Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Co trzeba zrobić, żeby latem mieć ogromne plony ogórków? Garść porad

Co trzeba zrobić, żeby latem mieć ogromne plony ogórków? Garść porad

ogórki gruntowe
Youtube.com/infouprawa

Można zaobserwować, że w ostatnich latach uprawa warzyw w przydomowym ogródku lub na działce staje się wielką pasją Polaków. Każdy lubi mieć swoje ogórki, pomidory, cebulę, sałatę, szczypiorek, rzodkiew i inne pyszności wyhodowane bez użycia oprysków. Takie swojskie specjały mają ogromną przewagę nad tymi z chemią z hipermarketu. 

Ogromnie zaskakuje, że przecież jest dopiero styczeń, a Polacy już na potęgę przygotowują się do ogromnych zbiorów latem. Na jednym z kanałów o ogrodnictwie na Youtube nagranie o polecanych odmianach ogórków, które zostało opublikowane zaledwie tydzień temu, już zebrało 115 tysięcy wyświetleń. Takie zainteresowanie tą tematyką już teraz może mocno zaskakiwać. Wszak jest środek zimy.

Jak przygotować się do uprawy ogórków gruntowych?

Ogórki gruntowe są bardzo wymagającym warzywem, dlatego do ich uprawy trzeba przygotować się z dużym wyprzedzeniem. Już teraz trzeba zadbać o to, żeby na wiosnę gleba była doskonale przygotowana na zasiew. Idealnym nawozem jest obornik lub kompost. Takie naturalne nawożenie znacząco przyczynia się do uzyskania ogromnych plonów. 

Należy pamiętać o tym, że ogórki nie przepadają za glebami kwaśnymi, ich pH powinno mieścić się w przedziale 6,5-7.

Już teraz też trzeba przemyśleć, jakie miejsce przeznaczymy na zasiew ogórków. Potrzebują one bowiem nasłonecznionej przestrzeni, gdzie gleba dobrze się rozgrzewa. Kolejnym aspektem jest płodozmian. Ten sam gatunek nie powinien być wysiewany w tym samym miejscu wcześniej niż po 3-4 latach. Dzięki przerwom, gleba jest mniej zmęczona, co ma niebagatelny wpływ na jakość zbiorów.

ogórki gruntowe.jpg

Fot. pxhere.com/CC0

Jakie odmiany ogórków gruntowych wybrać?

Na profilu infouprawa na Youtube, z którego pochodzi zdjęcie wyróżniające pojawił się filmik z polecanymi odmianami ogórków gruntowych. W tydzień wygenerował grubo ponad 100 tysięcy wyświetleń, co świadczy o tym, że mimo zimy zainteresowanie tym tematem już teraz jest ogromne. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając odmianę ogórków? Oprócz smaku przede wszystkim trzeba brać pod uwagę odporność na choroby i plenność.

Autor wspomnianego kanału poleca Octopus - ogórki tej odmiany są niezwykle odporne na choroby i bardzo plenne. Nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i do przetworów jako ogórki kiszone lub konserwowe. O gustach się nie dyskutuje, ale mówi się, że są bardzo smaczne.

Partner - jest odmianą samopylną, dzięki czemu krzaki aż uginają się od nich. Nadają się do przetworów i zajadania się bezpośrednio np. w sałatce lub na kanapkę. Plonami tej odmiany możemy cieszyć się bardzo długo, bowiem jest odporna na choroby.

Corveta jest odmianą niezwykle plenną, cechującą się pysznym wyrazistym smakiem. Również nadaje się do spożywania w każdej postaci.

Julian charakteryzuje się plennością, choć nie jest aż tak odporny na choroby, jaki odmiany wspomniane powyżej. Niektórym bardzo smakuje i również jest dobry do wszystkiego.

Śremianin z kolei charakteryzuje się tym, że jest bardzo wczesną odmianą i ma dosyć dobrą plenność. Ogórki te są smakowite w każdej postaci, a krzaki są dość dobrze odporne na choroby. 

Kiedy wysiewać ogórki?

Ogórki wysiewamy dopiero wtedy, gdy jest już naprawdę ciepło, boją się bowiem zimna. Musimy poczekać aż gleba się nagrzeje. Najlepszym okresem na zasiew tego warzywa jest druga połowa maja. Trzeba uważać na przymrozki, które mogą spowodować, że ogórki będą chorowały. Dobrze jest dosiewać je w różnych terminach, żeby dłużej cieszyć się plonami. Można to robić nawet w czerwcu.

Zostało jeszcze trochę czasu do tej pięknej pory roku, w której możemy cieszyć się soczystymi gruntowymi ogórkami z własnego ogródka. Czas jednak płynie nieubłaganie, nim się obejrzysz, będziesz chodził z wiadrami między krzaczkami i zbierał owoce swojej pracy.

ogórki w słoiku.jpg

Fot. pxhere.com/ CC0

Zobacz także:

Tagi: Warzywa
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10