Ślimaki to prawdziwa zmora właścicieli ogrodów i grządek. Liście nawet najpiękniejszych i cennych roślin potrafią zniknąć w oczach w ciągu kilku dni. Od lat szczególnie uciążliwe są ślimaki nagie, które tłumnie pojawiły się w naszych ogrodach.Każdego roku usiłujemy walczyć ze ślimakami na różne sposoby. Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu? Mamy na to niezawodną receptę.
W sezonie jesiennym część z nas zapełnia piwnicę zapasami ziemniaków. Czasem nawet sami uczestniczymy w wykopkach i nie chcemy, aby nasza praca poszła na marne i ziemniaki tej zimy nie przetrwały. Dbamy więc o ich prawidłowe przechowanie.Ale nawet, gdy nie mamy wielkich zapasów i zaopatrzymy się w jeden worek ziemniaków, widok kiełków i pleśni po kilku dniach nie należy do przyjemnych. Jak przechowywać ziemniaki, by długo cieszyć się ich świeżością? Jest na to zaskakujący sposób.
Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czy można przezimować paprykę. Papryka jest byliną i często błędnie określana jest jako roślina jednoroczna. Tymczasem roślina może owocować kilka lat, o ile będzie miała odpowiednie warunki do przetrwania.Zimowanie papryki nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Błędy doprowadzą do jej uschnięcia, zgnicia lub rozwoju chorób grzybowych. Jeśli jednak zimowanie papryki przeprowadzimy prawidłowo, będziemy cieszyć się owocami w kolejnym roku bez potrzeby kupowania nowych sadzonek.
Wrzesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. W pierwszej kolejności to okres zbiorów. Jeśli drzewa i krzewy obrodziły zbieramy wtedy jabłka, gruszki, śliwki czy maliny. Ale to też czas pierwszych przygotowań do zimy. We wrześniu możemy wykonać ostatnie koszenie trawy czy przyciąć krzewy i gałęzie drzew.Warto pamiętać jednak, że wrzesień to też dobry moment na sadzenie. Na początku jesieni możemy posadzić wiele odmian roślin, które pięknie ozdobią nasz ogród wiosną. Co można sadzić we wrześniu?
Mszyce potrafią być niezwykle irytujące niszcząc nasze ukochane rośliny. Walka z nimi w ogrodzie nie jest łatwa, jednak istnieje prosty domowy sposób, aby się z nimi uporać. Niżej go zdradzamy.
Lawenda to piękna roślina ozdobna, która po zakwitnięciu zachwyca swoim wyglądem. Pięknie pachnie, a do tego jest skutecznym odstraszaczem na komary i kleszcze. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować naturalny nawóz do lawendy, dzięki któremu roślina będzie rosła piękne i zdrowo.
Cebula jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych. Znana każdemu, dodawana jako dodatek do sałatek, czy kanapek, a jej skórki nadają się idealnie do farbowania skorupek jaj w naturalny sposób. Nie zawsze jednak udaje się wyhodować cebulę spełniającą nasze wymagania. Dlatego warto zastosować babciny sposób na to, jak sadzić cebulę, aby zwiększyć plon.
Kwiecień to idealny czas na siew pietruszki wprost do gruntu. Hodowana nie tylko jako smaczne warzywo czy zioło, ale jako źródło olejku stosowanego w lecznictwie. Dlatego warto wiedzieć, gdzie, jak i obok czego sadzić tę roślinę z rodziny selerowatych.
Pomidory, tak jak wszystkie rośliny ma swoje preferencje związane ze towarzystwem obok siebie. Dlatego trzeba wiedzieć, co najlepiej sadzić nieopodal nich. Po to, aby rosły dojrzałe, zdrowe i dorodne, ale również były, w naturalny sposób chronione przed szkodnikami, które im zagrażają.
Truskawki to smaczne i zdrowe owoce, które z wielką chęcią podjadamy. Pasują idealnie jako przystawki, ale również dodatki do lodów czy ciast. Niestety obecne ceny owoców są tak ogromne, że mało kto może sobie na nie pozwolić. Dlatego zdradzamy sposób na samodzielną uprawę nawet bez ogrodu.
Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Wiele osób zastanawia się, czy w tym okresie pojawiają się już grzyby, czy trzeba będzie jeszcze trochę poczekać? Jak się okazuje, niektóre z nich pojawiają się już teraz.
Ostatnio bardzo popularnym stało się zakładanie wstążek o żółtym kolorze na drzewa i krzewy w ogrodach oraz sadach. Powodem takiego działania jest chęć walki z bardzo irytującymi szkodnikami. Niżej zdradzamy, czy to faktycznie działa.
Z nadejściem wiosny, coraz więcej roślin z naszego ogrodu potrzebuje dozy wsparcia. Ich zapotrzebowani na składniki odżywcze jest coraz większe. Nie inaczej jest ze śliwą. To właśnie teraz, jest najlepszy moment na jej nawożenie. My podpowiadamy jak nawozić śliwkę, aby rosła zdrowo i wydała obfite plony.
Liście laurowe to nie tylko przyprawa nadająca potrawom nietuzinkowego smaku i aromatu. To także zioło wykorzystywane w ziołolecznictwie. Dlatego warto wiedzieć, jak uprawiać drzewko laurowe w swoim domu.
Sadzony jesienią, posiadający podobne właściwości co ten, sadzony na wiosnę. Nieodzowna przyprawa kuchenna, nadająca potrawom tego nietuzinkowego posmaku. Czosnek ozimy, bo o nim mowa, tworzy główki nieco większe i dojrzewa zdecydowanie wcześniej. Dlatego warto wiedzieć, jak powinno się go nawozić.
Kiedy pikować pomidory? Takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Dlatego warto sięgnąć po kalendarz ogrodnika, który zna odpowiedź na nurtujące zapytanie. A my postaramy się, jak najlepiej przybliżyć temat pikowania pomidorów rosnących nie tylko w naszym ogródku, ale również parapetach okiennych.
Bób jest smaczny, a przede wszystkim zdrowy. Dlatego warto wysiewać go wczesną wiosną. Dzięki temu będzie zdrowszy, a i wyda więcej plonów. Ponieważ roślina ta nie boi się przymrozków, nie musimy obawiać się, że te jej zaszkodzą. Do tego, nie jest kłopotliwą rośliną w pielęgnacji.
Pomidorom, jak i innym roślinom, na początku rozwoju niezbędny jest azot. Dary natury potrzebują go do lepszego wzrostu oraz przyrostu zielonej masy. Do tego pełni bardzo ważną rolę w wytwarzaniu chlorofilów i chloroplastów odpowiadających za procesy fotosyntezy. Dlatego, warto wiedzieć, jak przygotować nawóz pełen azotu, aby wyhodować silne sadzonki pomidorów.
Chwasty w naszym ogrodzie nie wyglądają elegancko. Dlatego, chcąc mieć ładny chodnik w ogrodzie, warto wiedzieć, jak usuwać chwasty. Istnieje kilka skutecznych sposób, jak tego dokonać. Dzisiaj poznasz kilka z nich.
Kiedy zakwitnie, prezentuje się naprawdę pięknie, tworząc iście bajkowy krajobraz. Nic dziwnego, że „lawenda jest duszą Prowansji”. Dlatego warto wiedzieć, jak siać lawendę, abyśmy i my, mogli cieszyć się królową pośród roślin kwitnących.
Wiosna to czas na słodkie maliny. To również idealny moment na ich nawożenie. Dlatego, warto poznać, ten babciny sposób, który sprawi, że staną się bardziej ożywione i zaczną wydawać więcej słodkich owoców. Dodatkowo staną się odporniejsze na szkodniki, które mogą im zaszkodzić.
Turkuć podjadek to mało przyjemnie wyglądający owad. Jeśli zagości w naszym ogrodzie, może wyrządzić w nim dość spore szkody. Istnieje jednak sprytny sposób na to, aby odstraszyć to stworzenie z naszego zielonego zakątka.
Te małe stworzenia, mimo tego, że pełnią w przyrodzie bardzo ważną rolę, bywają małym problemem. Jeśli zawitają do naszego ogródka, mogą przyprawić o ból głowy. Dlatego warto wiedzieć, jak w skuteczny i bezpieczny sposób pogonić je z naszego zielonego zakątka.
Rododendrony to przepiękne, naturalne ozdoby naszego ogrodu. Zachwycają swoim wyglądem, a do tego, niektóre z nich wydzielają przyjemny aromat. Nazywane również długowiecznymi krzewami, uwielbiającymi kwaśną glebę. Dzisiaj, opowiemy jak, w prosty i domowy sposób zakwasić glebę pod te piękne rośliny.
Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To właśnie teraz truskawki najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Ich pielęgnacja jest niezbędna, aby zdrowo rosły i wydawały smaczne owoce. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować domowy nawóz do truskawek i jak o nie należycie zadbać.
Mrówki, to stworzenia zamieszkujące praktycznie każde miejsce na Ziemi. Małe, czarne lub czerwone, tworzące kopce i żyjące w koloniach. Z reguły pożyteczne, ale czasami ich ilość może być uporczywa. Co zrobić, aby pozbyć się mrówek z naszego ogrodu?
Tuje zna każdy z nas. Można je spotkać w wielu ogrodach, zarówno tych naszych jak i miastowych. Nadają się, wręcz idealnie jako piękne zielone dekoracje. Ostatnio jednak zaczęto zadawać sobie pytanie: Czy w tujach mieszkają kleszcze? Postanowiliśmy bliżej zbadać temat i przekonać się, czy faktycznie tak jest.
Chwasty w ogrodzie to nie lada wyzwanie. Pojawiają się wszędzie, między płytkami chodnikowymi, czy kostką brukową i na grządkach, tudzież innych i dogodnych dla nich miejscach. Trudne do usunięcia, często wracają, wywołując u nas szewską pasję. Przychodzimy z pomocą na ten, chwastowy problem.