DomekIOgrodek.pl

canva/tom meaker

Darmowy, banalnie prosty sposób na wystraszenie wron na dobre. Natychmiast odlecą od upraw

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Aneta Wyszyńska

Wrony to wszędobylskie, inteligentne, ale również bardzo hałaśliwe ptaki. Uczą się na swoich błędach, dlatego odstraszenie ich z naszego ogrodu nie jest wcale takie proste, jakby się wydawało. W Polsce objęte ochroną więc trzeba uważać, kiedy próbujemy pogonić je z naszego zielonego zakątka. Dlatego opowiemy Wam jak skutecznie trzymać wronę z daleka, bez wyrządzania jej krzywdy.

Poznaj wroga - charakterystyka wrony

Zatem…wrona, czyli inaczej corvus corone to ptak z rodziny krukowatych. Charakteryzuje się, przeważnie popielatym ubarwieniem, z wyjątkiem czarnego łebka, skrzydeł, jak i ogona

Są inteligentnymi nicponiami uczącymi się na swoich błędach. Do tego, wszędobylskie i bardzo towarzyskie. Stąd, spotykamy je w towarzystwie innych ptaków takich jak np. gawronów, czy kawek.

Samica składa jaja w połowie kwietnia, więc już w marcu zaczynają szukać miejsc na swoje gniazda. W tym miejscu redakcja przypomina, że nie wolno usuwać ich miejsc gniazdowania. Broniąc swojego domu, stają się agresywne i mogą wyrządzić nam krzywdę.

Jako zwierzęta wszystko żerne, które upatrzyły sobie życie pośród człowieka, często zaglądają do śmietników, czy innych składowisk odpadów. Dzięki temu mają dość łatwy dostęp do pożywienia. 

Wrona szara (1).png
Wrona szara to najczęściej spotykany gatunek ptaka w Polsce. źródło: canva makshunn z pixabay; pexels:
Pani Sylwia z dziećmi

Dowbor zrobiła u niej remont. Pani Sylwia zdradziła kulisy programu, „jeden moment wycięli”

CZYTAJ DALEJ

Sygnały dźwiękow na odstraszenie wrony

Zwierzęta te bardzo nie lubią hałasu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stworzenie, chociażby z puszek straszaka dźwiękowego. Zbieramy kilka takich i z pomocą sznurka wieszamy na gałęziach drzew, czy w okolicach domu, jeśli mamy taką możliwość. Należy umieścić je blisko siebie, gdyż wiatr, który zawieje sprawi, że zaczną uderzać o siebie. Ptaki powinny trzymać się od naszego zielonego zakątka z daleka.

Jeśli nie chcemy bawić się puszkami, możemy poszukać w sklepach dźwiękowych odstraszaczy na ptaki ukierunkowane na wrony. Emitują one specjalne, niekiedy zmienne dźwięki, jak tylko z pomocą czujnika ruchu wykryją intruzja. 

Warto stosować takie odstraszacze, które posiadają albo akumulator, albo na baterię. Wtedy łatwiej będzie zamontować w ogrodzie .

Świecące przedmioty na odstraszenie wron

Nie masz ani puszek, ani nie masz jak nabyć odstraszacza dźwiękowego? Sprawdź, czy masz w domu stare płyty CD. Wrony nie przepadają za rzeczami, które błyszczą i odbijają światło. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ odbite światło nie jest do końca naturalne, więc ptaki te uznają to za ruch, a niekiedy zagrożenie. Instynkt podpowie im, żeby pozostać w bezpiecznej odległości od jego źródła.

Wystarczy tylko wziąć sznurek, a następnie przewlec przez otwór w płycie i zawiesić w miejscu, z jakiego będzie dobrze widoczna. Ptaki , bardzo szybko wykryją błysk i nie zdecydują się na zbliżenie do naszego ogrodu. Warto rozwiesić kilka takich przedmiotów, aby mieć pewność, że ptaki nie znajdą tak zwanej luki i nie dostaną się do zielonego zakątka.

Zamiast płyt możemy wykorzystać folię odblaskową, a nawet niektóre rodzaje dzwonków wietrznych. Wiele z nich jest tak skonstruowana, że poza wydawaniem dźwięków nienaturalnie odbijają światło. Co za tym idzie wrona, będzie trzymać się z daleka.

Ogólnie, jest jeszcze wiele innych sposobów na odstraszenie wron, ale o tym napiszemy w kolejnym artykule.

Skrobia ziemniaczana

Gospodynie kupują skrobię kartonami. Powody odbierają dech

CZYTAJ DALEJ
Biedronka i niszczone pudełka

Podniósł pudełko w Biedronce i od razu chwycił za kamerę. Widok odbiera apetyt

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Ogród

Trawnik potrzebuje tego na początku wiosny. Najłatwiejszy sposób na szkodniki, chwasty i mech
Czytaj więcej >

Ogród

Najlepsze miejsce dla aksamitki na balkonie. Będzie uginać się od kwiatów
Czytaj więcej >

Ogród

Genialny trik na wysiewanie marchewki bez przerzedzania. Rośnie jak na drożdżach
Czytaj więcej >

Ogród

Ogrodnicy robią to z lawendą w ostatnim tygodniu marca. Kwitnie bez opamiętania
Czytaj więcej >

Ogród

Posiej buraki obok tych roślin. To sekret plonów nie z tej ziemi
Czytaj więcej >

Ogród

Żaden szpak nie podleci. Genialne patenty chroniące sad i ogród
Czytaj więcej >
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]