DomekIOgrodek.pl
Choinka

Wikimedia Commons/Ewkaa (CC0 Domena publiczna)

Choinka po świętach

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Żywa choinka w domu to element świątecznej tradycji, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. Niestety, okazuje się, że gdy zdejmujemy z niej bombki, światełka i inne dekoracje, zazwyczaj ląduje ona... w śmietniku! Fotograf Sim

Kto z nas nie uwielbia leśnego zapachu żywej choinki? Tworzy on wyjątkowy klimat, tak samo jak obecność pięknego, soczyście zielonego drzewka w naszym domu. Nawet wśród celebrytów już od lat panuje pewnego rodzaju „wyścig” o nagrodę za najpiękniejszą aranżację choinki.

Co jednak dzieje się z naszymi jodłami i świerkami po zakończeniu okresu bożonarodzeniowego? Pewien fotograf, na Instagramie znany jako Simas Lin, postanowił udostępnić zdjęcia, na których widoczne są rezultaty poświątecznych działań. Prawda może się okazać bardzo bolesna dla prawdziwych miłośników roślin...

Co dzieje się z choinkami po Świętach? Porażające fotografie

Na Instagramie Simasa Lina możemy zobaczyć zdjęcia, które z szacunkiem do świątecznych drzewek mają niewiele wspólnego. Otóż artysta pokazał choinki... wyrzucone na śmietnik, jak niepotrzebne już nikomu śmieci.

Jest to ogromnie smutny widok, ponieważ mamy świadomość, że te jodły i świerki przez bardzo wiele lat rosły w lesie, a następnie zostały ścięte przez ludzi, aby cieszyć ich oczy. Gdy przestały być już potrzebne, wylądowały na stercie odpadów.

Dodatkowo jest to bardzo nieekologiczne podejście. Przecież żywą choinkę można zawsze zasadzić w ogrodzie, a jeśli go nie posiadamy, oddać znajomemu, który ma działkę. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie drzewka na opał do kominka. Wyrzucanie roślin na śmietnik powoduje jedynie nieporządek, w dużej mierze przez rozsypane wszędzie igliwie, którego trudno się później pozbyć.

Jak możemy uchronić choinki od takiego losu?

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zainwestowanie w sztuczne drzewko. Możemy używać go wielokrotnie i nie musimy martwić się, co zrobić z nim po Świętach - wystarczy je zapakować i schować np. do piwnicy.

Ostatnio pojawiła się również bardzo ciekawa oferta firm, które choinki wynajmują. Cały proces polega na wypożyczeniu ukorzenionego drzewka w doniczce, które po okresie Bożego Narodzenia trafia z powrotem do szkółki leśnej, gdzie ponownie zostaje posadzone w ziemi.

Ekologiczna świadomość - dbajmy o choinki

To bardzo ważne, abyśmy dokonywali odpowiednich wyborów w kwestii zakupu choinki - dzięki temu nie przyczynimy się do zmniejszenia stanu zalesienia i zapobiegniemy wciąż narastającej ilości śmieci.

Jeśli więc miałeś plan, aby za kilka dni wyrzucić swoje drzewko na śmietnik, apelujemy - nie rób tego! W innym wypadku dołożysz swoje „trzy grosze” do powstania cmentarza zapomnianych choinek.

Źródło: fotoblogia.pl

undefined

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >