DomekIOgrodek.pl
chwast

pixabay.com/ID 12019(CC0 Domena publiczna)

Chwasty na trawniku – jak z nimi walczyć?

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Dość często w naszych ogrodach pojawiają się niepożądane chwasty. Wyglądają nieestetycznie i psują wygląd naszego warzywnika czy trawnika. Dowiedz się jakiego rodzaju chwasty rosną na trawniku, jakie są przyczyny i jak skutecznie i trwale się ich pozbyć.

Chwasty na trawniku – przyczyny

Jedną z przyczyn powstawania chwastów na trawniku może być przenawożenie lub odwrotnie, gleba mało żyzna, uboga w odpowiednie składniki pokarmowe lub zbyt ubita. Innym powodem mogą być nieodpowiednie czynności pielęgnacyjne, takie jak za wysokie koszenie trawy, używanie nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji roślin czy też okresy zbyt długiej suszy. Właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się niechcianych osobników.

Najczęściej występujące chwasty na trawniku

Na naszych trawnikach może pojawić się kilka różnych odmian chwastów. Te, które spotykamy najczęściej to, m.in.: mniszek lekarski, stokrotka pospolita, jaskier rozłogowy, babka zwyczajna, perz właściwy, wiechlina roczna, koniczyna biała, komonica zwyczajna, szczawik zajęczy, żółtlica drobnokwiatowa czy gwiazdnica pospolita. Te rośliny psują wygląd naszego trawnika, a niektóre z nich dość ciężko je usunąć.

Najtrudniejsze w zwalczaniu są te, które mają głęboko osadzone korzenie (np. mniszek pospolity, który dość głęboko zapuszcza korzenie, perz właściwy, którego rozłogi są bardzo szerokie czy babka zwyczajna, którą najtrudniej jest wyrwać z ziemi). W miejscach, gdzie jest dużo cienia i utrzymuje się wilgoć, może pojawić się podagrycznik. Poza trawnikiem chwasty najczęściej porastają też puste przestrzenie na chodnikach i trudno je stamtąd usunąć.

Poza negatywnym wpływem na wygląd naszego trawnika chwasty mogą powodować też inne szkody. Zabierają składniki odżywcze i światło innym roślinom, ograniczają ich rozwój, a nawet mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Jak skutecznie zwalczać chwasty na trawniku?

Jest kilka metod zwalczania chwastów na trawniku. Jednym ze sposobów może być ręczne wyrywanie korzeni niepożądanych roślin, ale taki zabieg niestety nie zawsze jest skuteczny i zazwyczaj przynosi krótkotrwałe efekty. Poza tym działa tylko w przypadku zwalczania chwastów jednoliściennych, takich jak mniszek lekarski czy wiechlina roczna. Możemy też sięgnąć po odpowiednie substancje chemiczne, przeznaczone do walki z chwastami.

W sklepach ogrodniczych jest ogromny wybór uniwersalnych środków, które skutecznie zwalczają większość niepożądanych roślin. Istnieją również preparaty przeznaczone do walki z konkretnymi osobnikami. Należy tylko zidentyfikować chwast i użyć odpowiedniego produktu. W przypadku odchwaszczania trawników najlepiej użyć środków z zawartością herbicydów, które nie tylko skutecznie niszczą chwasty dwuliścienne, ale również chronią nasze rośliny ogrodowe.

Możemy również wykonać wertykulację naszego trawnika. Ten zabieg pomaga przede wszystkim w walce z koniczyną białą. Niestety bardzo ciężko jest usunąć wszystkie chwasty z ogrodu na stałe, dlatego warto stosować działania profilaktyczne, aby zmniejszyć ryzyko ich powstawania.

Jak zapobiegać powstawaniu chwastów na trawniku?

Odpowiednia pielęgnacja trawnika może stanowczo zmniejszyć pojawianie się chwastów w naszym ogrodzie. Bardzo ważne jest regularne koszenie, najlepiej raz na 5-7 dni.  Dzięki temu chwasty nie mogą się rozwinąć i są wypierane przez trawę. Również odpowiednie nawożenie pomaga w ich zwalczaniu. Odżywiona trawa jest mocniejsza i „zagłusza” niepożądane osobniki. Najlepiej użyć do tego specjalistycznych nawozów, które możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych.

Jeżeli nasz trawnik jest zbyt rzadki, to możemy go wzmocnić, dosiewając więcej trawy. Dobrym i skutecznym sposobem na walkę  z chwastami jest wcześniejsze przygotowanie podłoża pod trawnik. Należy dokładnie usunąć wszystkie korzenie szkodliwych roślin, odczekać około dwóch tygodni na pojawienie się tych, które zostały w ziemi i zastosować preparat z herbicydem, który usuwa nawet najbardziej uciążliwe gatunki (takie jak perz właściwy). Nową trawę siejemy dopiero po upływie tygodnia. Również odchwaszczanie grządek i rabat zapobiega pojawianiu się chwastów na naszym trawniku.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >