DomekIOgrodek.pl Porady domowe Czarny zlew granitowy lśni, jak lustro. Sprzątam go tylko tak
Fot. Canva Pro/vchal

Czarny zlew granitowy lśni, jak lustro. Sprzątam go tylko tak

24 kwietnia 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Zlew granitowy kusi swoim eleganckim wyglądem, jednak niektórzy obawiają się problemów z jego czyszczeniem. Istnieje jednak prosty trik, dzięki któremu kamienny zlewozmywak będzie lśnił czystością.

Plamy i zacieki są szczególnie widoczne na ciemnej powierzchni, ale to nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z czarnego zlewu granitowego, który będzie pięknie wyglądał w każdej kuchni i łazience.

Zalety i wady zlewów granitowych

Zlewy granitowe cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych zlewozmywaków stalowych. Naturalny kamień znakomicie się prezentuje i pasuje do niemal każdej aranżacji.

Efektowny design nie wyczerpuje jednak zalet zlewów granitowych, które charakteryzują się również wysoką trwałością i wytrzymałością , np. na wysokie temperatury. Nieco trudności może jednak nastręczać czyszczenie zlewu wykonanego z kamienia.

Granit ma to do siebie, że może się przebarwiać i pokrywać nieestetycznie wyglądającym osadem. Z czasem, na skutek oddziaływania detergentów i produktów żywnościowych, takich jak soki czy kawa, pojawiają się na nim zacieki. Jak się ich pozbyć?

Mycie zlewu
Fot. Canva Pro/marcociannarel

Jak czyścić zlew granitowy?

Na rynku dostępne są specjalne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia kamiennych powierzchni, ale jest to rozwiązanie po pierwsze kosztowne, a po drugie nie do końca obojętne dla środowiska. Warto zatem sięgnąć po domowe sposoby.

Aby skutecznie pozbyć się nalotu i przebarwień ze zlewozmywaka granitowego, można zastosować niezwykle skuteczny preparat na bazie sody oczyszczonej . Wystarczy rozrobić 100 g sody z niewielką ilością wody i tak przygotowaną pastą umyć zlew z pomocą gąbki. Po szorowaniu pastę spłukujemy i zlew lśni czystością, ale to jeszcze nie koniec.

Impregnacja zlewozmywaka z granitu

Naturalny surowiec kamienny wymaga nie tylko wyczyszczenia, ale też odpowiedniego zabezpieczenia. Dzięki impregnacji powierzchnie z kamienia są bardziej odporne na uszkodzenia i zanieczyszczenia.

W tym celu za pomocą bawełnianej szmatki wcieramy w doczyszczoną powierzchnię cienką warstwę tłuszczu jadalnego – może to być przykładowo uniwersalny olej kokosowy. Na koniec przecieramy całość papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar oleju i gotowe – tak potraktowany zlew będzie lśnił jak nigdy.

Zobacz także:

Wsyp do dołków przed posadzeniem ogórków. Zbierzesz pełne skrzynie
Kup za złotówkę i posyp bukszpany. Żarłoczne gąsienice spadną
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy