Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zalej skorupki octem. Szybko rozwiążesz problem w ogrodzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.05.2024 10:01

Zalej skorupki octem. Szybko rozwiążesz problem w ogrodzie

Skorupki jajek
Fot. Shutter/Jurga Jot

Czy kiedykolwiek zetknęliście się z problemem niewystarczająco odżywionych roślin? Te zwykle nie chcą prawidłowo rosnąć, wydają słaby plon i nie cieszą naszego oka tak, jak powinny.

Tymczasem okazuje się, że rozwiązanie tego problemu leży w naszej kuchni, a w zasadzie w koszu na śmieci. Tak, wielu z nas wyrzuca pełnowartościowy nawóz, a następnie przepłaca za chemiczne odpowiedniki.

Uratuj swoje rośliny

Jeśli zastanawiacie się nad dobrem najlepszego nawozu do roślin preferujących podłoże zasadowe lub wapienne, takich jak: gruszy, śliwy, jabłoni, bukszpanów, cisów, lawendy, pomidorów, ogórków, cukinii czy czarnego bzu, zapomnijcie o sklepowej chemii.

Ta nie tylko jest droga, ale również mało ekologiczna. Tymczasem istnieje uniwersalny, tani środek, który rozwiązuje wszystkie problemy w ogrodzie. Nie tylko obniża on kwasowość gleby, ale również chroni warzywa i owoce przed gniciem, poprzez wzmocnienie systemu korzeniowego.

Mało tego, ma on także właściwości odstraszające szkodniki. Przez bogactwo substancji odżywczych w mig pobudzi nasze rośliny do wzrostu. Czy wiecie, o jakim nawozie mowa?

Choroby roślin 1.jpg
Fot. Canva/Ivonne Wierink

Wykorzystaj domowe odpady

Uniwersalny nawóz do ogrodu przygotujemy z ze skorupek jajek. Zapytacie pewnie, jak zrobić nawóz ze skorupek jajek? Nic prostszego.

Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu wymieszanie rozdrobnionych skorupek z glebą. Ciekawszym rozwiązaniem jest jednak rozdrobnienie 10 skorupek jaj i zalanie ich 400-500 ml octu 9%. Po około 48 godzinach rozcieńczamy nawóz w proporcji 1 łyżki stołowej na litr wody. Zaleca się stosowanie wspomnianego nawozu raz na dwa tygodnie.

Poznaj ogrodowe właściwości octu

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego nawóz ze skorupek jajek warto wzbogacić octem. Spieszymy z wyjaśnieniem. Dodanie do nawozu octu sprawi, że odżywka będzie łatwiej przyswajalna przez rośliny.

Pamiętajcie jednak, że przed zastosowaniem wspomnianego nawozu warto sprawdzić pH gleby. Jego silne właściwości odkwaszające mogą zaburzyć prawidłowy wzrost niektórych roślin.

Przykładowo nigdy nie stosujcie wspomnianego specyfiku na rośliny ozdobne takie jak: hortensje, azalie, rododendrony, czy wrzosy oraz na owoce takie jak truskawki, borówki amerykańskie, czy maliny.

skorupki jajek.jpg
Fot. Shutter/ThamKC

ZOBACZ TAKŻE: