Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Cały dom zaśmiardł po gotowaniu bobu lub kalafiora? Jest na to patent
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 15.09.2023 20:55

Cały dom zaśmiardł po gotowaniu bobu lub kalafiora? Jest na to patent

Jak gotować bób?
Canva/Scott O'Neill, Getty Images, Canva/tzahiV, Getty Images Signature

Niektóre warzywa, które lubimy i które apetycznie wyglądają na talerzu, wyjątkowo śmierdzą podczas gotowania. Należą do nich bób i kalafior. Odpowiedzialne za to są ulatniające się związki, takie jak taniny w bobie czy związki siarki w kalafiorze.

Co zrobić, aby w domu nie śmierdziało podczas gotowania tych warzyw? Nie musimy z nich rezygnować. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów i przebywanie w kuchni podczas gotowania bobu czy kalafiora nie będzie już udręką.

Dlaczego warto jeść bób i kalafior?

Bób jest zdrowy, pożywny i według wielu jego miłośników smaczny. Dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych, a ma stosunkowo niewiele kalorii i bardzo małą zawartość tłuszczu. Bób zawiera sporo błonnika, przez co reguluje pracę jelit.

Podobnie kalafior jest źródłem błonnika pokarmowego, zawiera witaminy i cenne składniki mineralne, jak: sód, potas, fosfor, magnez, żelazo, cynk i miedź. Ma rekordowo mało kalorii. Gotowany kalafior zawiera tylko 19 kcal w 100 g.

Nie wszyscy przepadają za bobem czy kalafiorem, jeśli jednak należymy do miłośników tych warzyw, nie warto odmawiać sobie ich z powodu przykrych zapachów wydzielanych podczas gotowania. Lepiej poznać metody na ich zwalczanie.

Projekt bez nazwy (5).jpg
Canva/matka_Wariatka, Getty Images

Ten trik pomoże pozbyć się zapachu gotowanego bobu

Jednym ze sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu podczas gotowania bobu jest namoczenie go wcześniej w zimnej wodzie. Do wody, w której moczymy bób, można dodać posiekaną cebulę. Następnie odczekajmy kilkanaście minut i przystąpmy do gotowania bobu.

Aby zniwelować brzydki zapach bobu podczas gotowania, do wody, w której go gotujemy , można też dodać świeżą pietruszkę, listki laurowe lub 2-3 gałązki świeżego koperku. Zapach unoszący się w kuchni stanie się wręcz przyjemny.

Pamiętajmy, że bób wrzucamy na wrzątek i solimy pod koniec gotowania. Bób gotujemy od 15 do 30 minut w zależności od tego, czy bób jest młody, czy stary. Jeśli bób wrzucimy do osolonej wody, będziemy czekać w nieskończoność na to, aż stanie się miękki.

Gotowanie kalafiora bez brzydkiego zapachu jest możliwe

Podczas gotowania kalafiora też nasza kuchnia wypełni się nieprzyjemnymi zapachami. W tym wypadku najlepiej sięgnąć po sodę oczyszczoną, która ma właściwości wchłaniające zapachy.

Do gotującej się i osolonej wody wsypujemy niepełną łyżeczkę sody i wkładamy kalafiora. Dzięki temu prostemu trikowi unikniemy przykrego zapachu i będziemy mogli cieszyć się smacznym i zdrowym kalafiorem.

Średniej wielkości kalafior gotujemy ok. 15 minut. W tym czasie zmięknie, ale się nie rozgotuje.

Projekt bez nazwy (3).jpg
Canva/congerdesign, pixabay