje się do zastosowania inhalacji ziołowych.

Budowa sauny w domu – etapy prac montażowych

Po zaprojektowaniu oraz przeanalizowaniu wszystkich niezbędnych elementów związanych z budową sauny przechodzimy do prac montażowych. Czynności związane z budową sauny podzielone są na kilka następujących etapów:

 1. przygotowanie fundamentów oraz podłoża,

 2. wykonanie konstrukcji w pomieszczeniu przeznaczonym na saunę,

 3. podłączenie elektryczności, wody oraz innych mediów, w zależności od projektu naszej sauny,

 4. etap prac wykończeniowych – zastosowanie wybranych materiałów,

 5. wybudowanie specjalnych ław – zastosowanie wybranych materiałów,

 6. zainstalowanie drzwi (najczęstszy wybór stanowią drzwi wykonane ze szkła),

 7. zainstalowanie pozostałych elementów – uwzględnienie pozostałego wyposażenia,

 8. aranżacja otoczenia sauny.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

 • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

 • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

 • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Architektura

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Blachodachówka – ceny i rodzaje

Czytaj więcej >

Architektura

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

Czytaj więcej >

Architektura

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Głębokość przemarzania gruntu – jak postawić fundamenty?

Czytaj więcej >

Architektura

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Rodzaje i zastosowanie

Czytaj więcej >