Wsyp do dołków przed posadzeniem ogórków. Zbierzesz pełne skrzynie
Wraz z końcówką kwietnia zbliża się termin wysiania ogórków gruntowych na rozsadę. Te pyszne warzywa można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Aby ogórki obficie obrodziły i zachwycały smakiem, warto również zastosować kilka sprawdzonych trików podczas wysiewu i sadzenia tych warzyw. Wystarczą dwa w pełni naturalne produkty wsypane do każdego dołka, a ogórki będą szybko i zdrowo rosnąć.
Ogórka nie może zabraknąć w ogródku
Ogórek to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. Ma stosunkowo niewielkie wymagania i łatwo się go pielęgnuje, a w kuchni jest wprost niezastąpiony – nadaje się do surówek i sałatek oraz przetworów.
Spożywane na surowo, małosolne czy kiszone – ogórki są nie tylko niezwykle smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Pełne kosze tych warzyw zbierzemy we własnym ogródku. Jak to zrobić?
Trzeba tylko wiedzieć, kiedy wysiewać i sadzić te rośliny, a także czego dodać do gleby. Uprawa ogórków będzie satysfakcjonująca i pozwoli cieszyć się pysznymi warzywami z własnej grządki.
Kiedy siać i sadzić ogórki?
Ogórki gruntowe można wysiewać wprost do gleby, ale wyłącznie przy wyższych temperaturach, najlepiej przekraczających 20 stopni w ciągu dnia i 15 stopni w ciągu nocy. Jest to więc możliwe nie wcześniej niż w połowie maja.
Jeśli zależy nam na szybszym zbiorze plonów, to warto wcześniej przygotować rozsadę. Wybierając tę opcję, wysiewamy ogórki do niewielkich pojemników wypełnionych żyzną ziemią już pod koniec kwietnia.
W pierwszej kolejności wybieramy odpowiednią odmianę – najlepiej sprawdzą się te z oznaczeniem F1, np. Lider F1 czy Soplica F1. Tego typu odmiany będą niezwykle wytrzymałe i odporne na choroby.
Zastosuj ten trik przy sadzeniu ogórków
Gdy rośliny kiełkujące w rozsadzie wykształcą drugie liście i minie już ryzyko wystąpienia przymrozków – tu umowną granicą jest zwykle tzw. Zimna Zośka, czyli 15 maja – przyjdzie czas na umieszczenie sadzonek w glebie.
W tym celu należy wykopać dołki o głębokości ok. 20 cm. W tak przygotowanych otworach warto umieścić nawóz lub kompost, który będzie stymulował wzrost rośliny. Doskonale sprawdzi się popiół drzewny, który dostarczy sadzonkom niezbędnych składników odżywczych, takich jak potas, fosfor, wapń czy żelazo.
Oprócz tego w przygotowanych dołkach warto umieścić warstwę materii organicznej. Tu warto sięgnąć po groch łuskany, który dostarczy azot i cenne mikroelementy, odżywiając rosnące sadzonki.
Wystarczy, że do każdego dołka wsypiesz łyżkę popiołu i łyżkę grochu. Teraz posadź ogórki i czekaj, aż zaczną szybko i zdrowo rosnąć. Umieszczone w glebie sadzonki regularnie i obficie podlewamy, a także dodatkowo nawozimy, stosując naturalne środku, takie jak np. gnojówka z pokrzyw.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na Youtube.
Zobacz także:
- Nie wyrzucaj liści rabarbaru. Zrobisz z nich oprysk i gnojówkę
- Tak uprawiają agrest najlepsi ogrodnicy
- Przymrozki zniszczą twoje truskawki. Tak możesz temu zapobiec