Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co zrobić, żeby takie ślimaki nie zjadły sadzonek? Odpowiedź jest prosta
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.04.2024 10:40

Co zrobić, żeby takie ślimaki nie zjadły sadzonek? Odpowiedź jest prosta

ślimak
Fot. Canva/Peter Ganaj z Pexels

Pomrowy w ogrodzie mogą wyrządzać pierwsze szkody, nawet jeśli temperatura na zewnątrz nie przekracza 2 stopni Celsjusza. To naprawdę niebezpieczne szkodniki. Jak się ich pozbyć?

Ślimaki bez skorupek mogą niszczyć nasze plony już wczesną wiosną. Najwięcej pomrowów wychodzi wieczorem i z samego rana. Najlepszy jest jeden sposób, żeby ochronić przed nimi rośliny.

Pomrowy plagą w polskich ogrodach

Ślimaki nagie są utrapieniem w ogrodach. Niestety nie łatwo się ich pozbyć. Są w stanie w krótkim czasie zniszczyć sadzonki. Zjadają wszystkie fragmenty nadziemne roślin i mogą całkowicie spustoszyć grządki.

Pomrowy są wyjątkowo żarłoczne. Musimy też pamiętać, że są obojnakami i każdy osobnik może złożyć setki jaj w naszym ogrodzie. Właśnie dlatego walka ze ślimakami jest taka trudna i nie zawsze od razu daje efekty.

Jest wiele metod walki ze ślimakami, jednak tylko jedna daje naprawdę efekty. Co zrobić, żeby ocalić grządki przed pomrowami? Musimy wybrać się do ogrodu z samego rana i wieczorem.

pomory
Fot. Canva / Patrick Goenner, Getty Images

Jak pozbyć się pomrowów?

Przeciwko ślimakom nagim możemy zastosować mechaniczną barierę i brzegi grządki posypać mączką bazaltową. W ten sposób utrudnimy pomrowom poruszanie się. Jednak to nie zawsze wystarcza.

Tak naprawdę najlepszym sposobem na pozbycie się szkodników, jest ich zbieranie. Najlepiej wieczorem i z samego rana sprawdzić, czy szkodniki nie buszują na grządkach. Tylko tak trwale usuniemy problem. Warto też przygotować pułapkę na pomrowy.

Pułapka na ślimaki

Prosta pułapka na pomrowy odciągnie je z grządki, a nam ułatwi zbieranie. W prosty sposób możemy zrobić ją, używając piwa. Wystarczy do pojemnika nalać trochę napoju i ustawić niedaleko grządek.

Intensywny zapach napoju przyciągnie pomrowy z całego ogródkach. Ślimaki zbiorą się w pojemniku, a my z łatwością będziemy mogli wynieść je z ogrodu. Koniecznie przetestuj ten prosty trik.

pomory
Fot. Canva / busik1, Getty Images

Zobacz także: