Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Co zamiast energetyków? Oto 4 zdecydowanie zdrowsze alternatywy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 03.01.2024 08:08

Co zamiast energetyków? Oto 4 zdecydowanie zdrowsze alternatywy

pice energetyków
Canva / Monkey Business Images

Wraz z nadejściem nowego roku doczekaliśmy się kilku zmian w polskim prawie. Jedną z nich jest ograniczenie sprzedaży napoi energetycznych. Od 1 stycznia energetyków nie kupią osoby poniżej 18 roku życia.

Napoje energetyczne wzbudzają sporo kontrowersji. Są niezastąpione, kiedy chcemy pobudzić nasz organizm, jednak mają też sporo wad. Czym możemy zastąpić energetyki?

Dlaczego napoje energetyczne mogą być niebezpieczne?

Energetyki znajdziemy w praktycznie każdym sklepie. Do tej pory były dostępne dla wszystkich bez ograniczeń. Od teraz ma się to zmienić. Napoje energetyczne będą sprzedawane od 18 roku życia, ponieważ w dużej ilości są niebezpieczne.

Energetyki w swoim składzie zawierają dużą ilość kofeiny, która zwykle stanowi dzienną bezpieczną dawkę do spożycia. Niestety część osób w ciągu dnia wypija więcej niż jedną puszkę. Może to prowadzić do zwiększania ciśnienia krwi i przyspieszenia tętna.

- Napoje te są, ogólnie rzecz biorąc, stymulantami i mogą obciążać serce. W przypadku osób, które cierpią już na choroby serca, będące jedną z głównych przyczyn śmiertelności w Stanach Zjednoczonych, napoje energetyzujące mogą mieć negatywny wpływ na organizm - wypowiedź dr Mohamad Moussa, wykładowcy College of Medicine and Life Science na Uniwersytecie w Toledo cytuje Business Insider.

pice energetyków
Canva / Vadym Petrochenko, Getty Images

Czym zastąpić energetyki?

Napoje energetyczne spożywane z umiarem przez dorosłych nie są szkodliwe, jednak w przypadku nastolatków wygląda to inaczej. U młodych ludzi mogą powodować liczne problemy, ponieważ wciąż rosną.

Wśród niepożądanych skutków u nastolatków możemy wymienić problemy ze snem, nieprawidłowy rozwój układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Do tego może dochodzić do niepełnosprawności intelektualnych.

Napoje energetyczne możemy spokojnie zastąpić. Kiedy zaczynamy mieć problemy z koncentracją i zmęczeniem, wystarczy sięgnąć po produkty bogate w węglowodany i białko. Co jeszcze może pomóc?

To pomoże się obudzić

Na zmęczenie pomoże też aktywność fizyczna. Odpowiednia dawka ruchu jest zdrowa dla naszego organizmu i sprawia, że przestajemy być senni. Ważna jest też prawidłowa ilość snu.

Jeśli chcemy dobrze funkcjonować i nie odczuwać zmęczenia powinniśmy spać minimum 7-8 godzin na dobę. Natomiast w celu obudzenia się warto sięgnąć po kostkę gorzkiej czekolady.

aktywność fizyczna
Canva / Andres Ayrton, Pexels

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10