DomekIOgrodek.pl
piekarnik

Marek BAZAK/East News

Upiecz sok z cytryny w piekarniku. Genialny trik

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wszyscy doskonale wiemy, jak trudno jest usunąć zaschnięte resztki jedzenia z piekarnika. Na szczęście istnieje na to bardzo prosty i domowy sposób - nie musisz używać żadnych drażniących i chemicznych środków. Wystarczy, że upieczesz... sok

Piekarnik to sprzęt kuchenny, który jest szczególnie podatny na wszelkie zabrudzenia. Podczas pieczenia często zostają w nim zaschnięte resztki jedzenia, które przyklejają się do jego powierzchni.

Próbujemy je wtedy skrobać i szorować, jednak takie mechaniczne „drapanie na siłę”, rzadko daje satysfakcjonujące rezultaty. Dzisiaj przedstawiamy sposób, który jest mało inwazyjny i skradnie wasze serca.

Czyszczenie piekarnika. Upiecz sok z cytryny

Na pomoc w czyszczeniu brudnego piekarnika przychodzi... sok z cytryny! Możesz kupić gotowy wyciśnięty koncentrat, chociaż my polecamy wycisnąć płyn samodzielnie - najlepiej z 5-6 owoców.

Całość przelej do żaroodpornego naczynia i włóż do piekarnika. Ustaw temperaturę na 250-260°C i piecz przez około pół godziny. Po zakończeniu grzania zostaw sok w środku, dopóki piekarnik nie stanie się chłodny.

Po wszystkim wyciągnij naczynie i przystąp do usuwania osadu i zaschniętych resztek z piekarnika. Najlepiej jeśli użyjesz do tego miękkiej, namoczonej ściereczki. Brud zejdzie natychmiast, a zanieczyszczenia będą odchodzić wyjątkowo łatwo.

Dlaczego to działa? Otóż kwas cytrynowy obecny w tych owocach jest znakomitym rozpuszczalnikiem. Gdy dodamy do tego wysoką temperaturę podczas pieczenia, cały proces znacznie się przyspieszy, dzięki czemu sprzątanie będzie szybkie i wszystko ładnie się odklei.

Czyszczenie piekarnika. Inne domowe sposoby

Z pomocą przychodzą również inne triki z użyciem domowych produktów. Oczywiście jednym z najlepszych sposobów jest niezastąpiony ocet. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1, a następnie za pomocą gąbki delikatnie przemywać ruszt i ścianki piekarnika.

Jeśli brud jest mocno zaschnięty, warto wykorzystać także sól kuchenną. Wsyp ją do środka, na blachy, dolną część i ruszt i piecz w 150 stopniach Celsjusza, dopóki kryształki nie zbrązowieją. Wtedy można wytrzeć całość papierowym ręcznikiem z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Kolejnym kuchennym produktem, który nada się znakomicie, jest soda oczyszczona. Rozprowadźmy ją po całym piekarniku tak, aby dotarła do każdego zakamarka. Po zostawieniu całości na kilkanaście minut również zmywamy wszystko ręcznikiem papierowym.

Źródło: shareinfo.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

  • Właściwości „języków teściowej”

  • 4 duże rośliny doniczkowe do domu

undefined

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >