Jak wyczyścić zimowy płaczsz?
Płaszcze, jak każda inna część garderoby wymagają systematycznego odświeżenia . Nawet jeśli mamy nowe wierzchnie okrycie, z pewnością i ono kiedyś będzie potrzebować czyszczenia. Lepiej więc wiedzieć zawczasu, jak najlepiej zadbać o jego wygląd i higienę .
Przygotowanie do czyszczenia płaszcza
Zanim przystąpimy do czyszczenia, należy przyjrzeć się dokładnie metce załączonej do odzieży . Dzięki niej dowiemy się, czy możemy ją prać, prasować lub czyścić chemicznie.
Metka podpowie, czy jesteśmy w stanie wyczyścić płaszcz samodzielnie , czy jednak warto udać się do profesjonalnej pralni.
Jeśli mamy jakiekolwiek wahania, czy prać płaszcz samodzielnie, lepiej skorzystać z chemicznej pralni. Znajdziemy tam osoby, które doradzą nam w tej sprawie. Najbardziej delikatnymi materiałami są płaszcze wełniane, zamszowe i skórzane . Wymagają szczególniej ostrożności.
Nie warto się jednak poddawać, ponieważ jest wiele sprawdzonych sposobów, które możemy zastosować w domu . Dzięki nim zaoszczędzimy pieniądze, a umiejętne wykonanie będzie miało równie dobry efekt, jak przy użyciu specjalistycznych maszyn.
Domowe sposoby czyszczenia płaszcza
Czyszczenie płaszcza, mimo że wymaga odpowiedniej wiedzy, aby go nie zniszczyć, nie jest nie do wykonania . Płaszcze zazwyczaj nie mogą być prane w domowej pralce. Mogłoby to zmechacić tkaninę, zniszczyć fason, uszkodzić zdolności izolacyjne, czy spowodować liczne odgniecenia .
Obecnie mamy idealną pogodę , aby w bezpieczny sposób wyczyścić płaszcze. A dlaczego?
Przede wszystkim nasz płaszcz należy dokładnie wywietrzyć i wymrozić . Pozwoli to na pozbycie się brzydkiego zapachu, a także zlikwiduje roztocza . Dobrym pomysłem będzie także wyczesanie płaszcza.
Małe zabrudzenia możemy wyczyścić za pomocą nasączonej odpowiednim preparatem szmatki . Doskonale również sprawdzi się w tym przypadku szare mydło lub detergent z lanoliną . Gdy podczas czyszczenia ściereczka będzie już bardzo brudna, należy ją wymienić, aby nie wcierać zanieczyszczeń .
Wełniany płaszcz wyczyścimy z powodzeniem sodą oczyszczoną . Wystarczy posypać nią zabrudzenia i po kilku godzinach otrzepać z sody.
Jeśli chodzi o proces suszenia, najlepiej jest położyć go na ręczniku, na podłodze, a gdy trochę przeschną, powiesić na wieszaku . Zmechaconą powierzchnie możemy delikatnie przetrzeć pumeksem, a następnie rolką do ubrań .
Płaszcze najlepiej jest prasować przy użyciu wilgotnej, bawełnianej ściereczki, przez którą będziemy prasować oraz oczywiście żelazka .
Źródło: czysty-zysk.com
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: