DomekIOgrodek.pl
Bugenwilla – jak uprawiać i pielęgnować?

pixabay.com/blende12(CC0 Domena publiczna)

Bugenwilla – jak uprawiać i pielęgnować?

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Bugenwilla jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Dzięki egzotycznej urodzie zachwyca swoim wyglądem i tworzy oryginalną ozdobę każdego wnętrza. Poznaj tajniki uprawy i sposoby pielęgnacji tego wspaniałego pnącza.

Bugenwilla – charakterystyka

Bugenwilla to roślina zimozielona, która przybiera formę pnącza, drzewka bądź krzewu. Jej cienkie oraz długie pędy osiągają wysokość około 12 metrów. Posiada charakterystyczne zakrzywione ciernie, które ulokowane są w kątach liści. Jej kwiaty przybierają białe bądź różowe zabarwienie. Posiada także barwne liście, które imitują kwiaty. Najczęściej występują w pomarańczowych, różowych, białych, fioletowych, czerwonych lub purpurowych kolorach. W przypadku naturalnych warunków kwitnie ona praktycznie przez cały rok, natomiast w Polsce zazwyczaj kwitnie przez całe lato.

Odmiany bugenwilli

Roślina ta występuje w trzech postaciach: pnącza, krzewu bądź małego drzewka. W Polsce można spotkać najczęściej dwie odmiany: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Bugenwilla okazała odznacza się obfitym kwitnieniem, a także silnych rozrostem. Bugenwilla gładka charakteryzuje się nieco mniejszymi rozmiarami, można u niej zaobserwować także intensywne kwitnienie. Często wykorzystuje się ją jako bugenwillę bonsai. Wyróżnia się także bugenwillę peruwiańską, która odznacza się średnio obfitym kwitnieniem w porównaniu do pozostałych gatunków.

Uprawa bugenwilli

W Polsce bugenwille najczęściej uprawia się w donicach, natomiast latem można umieścić rośliny na tarasie bądź w ogrodzie. Aby zacząć uprawę należy zaopatrzyć się w młode oraz kwitnące rośliny, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych. W naturalnych warunkach osiąga wysokość około 6 metrów, natomiast w warunkach doniczkowych jej wysokość sięga maksymalnie 3 metrów. Jej pnącze wyrasta w dość szybkim tempie, dlatego należy zabezpieczyć roślinę za pomocą zastosowania podporu bądź owinięcia pędów wokoło drabinek.

Najlepszym miejscem dla tej rośliny jest słoneczne oraz ciepłe pomieszczenie, ponieważ w okresie od marca do września potrzebuje dużej ilości słońca oraz minimum pokojowej temperatury. Nie powinna znajdować się na oknie od południa, ponieważ może dojść do poparzenia jej liści. W okresie od marca do maja roślinę powinno się przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, natomiast w połowie maja można ją przenieść na zewnątrz.

W celu prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości światła. Należy ją chronić przed przeciągami oraz wiatrem, aby zapobiec gubieniu liści. Podłoże, w którym się znajduje, powinno być przepuszczalne, żyzne oraz stale  wilgotne. Roślina nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do jej obumarcia. Należy jednak pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Najlepiej podlewać ją twardą wodą oraz zastosować zraszanie liści.

W celach pielęgnacyjnych, w okresie wiosny oraz lata, używa się odpowiednich nawozów dla roślin kwitnących. W okresie zimowym przenosi się ją do pomieszczenia, które ma dostęp do światła oraz temperatury około 10 stopni C. Roślinę należy podlewać małą ilością wody raz w tygodniu. Końcem lutego następuje obcięcie pędów, co spowoduje jej rozkrzewienie. Pęd należy skrócić o około 1/3 długości. Boczne, cienkie pędy poddajemy wycięciu.

Przenosimy ją w ciepłe miejsce oraz regularnie podlewamy. W przypadku wyrastania liści należy wymienić ziemię, która powinna być żyzna, najlepiej z dodatkiem torfu oraz próchnicy. Ostrożnie przesadzamy roślinę, aby nie doszło do połamania jej korzeni. Po przesadzeniu przez okres około 3 tygodni nie należy jej nawozić. Zanim dojdzie do pojawienia się kwiatów, liście poddawane są zraszaniu. W okolicach maja można ponownie wystawić na zewnątrz. 

Rozmnażanie bugenwilli

W przypadku polskich warunków atmosferycznych bugenwilla nie zawiązuje nasion. Jej rozmnażanie może jednak nastąpić za pomocą ukorzenienia sadzonek. W okresie od stycznia do marca należy uciąć półdrewniane fragmenty pędów. Powinny mieć one długość około 10 cm. Dolne końce moczymy w ukorzeniaczu, następnie umieszczamy w wilgotnym podłożu.

Najlepsze rozwiązanie stanowi zastosowanie mieszaniny torfu z piaskiem. Następnie należy ustawić roślinę w miejscu o temperaturze około 25 stopni C oraz pilnować, aby podłoże było wilgotne. Po okresie około 4-6 tygodni powinno nastąpić ukorzenienie sadzonek. Potraktowana w ten sposób zakwitnie po około 2-3 latach.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >