Tak zrobisz najlepszą komunię w domu. Zapomnij o restauracji
Wraz z nadejściem maja wielkimi krokami zbliża się sezon komunijny. Przyjęcie sakramentu to ważne duchowe przeżycie dla dzieci i rodziców, ale to także spore wyzwanie organizacyjne. Gdzie wyprawić przyjęcie komunijne?
Właściciele lokali gastronomicznych zacierają ręce, bo maj to gorący okres i szansa na spory zarobek. Impreza w restauracji może słono kosztować, dlatego warto przygotować uroczystość w domu. Jak to zrobić?
Tanio i sprawnie zorganizujesz komunię w domu
Organizacja przyjęcia komunijnego we własnym zakresie może bardziej się opłacić niż impreza w restauracji. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, reszta pójdzie jak z płatka. Wystarczy tylko skorzystać z kilku sprawdzonych trików.
W pierwszej kolejności sporządźmy listę gości – to pomoże oszacować, ile miejsca i jedzenia potrzebujemy. Następnie opracowujemy menu, biorąc pod uwagę swoje możliwości oraz preferencje gości.
Na podstawie powyższych ustaleń sporządzamy listę zakupów. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego chaosu, szybko zaopatrzymy się w niezbędne rzeczy i – co ważne - nie wydamy za dużo.
Idealne menu na przyjęcie komunijne
Ustalenie jadłospisu zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim ważne jest to, co potrafimy i lubimy gotować oraz jaki styl preferujemy. Jeśli zależy nam na tradycyjnym przyjęciu, na stole powinna pojawić się zupa – najlepiej rosół lub krem z warzyw - drugie danie oraz przystawki w formie tzw. zimnej płyty.
Alternatywą dla tradycyjnego obiadu jest poczęstunek w formie tzw. finger food, czyli selekcji mniejszych przekąsek i sałatek. Ta opcja sprawdzi się przy mniej formalnych spotkaniach i w sytuacji, gdy dysponujemy ograniczonym miejscem.
Planując menu, warto wziąć pod uwagę także preferencje gości. Uważajmy na składniki mocno uczulające i zaplanujemy kilka potraw wegetariańskich. Przy większej liczbie osób lepiej zaplanować dania, które łatwo odgrzać tuż przed podaniem.
Jeśli zaś chodzi o słodki poczęstunek, tutaj znakomicie sprawdzi się tzw. słodki stół. Kawałki ciast, ciasteczka, mini desery czy proste w przygotowaniu muffinki i oczywiście tort z dekoracjami komunijnymi będą wyglądały obłędnie i z pewnością skuszą każdego gościa.
Dekoracje na komunijny stół
Przewodnim kolorem przyjęć z okazji pierwszej komunii świętej jest biel, jednak można przełamać ją pastelowymi odcieniami różu, niebieskiego czy fioletu. Przykładowo bazę może stanowić biały obrus, a elementem kolorystycznym będzie bieżnik i serwetki. Możemy także postawić na błyszczące, złote lub srebrne dodatki, np. świeczniki.
Maj jako miesiąc komunii aż prosi się o skorzystanie z wiele dostępnych wtedy wiosennych kwiatów. Drobne stokrotki, konwalie, późne tulipany, biały bez czy goździki same w sobie będą stanowiły uroczą dekorację stołu.
Hitem ostatnich lat są także ścianki z balonów. To pomysł na tanią i efektowną dekorację. Jeśli jednak dysponujemy mniejszą ilością miejsca, to wystarczy kilka napełnionych helem balonów z motywami komunijnymi.
Tego lepiej unikaj na przyjęciu komunijnym
Nie stawiamy na stole napojów w oryginalnych butelkach. Kolorowe etykiety popsują estetykę i przyćmią dekoracje. Soki czy wodę możemy przelać do dzbanków, dorzucając plasterki owoców i miętę. Dobrze będzie również wyglądał kosz z pieczywem.
Lepiej zrezygnować z jednorazowych akcesoriów – naczyń, sztućców czy serwetek. Zadbajmy też o to, by dekoracje nie zajmowały zbyt dużo miejsca i nie przeszkadzały gościom w spożywaniu posiłku i rozmowie.
Zobacz także:
Takie światełka Polacy montują na balkony i do ogrodów
Sanepid pilnie ostrzega. Wyrzuć je z kuchni, mogą zaszkodzić
Tak oświetlam swoją sypialnię. Mam klimat jak z filmu