Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Nie wyrzucaj, zrób nawóz. Gdy podlejesz nim grudnika, ponownie zakwitnie
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 26.01.2024 10:01

Nie wyrzucaj, zrób nawóz. Gdy podlejesz nim grudnika, ponownie zakwitnie

dlaczego grudnik nie kwitnie
shutter/Dyfrain

Dlaczego grudnik nie kwitnie? Albo ma okres hibernacyjny, albo popełniasz jeden z błędów pielęgnacyjnych. Roślina w ciągu roku ma dwa okresy odpoczynku, kiedy nie będzie puszczać nowych pąków kwiatowych i to zupełnie normalne zjawisko.

Kaktus bożonarodzeniowy może kwitnąć niemal cały rok. Jeśli roślina nie kwitnie, zwróć uwagę na to, jak o nią dbasz. Koniecznie zrób także nawóz, który bardzo szybko pobudzi grudnika do kwitnięcia. Będzie wyglądał zjawiskowo.

Dlaczego grudnik nie kwitnie? Podstawowe błędy pielęgnacyjne

Mimo, że grudnik nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym, nie możesz traktować go jak inne sukulenty. Grudnik musi być podlany raz w tygodniu, najlepiej przegotowaną lub odstaną wodą. Przesuszona roślina nie zakwitnie!

Bardzo ważna jest także gleba i doniczka. Ziemia musi być lekko kwaskowata, przepuszczalna, a w doniczce muszą być otwory umożliwiające odpływ wody. W przeciwnym razie szybko przelejesz grudnika i jego korzenie zgniją.

Dlaczego grudnik nie kwitnie? Brakuje mu składników odżywczych lub ma złe stanowisko. Roślina lub jasne pomieszczenia, ale z rozproszonym światłem. W okresie hibernacji warto przestawić kaktusa bożonarodzeniowego w chłodniejsze miejsce. Chłód pobudza do kwitnienia.

dlaczego grudnik nie kwitnie.jpg
shutter/Uryutova Elena

Raz na trzy tygodnie podlej grudnika domowym nawozem

Do przygotowania odżywki do kaktusa bożonarodzeniowego wykorzystasz kuchenny odpad. Taki nawóz nic nie kosztuje, a jest bogatym źródłem potasu, fosforu i wielu innych, cennych związków odżywczych. Jedną skórkę z banana pokrój na mniejsze kawałki i włóż do małego słoika, np. po dżemie. 

Zalej przegotowaną wodą, zakręć i odstaw w ciemne, suche miejsce na dobę. Po tym czasie przecedź miksturę i rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:1. Podlewaj grudnika raz na trzy tygodnie, a szybko puści nowe pąki kwiatowe.

Pamiętaj o okresie hibernacji

Grudnik dwa razy w roku potrzebuje odpoczynku od nawożenia. Wtedy też podlewaj roślinę bardzo rzadko i najlepiej przestaw do chłodniejszego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni C.

Kiedy wypada okres hibernacji? Na przełomie lutego i marca oraz września i października. To właśnie wtedy daj roślinie odpocząć, a za chwilę zakwitnie ponownie.

dlaczego grudnik nie kwitnie.jpg
canva/Nadzera_Nastertova

Zobacz także: