DomekIOgrodek.pl
Buk – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany

pixabay.com/Marisa04 (CC0 Domena publiczna)

Buk – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Buk możemy spotkać w parkach, lasach, a także w naszych ogrodach. Drzewo odznacza się sporym rozmiarem oraz okazałą budową. Pochodzi z rodziny bukowatych. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowa uprawa i pielęgnacja tego przepięknego drzewa.

Buk – charakterystyka

W przypadku uprawy najczęściej wybieranym gatunkiem jest buk pospolity. Drzewo osiąga około 20-30 metrów wysokości. Ponadto charakteryzuje się szeroką koroną. Posiada pień, który rozgałęzia się w ogromne konary. Końcówki gałęzi delikatnie zwisają w stronę podłoża. Młode pędy drzewa odznaczają się owłosieniem oraz brunatno purpurową barwą. Posiadają owalne liście o ciemnozielonym oraz błyszczącym zabarwieniu. Liście osiągają około 10 cm długości.

W porze jesiennej zmieniają swoją barwę na żółtą, a następnie na brązową. Młode liście rośliny w początkowym okresie są jadalne, później natomiast twardnieją i stają się gorzkawe. Drzewa charakteryzuje gładka kora w popielatym kolorze. Posiada także kwiaty męskie oraz żeńskie. Kwiaty męskie skupione są w wielokwiatowych, małych oraz zwisających pęczkach, natomiast kwiaty żeńskie odznaczają się charakterystyczną okrywą oraz czerwonawym zabarwieniem. Kwitnienie przypada na okres kwietnia oraz maja. Roślina wytwarza także owoce nazywane bukwią. Są to trójgraniaste orzeszki o brązowej barwie oraz delikatnie owłosionej powierzchni.

Buk – wymagania uprawowe oraz pielęgnacja

Drzewo odnajduje się dobrze praktycznie w każdym miejscu – możemy go zasadzić w miejscu słonecznym, półcienistym bądź całkowicie zacienionym. Drzewo preferuje gliniaste, żyzne bądź gliniasto-piaszczyste podłoże. Lubi także dość wilgotną glebę. Najlepszym terminem do jego posadzenia jest okres wiosenny bądź jesienny. Roślinę należy podlewać szczególnie w okresie letnim, gdyż nie przepada ona za suszą. Ponadto jest zwolennikiem wilgotnego powietrza. W tym okresie zwiększamy intensywność podlewania. Podczas wystąpienia przymrozków powinniśmy zapewnić młodej roślinie odpowiednią ochronę, aby nie doszło do przemarznięcia jej dojrzewających liści oraz kwiatów. Drzewo nie przepada za niskimi temperaturami, jest jednak odporne na różne zanieczyszczenia powietrza. W przypadku przesadzenia zabieg należy wykonywać w okresie wczesnej wiosny. Jeśli chodzi o podstawowy gatunek tego drzewa, to możemy zastosować zabieg strzyżenia bądź cięcia w celach pielęgnacyjnych lub estetycznych. W celu poprawy jego rozwoju możemy stosować nawozy organiczne.

Buk – najczęściej spotykane odmiany

Buk pospolity posiada szereg ciekawych odmian, do których zalicza się m.in.:

„Asplenifolia” – rozwija się wolniej niż podstawowy gatunek drzewa, posiada wąskie liście,

„Atropunicea” – osiąga około 20 metrów wysokości, cechuje się liśćmi o ciemnoczerwonym zabarwieniu, które w okresie jesieni zmieniają kolor na pomarańczowy, często tą odmianę stosuje się na żywopłoty, ponieważ drzewo dobrze znosi zabieg cięcia,

„Bicolor Sartini” – charakteryzuje się dwubarwnymi liśćmi, które posiadają obwódkę w zielonym lub żółtym kolorze oraz zielony środek,

„Black Swan” – odznacza się zwisającym oraz dość wąskim pokrojem, osiąga około 7 metrów wysokości przy około 3 metrach szerokości, jego liście charakteryzują się ciemnofioletowym zabarwieniem,

„Dawyck Purple” – osiąga około 15 metrów wysokości, wyróżnia się wąską kolumną oraz purpurowymi liśćmi,

„Fastigiata” – cechuje go charakterystyczny pokrój, który na początku jest wrzecionowaty, a następnie wąski oraz stożkowaty,

„Rohan Weeping” – wyróżniają go delikatnie postrzępione liście o ciemnofioletowym zabarwieniu,

„Zlatia” – odznacza się atrakcyjną koroną, która jest zaokrąglona oraz szeroka, wyróżnia się żółtymi liśćmi, które później zmieniają kolor na zielony.

Buk – zastosowanie

Drzewo stanowi przede wszystkim ozdobę każdego miejsca, w którym się znajduje. Możemy go podziwiać m.in. w parkach, lasach oraz naszych ogrodach. Dzięki swoim rozmiarom wyróżnia się na tle innych roślin. Drzewo jest także używane jako materiał meblarski, ponieważ jego drewno jest uważane za bardzo trwałe oraz solidne. Wykorzystuje się go do wyrobu mebli, a także papieru.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >