DomekIOgrodek.pl
cytryna

pixabay.com/Pexels (CC0 Domena publiczna)

Cytryny w doniczkach – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Cytrusy to od wielu lat jedne z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych owoców na świecie. Z powodzeniem możne je uprawiać także w Polsce. Jedną z najczęściej wybieranych jest w ostatnich latach cytryna, które będzie egzotyczną dekorac

Cytryny w doniczkach – cechy charakterystyczne i właściwości rośliny

Cytryna, razem z pomarańczą, jest jednym z najpopularniejszych gatunków cytrusów na świecie. Roślina pochodzi z Chin, ale jest uprawiana także w Europie oraz innych częściach świata. W naturalnych warunkach może dorastać do wysokości około 10 metrów.

Ma owalne, jajowate owoce w intensywnym żółtym kolorze i o charakterystycznym, kwaśnym smaku. Jej kwaśny smak jest spowodowany zawartością kwasu cytrynowego w owocach, który ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a także jest naturalnym konserwantem. Ponadto cytryna jest źródłem witaminy C oraz witamin A i B. Zawiera też wapń, żelazo, miedź i potas, wzmacnia odporność, a sok z cytryny ma działanie antybakteryjne.

Cytryny w doniczkach – uprawa

Cytryna preferuje stały dostęp do światła. Dlatego najlepiej posadzić ją w ciepłym i nasłonecznionym miejscu, ale nie może być narażona na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. W okresie letnim cytryny w doniczkach możemy przenieść do ogrodu. Podłoże powinno być próchnicze i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie około 5-6,5 pH. Możemy użyć uniwersalnej gleby do uprawy cytrusów, oraz dodać odrobinę piasku i keramzytu.

W okresie zimowym temperatura pomieszczenia, w którym rośnie drzewko, powinna być niższa i wynosić około 10-15 stopni C. Młode drzewka charakteryzują się dość szybkim wzrostem, dlatego każdego roku przesadzamy je do trochę większych doniczek. Starsze egzemplarze przesadzamy raz na kilka lat, zazwyczaj wtedy, gdy korzenie zaczną wychodzić przez otwory w naszej donicy.

Cytryny w doniczkach – pielęgnacja

Podlewanie cytryny nie powinno być zbyt obfite, ale nie możemy też przesuszyć rośliny. Dlatego nawadniamy  regularnie, ale używając mniejszej ilości wody. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie możemy przelać rośliny, ani doprowadzić do zastoju wody. Przed posadzeniem w donicy dobrze jest więc wykonać drenaż, który zapewni nam prawidłowy odpływ wody.

Przez okres wiosny i lata możemy zraszać drzewko, pamiętając jednak, że nie spryskujemy mocno nagrzanych liści. Raz na jakiś czas dodatkowo nawozimy roślinę, stosując odpowiednie preparaty, najlepiej takie, które są przeznaczone dla roślin cytrusowych. Wykonujemy tę czynność raz w tygodniu, w okresie od marca do października. Pamiętajmy też o regularnym przycinaniu drzewka. Raz na jakiś czas skracamy pędy u starszych, kilkuletnich roślin.

Usuwamy też wszystkie słabe, chore i uszkodzone pędy.  Wpływa to na lepszy pokrój, efektywniejszy wzrost oraz bardziej obfite owocowanie. W okresie spoczynku rośliny (od października do kwietnia) zmniejszamy intensywność podlewania i przestajemy nawozić nasze drzewko.

Cytryny w doniczkach – popularne odmiany

Jeżeli chcemy uprawiać cytryny w doniczkach w naszym domu, to możemy wybrać jedną z kilku odmian dostępnych na rynku. Do najbardziej popularnych należy, m.in.:

Cytryna zwyczajna (zwana również cytryną właściwą) – ta odmiana ma zwarty i gęsty pokrój i dorasta do wysokości około 2-2,5 metra. Jej pędy i gałęzie są pokryte małymi kolcami. Ma błyszczące liście, w jasnozielonym kolorze. Kwiaty są białe i mają intensywny zapach. Owoce mają owalny, jajowaty kształt oraz grubą skórkę w intensywnym, żółtym kolorze. Można je spożywać na surowo, ich miąższ też ma kolor żółty, jest soczysty i charakteryzuje się kwaśnym smakiem.

Cytryna skierniewicka – to najpopularniejsza odmiana uprawiana w naszym kraju. Jej owoce mają chropowatą, jasnożółtą skórkę i są dość duże, mogą osiągać masę nawet do 1,5 kg (chociaż zazwyczaj są trochę mniejsze, poniżej 1 kg). Miąższ ma barwę żółtą, jest kwaśny i mniej soczysty. Drzewko kwitnie i owocuje w tym samym czasie, jednak im jest starsze, tym większe szanse na uzyskanie w pełni dojrzałych owoców.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >