piekarnik
Marek BAZAK/East News
Marta Idzikowska - 12 Marca 2021

Upiecz sok z cytryny w piekarniku. Genialny trik

Wszyscy doskonale wiemy, jak trudno jest usunąć zaschnięte resztki jedzenia z piekarnika. Na szczęście istnieje na to bardzo prosty i domowy sposób - nie musisz używać żadnych drażniących i chemicznych środków. Wystarczy, że upieczesz... sok z cytryny! Poznaj szczegóły tego triku.

Piekarnik to sprzęt kuchenny, który jest szczególnie podatny na wszelkie zabrudzenia. Podczas pieczenia często zostają w nim zaschnięte resztki jedzenia, które przyklejają się do jego powierzchni.

Próbujemy je wtedy skrobać i szorować, jednak takie mechaniczne „drapanie na siłę”, rzadko daje satysfakcjonujące rezultaty. Dzisiaj przedstawiamy sposób, który jest mało inwazyjny i skradnie wasze serca.

Czyszczenie piekarnika. Upiecz sok z cytryny

Na pomoc w czyszczeniu brudnego piekarnika przychodzi... sok z cytryny! Możesz kupić gotowy wyciśnięty koncentrat, chociaż my polecamy wycisnąć płyn samodzielnie - najlepiej z 5-6 owoców.

Całość przelej do żaroodpornego naczynia i włóż do piekarnika. Ustaw temperaturę na 250-260°C i piecz przez około pół godziny. Po zakończeniu grzania zostaw sok w środku, dopóki piekarnik nie stanie się chłodny.

Sąsiad wtargnął na jej posesję i wyciął wszystkie drzewaSąsiad wtargnął na jej posesję i wyciął wszystkie drzewaCzytaj dalej

Po wszystkim wyciągnij naczynie i przystąp do usuwania osadu i zaschniętych resztek z piekarnika. Najlepiej jeśli użyjesz do tego miękkiej, namoczonej ściereczki. Brud zejdzie natychmiast, a zanieczyszczenia będą odchodzić wyjątkowo łatwo.

Dlaczego to działa? Otóż kwas cytrynowy obecny w tych owocach jest znakomitym rozpuszczalnikiem. Gdy dodamy do tego wysoką temperaturę podczas pieczenia, cały proces znacznie się przyspieszy, dzięki czemu sprzątanie będzie szybkie i wszystko ładnie się odklei.

Czyszczenie piekarnika. Inne domowe sposoby

Z pomocą przychodzą również inne triki z użyciem domowych produktów. Oczywiście jednym z najlepszych sposobów jest niezastąpiony ocet. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1, a następnie za pomocą gąbki delikatnie przemywać ruszt i ścianki piekarnika.

Jeśli brud jest mocno zaschnięty, warto wykorzystać także sól kuchenną. Wsyp ją do środka, na blachy, dolną część i ruszt i piecz w 150 stopniach Celsjusza, dopóki kryształki nie zbrązowieją. Wtedy można wytrzeć całość papierowym ręcznikiem z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Kolejnym kuchennym produktem, który nada się znakomicie, jest soda oczyszczona. Rozprowadźmy ją po całym piekarniku tak, aby dotarła do każdego zakamarka. Po zostawieniu całości na kilkanaście minut również zmywamy wszystko ręcznikiem papierowym.

Źródło: shareinfo.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News