Nie wyrzucaj, zrób nawóz. Gdy podlejesz nim grudnika, ponownie zakwitnie
Dlaczego grudnik nie kwitnie? Albo ma okres hibernacyjny, albo popełniasz jeden z błędów pielęgnacyjnych. Roślina w ciągu roku ma dwa okresy odpoczynku, kiedy nie będzie puszczać nowych pąków kwiatowych i to zupełnie normalne zjawisko.
Kaktus bożonarodzeniowy może kwitnąć niemal cały rok. Jeśli roślina nie kwitnie, zwróć uwagę na to, jak o nią dbasz. Koniecznie zrób także nawóz, który bardzo szybko pobudzi grudnika do kwitnięcia. Będzie wyglądał zjawiskowo.
Dlaczego grudnik nie kwitnie? Podstawowe błędy pielęgnacyjne
Mimo, że grudnik nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym, nie możesz traktować go jak inne sukulenty. Grudnik musi być podlany raz w tygodniu, najlepiej przegotowaną lub odstaną wodą. Przesuszona roślina nie zakwitnie!
Bardzo ważna jest także gleba i doniczka. Ziemia musi być lekko kwaskowata, przepuszczalna, a w doniczce muszą być otwory umożliwiające odpływ wody. W przeciwnym razie szybko przelejesz grudnika i jego korzenie zgniją.
Dlaczego grudnik nie kwitnie? Brakuje mu składników odżywczych lub ma złe stanowisko. Roślina lub jasne pomieszczenia, ale z rozproszonym światłem. W okresie hibernacji warto przestawić kaktusa bożonarodzeniowego w chłodniejsze miejsce. Chłód pobudza do kwitnienia.
Raz na trzy tygodnie podlej grudnika domowym nawozem
Do przygotowania odżywki do kaktusa bożonarodzeniowego wykorzystasz kuchenny odpad. Taki nawóz nic nie kosztuje, a jest bogatym źródłem potasu, fosforu i wielu innych, cennych związków odżywczych. Jedną skórkę z banana pokrój na mniejsze kawałki i włóż do małego słoika, np. po dżemie.
Zalej przegotowaną wodą, zakręć i odstaw w ciemne, suche miejsce na dobę. Po tym czasie przecedź miksturę i rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:1. Podlewaj grudnika raz na trzy tygodnie, a szybko puści nowe pąki kwiatowe.
Pamiętaj o okresie hibernacji
Grudnik dwa razy w roku potrzebuje odpoczynku od nawożenia. Wtedy też podlewaj roślinę bardzo rzadko i najlepiej przestaw do chłodniejszego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni C.
Kiedy wypada okres hibernacji? Na przełomie lutego i marca oraz września i października. To właśnie wtedy daj roślinie odpocząć, a za chwilę zakwitnie ponownie.
Zobacz także:
- Zamiokulkas stracił wigor i ma żółte liście? Tylko tak go uratujesz
- Przenigdy nie stosuj tego środka na ślimaki. Jest śmiertelnie niebezpieczny dla innych zwierząt
- Koniec z chwastami na działce. Tak wypalisz je aż do korzeni