Czarny zlew granitowy lśni, jak lustro. Sprzątam go tylko tak
Zlew granitowy kusi swoim eleganckim wyglądem, jednak niektórzy obawiają się problemów z jego czyszczeniem. Istnieje jednak prosty trik, dzięki któremu kamienny zlewozmywak będzie lśnił czystością.
Plamy i zacieki są szczególnie widoczne na ciemnej powierzchni, ale to nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z czarnego zlewu granitowego, który będzie pięknie wyglądał w każdej kuchni i łazience.
Zalety i wady zlewów granitowych
Zlewy granitowe cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych zlewozmywaków stalowych. Naturalny kamień znakomicie się prezentuje i pasuje do niemal każdej aranżacji.
Efektowny design nie wyczerpuje jednak zalet zlewów granitowych, które charakteryzują się również wysoką trwałością i wytrzymałością, np. na wysokie temperatury. Nieco trudności może jednak nastręczać czyszczenie zlewu wykonanego z kamienia.
Granit ma to do siebie, że może się przebarwiać i pokrywać nieestetycznie wyglądającym osadem. Z czasem, na skutek oddziaływania detergentów i produktów żywnościowych, takich jak soki czy kawa, pojawiają się na nim zacieki. Jak się ich pozbyć?
Jak czyścić zlew granitowy?
Na rynku dostępne są specjalne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia kamiennych powierzchni, ale jest to rozwiązanie po pierwsze kosztowne, a po drugie nie do końca obojętne dla środowiska. Warto zatem sięgnąć po domowe sposoby.
Aby skutecznie pozbyć się nalotu i przebarwień ze zlewozmywaka granitowego, można zastosować niezwykle skuteczny preparat na bazie sody oczyszczonej. Wystarczy rozrobić 100 g sody z niewielką ilością wody i tak przygotowaną pastą umyć zlew z pomocą gąbki. Po szorowaniu pastę spłukujemy i zlew lśni czystością, ale to jeszcze nie koniec.
Impregnacja zlewozmywaka z granitu
Naturalny surowiec kamienny wymaga nie tylko wyczyszczenia, ale też odpowiedniego zabezpieczenia. Dzięki impregnacji powierzchnie z kamienia są bardziej odporne na uszkodzenia i zanieczyszczenia.
W tym celu za pomocą bawełnianej szmatki wcieramy w doczyszczoną powierzchnię cienką warstwę tłuszczu jadalnego – może to być przykładowo uniwersalny olej kokosowy. Na koniec przecieramy całość papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar oleju i gotowe – tak potraktowany zlew będzie lśnił jak nigdy.
Zobacz także:
- Tak zrobisz najlepszą komunię w domu. Zapomnij o restauracji
- Zastosuj ten trik, a koszulę wyprasujesz 2 razy szybciej
- Nie myj owoców samą wodą. Tak pozbędziesz się wosku i pestycydów