Chcesz mieć dorodne hortensje? Zmieszaj z wodą 1 składnik i podlej
Hortensje to piękne kwiaty ogrodowe, od których wielu z nas ciężko oderwać wzrok. Odpowiednio pielęgnowane mogą cieszyć oko nawet przez trzy miesiące, chociaż i tak chciałoby się nieco ten okres wydłużyć.
Na szczęście i na to istnieją pewne sposoby. Mało tego, zaproponowany przez nas nawóz jest ekologiczny i możecie przygotować go z domowych odpadów.
Jak dbać o hortensje?
Hortensje to rośliny, występujące w naturze na terenie Azji i Ameryki Środkowej. Z powodzeniem jednak zaadaptowały się one do europejskiego klimatu.
Nie zmienia to jednak faktu, że hortensje to rośliny kapryśne. Ile prawdy jest w tej pogłosce, nie nam oceniać, ale trzeba przyznać, że jeśli nie wiecie, jak je pielęgnować, kwiaty te potrafią zaskoczyć.
O czym przede wszystkim należy pamiętać? Głównie o tym, że hortensje preferują zacienione stanowiska o glebie próchniczej i lekko kwaśnej. Kluczowe jest tutaj dobre nawodnienie – ziemia, w której rośnie hortensja, nie może być przesuszona.
Wykonaj domowy nawóz i ciesz się pięknymi kwiatami
Chociaż pielęgnacja hortensji wymaga nieco zachodu, z pewnością ucieszy was fakt, że domowy nawóz jest banalnie prosty w przygotowaniu i może nie tylko wspomóc wzrost roślin, ale także uodpornić je na choroby.
Aby przygotować wspomniany specyfik, należy zmieszać kilogram liści pokrzywy z 10 litrami zimnej wody. Pojemnik przykrywamy gazą, a całość mieszamy raz na 2 dni. Po tygodniu preparat jest gotowy do użycia.
Dlaczego nawóz z pokrzyw jest tak skuteczny?
Hortensje są szczególnie narażona na ataki szkodników, takich jak: mszyce, nicienie, przędziorki, czy pluskwiaki. Z tego względu dodatkowe wzmocnienie roślin jest tutaj kluczowe.
Nawóz z pokrzyw bogaty jest w związki takie jak: azot, potas, krzem i żelazo, dzięki czemu doskonale wspiera rozwój hortensji i uodparnia je na choroby.
Zaleca się stosowanie go raz na 3 tygodnie, gdyż może on nieco zakwaszać glebę. Mimo to polecany jest nie tylko do pielęgnacji hortensji, ale również w uprawach: pietruszki, marchwi, buraków, czy selera i pomidorów. Gorąco polecamy wypróbować go w praktyce.
ZOBACZ TAKŻE:
- Pelargonia słabo kwitnie? Wzmocnij ją domowym nawozem
- Wbij w glebę. Tak przesuszony trawnik ratują ogrodnicy
- Jak mocno przyspieszyć wzrost warzyw? Zasil je szyszkami sosny