Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Zapomnij o szorowaniu. Tak doczyścisz blachy i piekarnik
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 21.03.2024 17:22

Zapomnij o szorowaniu. Tak doczyścisz blachy i piekarnik

brudne blachy do pieczenia
Fot. Shutter/Katsiaryna Kollontai

Jak wyczyścić piekarnik i blachy za jednym razem? To prostsze, niż myślisz. Nie potrzebujesz ani agresywnej chemii, ani szorowania. Urządzenie doczyścisz w kilkanaście minut i to tylko dzięki produktowi, który masz w domu.

Przyprawa ta ma o wiele więcej właściwości, dzięki którym wykorzystasz ją w domowych porządkach. Uwierz, zdecydowanie uławia pracę. 

Zrezygnuj z chemii, jest szkodliwa dla zdrowia

Z piekarnika korzystamy bardzo często. Pieczemy w nich domowe ciasta, przygotowujemy ulubioną pieczeń, ryby i wiele innych dań. Praktycznie wszyscy jednak zapominamy o regularnym czyszczeniu urządzenia, czego efektem jest przypalony tłuszcz i zwęglone resztki jedzenia. 

Jak wyczyścić piekarnik? Zapomnij o szorowaniu i agresywnej chemii. Takich środków nie usuniesz później w 100% z urządzenia, a ich resztki przedostają się do potraw, które przyrządzasz. O wiele bezpieczniejsze, a równie skuteczne są ekologiczne środki. Jeden z nich jest absolutnym hitem.

jak wyczyścić piekarnik.jpg
Fot. Shutter/AvokadoStudio

Jak wyczyścić piekarnik i blachy? Postaw na produkt z kuchennej szafki

Jednym z najlepszych produktów do czyszczenia piekarnika jest sól kuchenna. Wystarczy, że rozsypiesz ją równomiernie na blachach i wstawisz do urządzenia. Na dole postaw również naczynie żaroodporne wypełnione wodą.

Piekarnik rozgrzej do temperatury 160 stopni C, włącz termoobieg. Już po kilkunastu minutach zobaczysz, że sól zrobiła się brązowa. To znak, że pochłonęła cały tłuszcz z urządzenia i z blach. Teraz ostudź urządzenie i przetrzyj je i blachy czystą ściereczką. 

Sól kuchenna pomoże w domowych porządkach

Sól możesz wykorzystać również do czyszczenia między innymi przypalonych garnków, udrożniania rur i do pozbywania się trudnych plam z tkanin. To także świetny wybielacz firan. 

Do garnka wsyp sól, zalej wrzątkiem i odstaw, aż woda ostygnie. Teraz bez trudu go domyjesz. Do udrożniania rur potrzebujesz mieszanki soli z sodą oczyszczoną w proporcji 1:1. Szklankę proszku wsyp do odpływu i zalej wrzątkiem. Gotowe!

Jeśli natomiast walczysz z plamami po trawie, błocie, kawie, winie, również pomoże ci w tym popularna przyprawa. Ubranie włóż do miski, wsyp 3 łyżki soli i zalej wodą. Po godzinie wypierz w pralce. Taki sam sposób zastosuj, gdy chcesz przywrócić firanom śnieżną biel. Będziesz zachwycony z efektów.

jak wyczyścić piekarnik.jpg
Fot. Canva/mkupiec7 z Pixabay

Zobacz także: