DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jakie warzywa siać w lutym? Przetrwają przymrozki, a wiosną dadzą ogromne plony
Adam Moskal
Adam Moskal 31.01.2023 11:33

Jakie warzywa siać w lutym? Przetrwają przymrozki, a wiosną dadzą ogromne plony

Sianie warzyw w lutym
canva/Sunshine-Poschinger, Getty Images

Mogłoby się wydawać, że przełom stycznia i lutego jest zbyt wczesnym momentem na sadzenie jakichkolwiek warzyw. Okazuje się jednak, że część z nich dobrze znosi niskie temperatury i przejściowe mrozy. Jeśli zdecydujesz się posiać je w lutym, już na początku wiosny będziesz mógł cieszyć się pierwszymi własnymi plonami.

Luty jest pierwszym miesiącem w roku, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, pozwala na sianie warzyw w ogrodzie. Choć istnieje ryzyko przymrozków, niektóre rośliny są na tyle wytrzymałe, że można zaryzykować.

Jakie warzywa można siać w lutym?

Jednym z najlepszych warzyw do posiania w lutym jest szpinak. Nasiona bardzo szybko wypuszczają kiełki, a także bardzo dobrze czują się nawet w niskich temperaturach. Jeśli posiejesz je w lutym, plony zbierzesz już w maju.

Nasiona szpinaku należy siać na głębokości 1-2 cm w rzędach o odstępach 20 cm. Jeśli rośliny będą rosły za gęsto przerwij je i zostaw im około 10 cm miejsca. Tak uzyskasz najlepszy rezultat.

Pietruszka jest kolejną rośliną, która lubi niskie temperatury i przetrzyma nawet pojedyncze mrozy. Pamiętaj, że pietruszka rośnie i rozwija się stosunkowo wolno, a więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Polecamy posadzenie także cebuli dymki na szczypior. Do ziemi sadzić można ją gęsto - najważniejsze, aby pod jej powierzchnią znalazło się około 3/4 cebuli. Jeśli nie masz pod ręką dymki, zwykła kiełkująca cebula także się sprawdzi.

Rozsada
canva/burapa, Getty Images

Te kwiaty posiej jak najwcześniej

"Piątka szklarniowa" jest umowną nazwą grupy pięciu kwiatów, których okres wegetacyjny jest najdłuższy. Należą do niej: szałwia błyszcząca, petunia ogrodowa, lobelia przylądkowa, żeniszek meksykański oraz begonia stale kwitnąca.

Ich nasiona wysiewa się w domu do skrzynki lub w szklarni nawet w styczniu. Siejąc je należy zwrócić uwagę, aby nie przysypywać ich mocno ziemią - wystarczy delikatnie je wcisnąć. Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Polecane