DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Chodzisz w butach po domu? Popełniasz fatalny błąd, to z pewnością Cię przekona
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.08.2023 18:30

Chodzisz w butach po domu? Popełniasz fatalny błąd, to z pewnością Cię przekona

Chodzenie w butach po domu
Canva/Pressmaster

Pewnie kojarzycie słynne hasło, gdy przychodzicie w gości? „Nie zdejmuj butów” wybrzmiewa z ust wielu Polaków, gdy tylko ich gość zaczyna schylać się w celu rozwiązania sznurówek. Czy jednak jest to tylko polecenie grzecznościowe?

Pewnie domyślacie się, co się stanie, gdy wejdziecie do mieszkania znajomego w butach. Na pewno ubrudzicie podłogę albo rozniesiecie piasek po całym mieszkaniu. Pytanie zatem chodzenie w butach po domu w ogóle ma sens?

Chodzenie w butach po domu i wzorce kulturowe

Oglądając amerykańskie filmy, widzimy, że wszyscy aktorzy chodzą po domu w butach. Nie nam oceniać, czy faktycznie takowa panuje tam kultura, aczkolwiek czy wyobrażacie sobie chodzenie w butach po domu u siebie w mieszkaniu?

Dla wielu osób wydaje się to wręcz absurdalne. Inni z kolei nie widzą w tym problemu. Mało tego, zauważcie, że wiele sal konferencyjnych wyposażone jest w wykładziny, które przecież imitują nasze domowe dywany.

Czy zatem chodzenie w butach po domu ma sens? Czy nasi goście naprawdę powinni zdejmować buty przed wejściem do naszego mieszkania? Może Wy zastanawiacie się, czy chodzenie w butach po domu ma jakieś przeciwwskazania? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

Chodzenie w butach po domu to błąd.jpg
Canva/toomler, Getty Images

Dlaczego nie powinniśmy chodzić w butach po domu?

Buty nie są najbardziej sterylną częścią naszej stylizacji. Pomińmy już fakt, że wiele osób niezbyt przykłada się o dbanie o jakość obuwia i jego stan. Jeśli przyszliśmy w gości albo do siebie ze spaceru, mamy świadomość, że podeszwy naszego obuwia są zwyczajnie brudne.

Tutaj pojawia się pierwszy minus chodzenia w butach po domu. Takie działanie sprawia, że wnętrza szybciej się brudzą. Wystarczy wdepnąć na spacerze w błoto, czy odchody, wejść nieumyślnie w domu na dywan, aby zapoczątkować prawdziwą katastrofę.

Czy jednak chodzenie w butach po domu ma jedynie powodować szybsze brudzenie się wnętrz? Okazuje się, że nie. Chodzenie w butach po domu jest też niekorzystne dla naszego zdrowia. Zobaczcie, jak to działanie wpływa na nasze samopoczucie.

Chodzenie w butach po domu a nasze zdrowie

Chodzenie w butach po domu ma wiele wad. Jeśli nie zdejmujecie butów w domu, te nie odprowadzają dostatecznie dobrze wilgoci. Może to powodować namnażanie się w nich licznych bakterii.

Chodzenie w butach po domu naraża nas także na rozprzestrzenianie się bakterii w naszym domu. Mowa tutaj w szczególności o bakteriach Clostridium difficile, która może wywołać zapalenie jelita grubego oraz pałeczek baterii E.coli i Kiebsiella, które powodują znacznie pogorszenie stanu zdrowia.

Ostatnim elementem jest niepoprawne stymulowanie zakończeń nerwowych w stopach. Chodzenie w butach po domu powoduje, że Wasza stopa gorzej pracuje z podłożem. Wedle medycyny chińskiej, to właśnie główny powód licznych problemów ze stawami.

Chodzenie w butach po domu w Waszej opinii

Czy zatem chodzenie w butach po domu ma jakiś sens? Okazuje się, że nie. Jeśli chcecie lepiej zadbać o czystość w Waszym mieszkaniu oraz nie martwić się, że Wasze buty będą narażone na szybsze zużycie się, zdejmujcie je przed wejściem w głąb mieszkania.

Chodzenie w butach po domu w gościach ma jedynie wydźwięk kulturowy. Jak wiele znacie osób, które faktycznie posłucha się gospodarzy i nie ściągnie butów? Drodzy Czytelnicy, a czy Wy praktykujecie chodzenie w butach po domu?

Chodzenie w butach po domu - unikaj tego.jpg
Canva/pixelshot
Polecane