Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Czyszczenie piekarnika bez szorowania. Wystarczy produkt z kuchni
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.05.2024 08:36

Czyszczenie piekarnika bez szorowania. Wystarczy produkt z kuchni

Czyszczenie piekarnika
Fot. Shutter/LIAL

Czy to nie ciekawe, że każdy z nas wie, jak go używać, a niewielu wie, jak poprawnie doprowadzić go do czystości? Niestety, ale z pytaniem: „Jak wyczyścić piekarnik?” spotyka się wielu z nas i wiecie co? Znamy na nie odpowiedź.

Z pomocą przychodzą domowe środki, które z łatwością doczyszczą nawet wielotygodniowy, przyschnięty brud. Dzięki nim żadna plama nie będzie miała szans.

Jak wyczyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika często utożsamiamy z karą. Nic w tym dziwnego – długie, żmudne szorowanie, po którym i tak widzimy, że nie każdy element piekarnika lśni czystością, może doprowadzać do szału.

Tymczasem istnieją domowe środki, dzięki którym już nigdy nie będziecie ubolewać nad tym, że nie wiecie, jak wyczyścić piekarnik od środka i zewnątrz.

Niezależnie, czy macie do czynienia z przywartym do ścianek piekarnika tłuszczem, czy też z zaschniętym na drzwiczkach brudem, po zastosowaniu domowych środków czyszczących, po plamach nie pozostanie nawet wspomnienie.

Czyszczenie piekarnika 2.jpg
Fot. Canva/kirstyokeeffe, Getty Images Signature

Tym sposobem nawet nie pobrudzisz sobie rąk

Pewien leciwy, sprawdzony patent nie wymaga nawet pobrudzenia sobie rąk, a mimo to piekarnik lśni jak nowy. Wystarczy, że włożycie do piekarnika rozgrzanego do 230 stopni Celsjusza metalowy garnek (bez plastikowych elementów), zalejecie go 4 łyżkami octu i 2 litrami wody.

Po około godzinie (w zależności od stopnia zabrudzenia), wyłączcie piekarnik i poczekajcie, aż ten ostygnie. Teraz wystarczy ściereczką zetrzeć rozmiękczony brud i po problemie.

To najlepszy sposób na usunięcie przypalonych resztek

Jeśli jednak Wasz piekarnik zabrudzony jest przypalonymi resztkami z przyrządzanych przez Was potraw, wystarczy wykorzystać sodę oczyszczoną.

Rozmieszajcie ją z wodą tak, aby powstała gęsta pasta i nałóżcie ją na zabrudzenia. Teraz główną rolę odegra czas. Odczekajcie około 30 minut. Po tym czasie z łatwością wyszorujecie swój piekarnik, a ten będzie lśnił jak nowy.

Aby pasta była jeszcze bardziej skuteczna, zdradzimy wam najlepsze proporcje jej wykonania. Na 1 cząstkę ciepłej wody wsypcie 3 części sody oczyszczonej. Z tak silnym środkiem nie ma szans nawet wielotygodniowy brud.

Czyszczenie piekarnika 3.jpg
Fot. Canva/Elena Gurova, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: