DomekIOgrodek.pl
Choroby i szkodniki truskawek – jak je zwalczać, leczyć i zapobiegać?

pixabay.com/fisher1231 (CC0 Domena publiczna)

Choroby i szkodniki truskawek – jak je zwalczać, leczyć i zapobiegać?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Choroby i szkodniki truskawek potrafią porażać i zniszczyć całe plony. Najgroźniejsze są te, które atakują owoce. Jak przeciwdziałać pojawieniu się patogenów? Co robić, aby na roślinach nie żerowały szkodniki, a jeśli już się pojawią –

Truskawki to smaczne owoce, często pojawiające się w ogródkach warzywno-owocowych, jednak niestety równie często atakowane przez choroby i szkodniki. Te pierwsze najczęściej wywoływane są przez grzyby. Jednym ze sposobów ich przeciwdziałania jest zapobiegawcze stosowanie środków grzybobójczych (fungicydów). Ważną rolę odgrywa także profilaktyka już na etapie sadzenia truskawek. Należy im wybrać takie stanowisko, które jest odpowiednio nasłonecznione.

Oprócz tego podłoże powinno być przepuszczalne, aby na powierzchni nie zbierała się woda z opadów deszczu. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów. Stojące w wodzie owoce są bardzo narażone na patogeny. Podłoże musi być także odchwaszczane, dobrze, jeśli jest też nawożone. Po zbiorach owoców warto ścinać liście.

Wszystkie te zabiegi mogą pomóc w profilaktyce chorób, choć nie gwarantują, że rośliny nie zachorują. Choroby i szkodniki truskawek mogą okazać się prawdziwą plagą, jednak warto poznać wroga i dowiedzieć się, jak z nim walczyć.

Choroby liści truskawek

undefinedZmiany na liściach często świadczą o stanie chorobowym. Mimo że ujawnia się tylko na liściach, ma wpływ na plony. Truskawki rozwijają się wolniej i tworzą coraz mniejsze owoce.

Biała plamistość liści truskawek

undefinedJedną z najczęstszych chorób jest biała plamistość liści truskawek, wywoływana przez grzyb o nazwie Mycosphaerella fragaria. Objawia się małymi, okrągłymi, brunatnymi plamkami. Później stają się coraz większe i owalne oraz zmieniają kolor na jasnoszary. Z czasem mogą obejmować większą część blaszki liściowej. Czasami wokół plam występuje czerwonobrunatna obramówka. Silne porażenie tym patogenem prowadzi do zamierania części rośliny, a nawet całych krzaczków. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się, stosuje się oprysk ze specjalnych preparatów.

Bakteryjna kanciasta plamistość liści

undefinedTa choroba powodowana jest przez bakterie Xanthomonas fragariae. Wywołują na liściach wodniste plamy, czasami zlewające się razem. Dodatkowo na liściach pojawia się śluzowaty nalot, a blaszka staje się błyszcząca. Na tę przypadłość niestety nie ma lekarstwa. Należy trzymać się zasad pielęgnacji oraz wzmacniać odporność roślin. Pomocne w tym będą preparaty z minerałami.

Werticilioza truskawki

undefinedChoroba ta przebarwia liście na żółto, a z czasem całą roślinę. Wywołuje ją grzyb Verticillium dahliae. Aby zapobiegać pojawieniu się werticiliozy, należy wybierać dobrej jakości sadzonki. Niestety chorobę najlepiej zwalczyć chemicznie, przy pomocy środka Topsin.

Choroby owoców truskawek

undefinedOwoce chorują bardzo często, dlatego stany te są bardziej uciążliwe, bezpośrednio wpływają na zbiory (lub ich brak).

Szara pleśń

undefinedZnana choroba wygląda dokładnie tak, jak się nazywa. Szara pleśń obrasta owoce, które gniją. Grzybami odpowiedzialnymi za ten stan są Botryotinia fuckeliana i stadium konidialne Botrytis cinerea. Choroba atakuje wszystkie organy truskawek i znacznie obniża plony. Należy zwalczać ją chemicznie.

Mączniak prawdziwy

undefinedMimo że zalicza się go do chorób liści, równie często poraża owoce truskawki. Na roślinie pojawia się charakterystyczny, biały nalot, a liście na brzegach mogą robić się czerwone. Mączniaka wywołuje grzyb  Spharotheca macularis. Warto stosować środki zapobiegawcze oraz jeśli choroba wystąpi – doraźny środek zwalczający.

Skórzasta zgnilizna owoców

Chorobę wywołuje patogen o nazwie  Phytophthora cactorum. Porażone owoce stają się brązowe i twarde, najczęściej jeszcze przed dojrzewaniem. Nie nadają się do spożycia. Infekcja sprawia, że cała roślina może zamierać. W tym przypadku także trzeba zastosować środki ochrony roślin.

Choroby i szkodniki truskawek

undefinedNawadniane i nawożone sadzonki truskawek są mniej podatne na występowanie szkodników. Mimo to często zdarza się, że takowe się pojawiają. Częste są te występujące w glebie, które sieją spustoszenie w systemie korzeniowym. Można stosować pewne zabiegi, które przyczyniają się do zapobiegania szkodnikom. Po zakończonych zbiorach truskawek ścinamy liście i usuwamy je, oczyszczamy stanowisko, ponieważ ścięte liście to potencjalne źródło szkodników oraz chorób. Uprawy mogą być też profilaktycznie potraktowane środkami ochrony roślin (chemicznymi lub ekologicznymi).

Pędraki – larwy chrabąszczy

Te szkodniki są wygięte w kształt litery C i mają grubą budowę o kremowym kolorze. Występują pod ziemią, zazwyczaj tuż pod podłożem, nie głębiej niż 30 centymetrów. Żywi się korzeniami.

Turkuć podjadek

undefinedTen owad o gryzącym aparacie gębowym jest wrogiem wszystkich działkowców. Jego przysmakiem są nie tylko warzywa, ale też truskawki. Łatwo go rozpoznać, jest dosyć duży i ma brązowy pancerz. Najwięcej szkód robi na młodych sadzonkach.

Drutowce

Drutowce to larwy chrząszczy sprężykowatych. Są długiej i cienkiej budowy, o barwach żółci, rudości lub pomarańczy. Podobnie do pędraków, podgryzają korzenie truskawek. Rośliny żółkną, a później zamierają.

Kwieciak malinowiec

Jest to jeden z chrząszczy, który wygryza w liściach niewielkie dziury. Pojawia się często w okresie kwitnienia. Jest o tyle groźny, że samice składają jaja w pąkach kwiatowych, podcinając też szypułkę. Niszczą w ten sposób pąki, które później nie wydają owoców. Larwy rozwijają się wewnątrz pąków. Opryski na tego szkodnika należy wykonywać przed kwitnieniem.

Opuchlak truskawkowiec

To kolejny chrząszcz, który upodobał sobie truskawki. Jest aktywny nocą, kiedy to żeruje na pąkach, młodych pędach i liściach. Swoją działalnością doprowadza do usychania całych roślin. Zwalcza się go opryskami, które stosuje się zarówno na roślinę, jak i na podłoże wokół, gdzie mogą gnieździć się larwy.

Wszystkie choroby i szkodniki truskawek możemy zwalczać preparatami chemicznymi, co przynosi dużą skuteczność lub sposobami ekologicznymi, np. turkucia można złapać w specjalnie przygotowane pułapki. Warto także zorientować się w sklepach ogrodniczych w dostępnych środkach, które nie będą inwazyjne dla roślin.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >