Ćma bukszpanowa za moment wyjdzie na żer. Tym opryskiem pozbędziesz się niej raz, a dobrze
Ćma bukszpanowa stanowi duże zagrożenie dla bukszpanu. Larwy ćmy mają nieopanowany apetyt i potrafią zjeść roślinę praktycznie doszczętnie. Co więcej, walka z tym szkodnikiem jest trudna, ponieważ jest wytrzymały. Na szczęście istnieją domowe opryski, którymi można sobie z nim poradzić.
Skąd w Polsce ćma bukszpanowa?
Szkodnik ten w Europie jest stosunkowo nowy i na większą skalę zauważalny jest dopiero od 2006 roku. Wtedy stwierdzono obecność tego gatunku w południowo-zachodnich Niemczech. W Polsce został zaobserwowany w 2012 w województwie dolnośląskim, a w 2015 w małopolskim i opolskim.
Ćma bukszpanowa pochodzi z subtropikalnych regionów Azji Wschodniej i Azji Południowej. Inwazyjny gatunek został prawdopodobnie przywleczony z roślinami, które były importowane z tamtych miejsc.
Co je ćma bukszpanowa?
Największym wrogiem bukszpanu są larwy owej ćmy. Gąsienice są bowiem niezwykle żarłoczne. Młode osobniki konsumują duże ilości brzegów liści rośliny, z kolei starsze potrafią przegryźć się nawet przez zdrewniałe pędy. Jeśli nie zadziała się wystarczająco szybko, plaga ćmy bukszpanowej może zniszczyć wszystkie krzewy w ogrodzie. Dlatego poniżej zdradzamy najlepsze domowe opryski, które wykurzają ćmę bukszpanową.
Oprysk z octu spirytusowego
Ocet znajduje w niemal każdym domu, w końcu używa się go do gotowania, sprzątania, odkażania czy udrożniania zapchanych rur. Przygotowanie na jego bazie oprysku jest banalne i, co ważniejsze, bardzo tanie.
W celu sporządzenia oprysku wymieszaj zwykły ocet spirytusowy z czystą, przegotowaną i ostudzoną wodą w proporcji 1 do 10. Innymi słowy, 1 litr octu należy rozcieńczyć 10 litrami wody.
Taką mieszanką spryskuje się zaatakowane krzewy bukszpanu do momentu, aż wszystkie larwy ćmy wymrą. Może to trwać całkiem długo, gdyż jak wyżej wspomnieliśmy, owad ten jest wytrzymały.
Oprysk na bazie szarego mydła
Mydło składa się między innymi z kwasów tłuszczowych, które eliminują larwy ćmy bukszpanowej. W celu zrobienia oprysku przygotuj kostkę szarego mydła o wadze 200 gramów i 10 litrów czystej, przegotowanej i całkowicie ostudzonej wody.
Na zwykłej tarce kuchennej zetrzyj mydło i przesyp je do pojemnika z wodą. Wstrząsając bądź mieszając, rozpuść mydło w wodzie. Przelej roztwór do opryskiwacza lub butelki z atomizerem i dokładnie spryskaj bukszpan. Dużą zaletą tego rodzaju oprysku jest fakt, że działa zabójczo także na przędziorki i mszyce.
Ćma bukszpanowa zaczyna żerować na początku kwietnia i to wtedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie pryskania krzewów bukszpanu. Ich obecność można rozpoznać po nadgryzionych liściach oraz jasnych nitkach przędzy.