Ogrodnictwo jest działem nauk rolniczych, polegającym na hodowli i uprawie roślin do produkcji towarów lub dla przyjemności. Polega również na architekturze krajobrazu, czyli projektowaniu, urządzaniu oraz pielęgnacji terenów zieleni. Zwykle wiąże się z dużym nakładem finansowym.
Ogrodnictwo zaczęło nabierać rozpędu pod koniec XIX wieku, poprzez większy popyt na produkty pochodzące z gospodarstw ogrodniczych. Doprowadziło to nawet do utworzenia samodzielnych działów, takich jak kwiaciarstwo, warzywnictwo, sadownictwo oraz szkółkarstwo. W dzisiejszych czasach produkcja kwiatów, warzyw i owoców, a nawet sadzonek drzew, którymi zajmuje się szkółkarstwo, możliwa jest dzięki wykorzystaniu szklarni, tuneli foliowych lub inspektów. Prowadzi to do znacznie wydajniejszej produkcji.
Od 1987 roku w Polsce działa Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych. Jest to stowarzyszenie naukowe, do którego należą zarówno osoby, które zawodowo związane są z ogrodnictwem, jak i miłośnicy ogrodnictwa, którzy zajmują się tym amatorsko. Stowarzyszenie to jest zbiorowym członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych.
Nie od dziś wiadomo, że przebywanie na łonie natury ma korzystny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego też ogrodnictwo jest świetnym hobby. Wiele badań wskazuje na to, że osoby zajmujące się uprawą ogrodu są szczęśliwsze niż te, które tego nie robią. Dodatkowo posiadanie pięknego, zadbanego ogrodu daje poczucie satysfakcji. Uczy także cierpliwości, ponieważ na efekty pracy w ogrodzie nierzadko trzeba nieco poczekać. Oczywistym atutem hobbystycznego ogrodnictwa jest także wyciszenie jakie potrafi nieść nam przyroda.
Prace ogrodowe wymagają dużej wiedzy, którą nie każdy posiada. Z całą pewnością posiadają ją jednak ogrodnicy. Do ich zadań zwykle należy pielęgnacja kwiatów oraz drzew, strzyżenie trawników, czy też koszenie trawy. Wysokość ich wynagrodzenia zależy w dużej mierze od stażu pracy, wykształcenia, miejscowości oraz firmy, w której pracują. Ogrodnicy zarabiają średnio około 4 700 złotych brutto. Nie oznacza to jednak, że każdy tyle zarabia. Wynagrodzenie najgorzej zarabiających ogrodników jest niższe niż 4 100 złotych brutto, z kolei wynagrodzenie ogrodników zarabiających najwięcej wynosi ponad 5 900 złotych brutto.
Pokaż więcej
Uprawa pod osłonami pozwala stworzyć idealne warunki do rozwoju roślin, które kochają wyższe temperatury. W szklarniach lub tunelach hodujemy pomidory, ogórki i inne warzywa ciepłolubne.Samo umieszczenie sadzonek pod osłoną to jednak nie wszystko. Aby osiągnąć obfite plony warzyw i owoców, trzeba wiedzieć, kiedy otwierać i zamykać szklarnię lub tunel.
Internauci znają Joannę Żytkowską z mediów społecznościowych, gdzie udziela cennych porad w dziedzinie ogrodnictwa. Niedawno dała się poznać szerszemu gronu odbiorców jako autorka poradników ogrodniczych.Po debiucie w 2023 r., kiedy na rynku ukazała się Jej książka „Po prostu posadź. Twój domowy ogród warzywny”, Joanna Żytkowska poszła za ciosem i właśnie wydała nową pozycję pt. “Ogród na balkonie. W doniczce i wszędzie, gdzie chcesz”.
Maja Popielarska to niekwestionowany autorytet w dziedzinie zakładania i pielęgnacji ogrodów. Prowadząca popularny program „Maja w ogrodzie” wie wszystko na temat uprawy roślin, a ostatnio w rozmowie z redakcją kobieta.wp zdradziła swoje sposoby na walkę ze szkodnikami.Jej misją jest popularyzacja nie tylko ogrodów, ale też przyrody, którą Maja Popielarska z chęcią obserwuje, wspierając i propagując ekologiczne inicjatywy wspierające koegzystencję człowieka i natury. Co takiego powiedziała na temat zwalczania szkodników w ogrodzie?
Do niedawna ogródki działkowe uznawane były za relikt poprzedniej epoki, a ich gospodarzami byli głównie seniorzy. Teraz jednak coraz więcej ROD-ów trafia w ręce młodych ludzi.Osoby mające po 30, a nawet 20 lat użytkują jednak ogródki w nieco inny sposób niż starsze pokolenie. Młodzi działkowcy zapoczątkowali nawet nowy trend, który może zaskoczyć seniorów.
Kolejny piękny, słoneczny dzień za nami. Wysoka temperatura na dworze sprawia, że przyroda budzi się do życia, a nasz zmysł ogrodniczy jest żądny przygód.Kwiecień to doskonały miesiąc na to, aby zastanowić się jakie kwiaty wysiać w ogrodzie. Idealne to oczywiście te, które są nie tylko piękne, ale również proste w uprawie. No właśnie, tylko które z nich wybrać?
Fora ogrodnicze w Polsce właśnie zasypywane są postami o ataku groźnego szkodnika. Ludzie żalą się, że ich drzewka są zjadane od środka i niszczone bezpowrotnie przez brunatno-czerwoną gąsienicę. Nazywa się trociniarka czerwica i jest wszystkożerna. Zjada zarówno drewno drzew liściastych, w tym owocowych jak i larwy innych motyli. Niektórzy piszą nawet, że sami zostali boleśnie ugryzieni.
“No, dzień dobry”. Tymi charakterystycznymi słowami zawsze rozpoczynał filmiki o poradach ogrodniczych Grzegorz Majda. Stało się to wręcz kultowe. Niestety, już więcej nie przywita się ze swoimi fanami. Dotarły do nas smutne wieści. Na kanale Zielone Pogotowie na Youtube jego córka przekazała niespodziewaną informację o śmierci “Pana Taty”, jak był często nazywany w sieci.
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest jednym z najistotniejszych punktów w codziennej pielęgnacji ogrodu i roślin. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak na własną rękę zadbać o ten aspekt, mamy dla Ciebie jeden prosty i skuteczny sposób, który pomoże Ci zyskać jeszcze lepsze plony.
Ślimaki to prawdziwa zmora właścicieli ogrodów i grządek. Liście nawet najpiękniejszych i cennych roślin potrafią zniknąć w oczach w ciągu kilku dni. Od lat szczególnie uciążliwe są ślimaki nagie, które tłumnie pojawiły się w naszych ogrodach.Każdego roku usiłujemy walczyć ze ślimakami na różne sposoby. Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu? Mamy na to niezawodną receptę.
W sezonie jesiennym część z nas zapełnia piwnicę zapasami ziemniaków. Czasem nawet sami uczestniczymy w wykopkach i nie chcemy, aby nasza praca poszła na marne i ziemniaki tej zimy nie przetrwały. Dbamy więc o ich prawidłowe przechowanie.Ale nawet, gdy nie mamy wielkich zapasów i zaopatrzymy się w jeden worek ziemniaków, widok kiełków i pleśni po kilku dniach nie należy do przyjemnych. Jak przechowywać ziemniaki, by długo cieszyć się ich świeżością? Jest na to zaskakujący sposób.
Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czy można przezimować paprykę. Papryka jest byliną i często błędnie określana jest jako roślina jednoroczna. Tymczasem roślina może owocować kilka lat, o ile będzie miała odpowiednie warunki do przetrwania.Zimowanie papryki nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Błędy doprowadzą do jej uschnięcia, zgnicia lub rozwoju chorób grzybowych. Jeśli jednak zimowanie papryki przeprowadzimy prawidłowo, będziemy cieszyć się owocami w kolejnym roku bez potrzeby kupowania nowych sadzonek.
Wrzesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. W pierwszej kolejności to okres zbiorów. Jeśli drzewa i krzewy obrodziły zbieramy wtedy jabłka, gruszki, śliwki czy maliny. Ale to też czas pierwszych przygotowań do zimy. We wrześniu możemy wykonać ostatnie koszenie trawy czy przyciąć krzewy i gałęzie drzew.Warto pamiętać jednak, że wrzesień to też dobry moment na sadzenie. Na początku jesieni możemy posadzić wiele odmian roślin, które pięknie ozdobią nasz ogród wiosną. Co można sadzić we wrześniu?
Mszyce potrafią być niezwykle irytujące niszcząc nasze ukochane rośliny. Walka z nimi w ogrodzie nie jest łatwa, jednak istnieje prosty domowy sposób, aby się z nimi uporać. Niżej go zdradzamy.
Lawenda to piękna roślina ozdobna, która po zakwitnięciu zachwyca swoim wyglądem. Pięknie pachnie, a do tego jest skutecznym odstraszaczem na komary i kleszcze. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować naturalny nawóz do lawendy, dzięki któremu roślina będzie rosła piękne i zdrowo.Sekretnym składnikiem nawozu są skorupki jajek. Dzięki temu, że mnóstwo w nich wapnia, krzaczki lawendy obsypują się kwiatami, po potraktowaniu ich specyfikiem.
Kwiecień to idealny czas na siew pietruszki wprost do gruntu. Hodowana nie tylko jako smaczne warzywo czy zioło, ale jako źródło olejku stosowanego w lecznictwie. Dlatego warto wiedzieć, gdzie, jak i obok czego sadzić tę roślinę z rodziny selerowatych.
Truskawki to smaczne i zdrowe owoce, które z wielką chęcią podjadamy. Pasują idealnie jako przystawki, ale również dodatki do lodów czy ciast. Niestety obecne ceny owoców są tak ogromne, że mało kto może sobie na nie pozwolić. Dlatego zdradzamy sposób na samodzielną uprawę nawet bez ogrodu.
Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Wiele osób zastanawia się, czy w tym okresie pojawiają się już grzyby, czy trzeba będzie jeszcze trochę poczekać? Jak się okazuje, niektóre z nich pojawiają się już teraz.
Ostatnio bardzo popularnym stało się zakładanie wstążek o żółtym kolorze na drzewa i krzewy w ogrodach oraz sadach. Powodem takiego działania jest chęć walki z bardzo irytującymi szkodnikami. Niżej zdradzamy, czy to faktycznie działa.
Z nadejściem wiosny, coraz więcej roślin z naszego ogrodu potrzebuje dozy wsparcia. Ich zapotrzebowani na składniki odżywcze jest coraz większe. Nie inaczej jest ze śliwą. To właśnie teraz, jest najlepszy moment na jej nawożenie. My podpowiadamy jak nawozić śliwkę, aby rosła zdrowo i wydała obfite plony.
Liście laurowe to nie tylko przyprawa nadająca potrawom nietuzinkowego smaku i aromatu. To także zioło wykorzystywane w ziołolecznictwie. Dlatego warto wiedzieć, jak uprawiać drzewko laurowe w swoim domu. To naprawdę proste. Drzewko będzie rosło wspaniale.
Kiedy pikować pomidory? Takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Dlatego warto sięgnąć po kalendarz ogrodnika, który zna odpowiedź na nurtujące zapytanie. A my postaramy się, jak najlepiej przybliżyć temat pikowania pomidorów rosnących nie tylko w naszym ogródku, ale również parapetach okiennych.
Bób jest smaczny, a przede wszystkim zdrowy. Dlatego warto wysiewać go wczesną wiosną. Dzięki temu będzie zdrowszy, a i wyda więcej plonów. Ponieważ roślina ta nie boi się przymrozków, nie musimy obawiać się, że te jej zaszkodzą. Do tego, nie jest kłopotliwą rośliną w pielęgnacji.
Pomidorom, jak i innym roślinom, na początku rozwoju niezbędny jest azot. Dary natury potrzebują go do lepszego wzrostu oraz przyrostu zielonej masy. Do tego pełni bardzo ważną rolę w wytwarzaniu chlorofilów i chloroplastów odpowiadających za procesy fotosyntezy. Dlatego, warto wiedzieć, jak przygotować nawóz pełen azotu, aby wyhodować silne sadzonki pomidorów.
Chwasty w naszym ogrodzie nie wyglądają elegancko. Dlatego, chcąc mieć ładny chodnik w ogrodzie, warto wiedzieć, jak usuwać chwasty. Istnieje kilka skutecznych sposób, jak tego dokonać. Dzisiaj poznasz kilka z nich.
Kiedy zakwitnie, prezentuje się naprawdę pięknie, tworząc iście bajkowy krajobraz. Nic dziwnego, że „lawenda jest duszą Prowansji”. Dlatego warto wiedzieć, jak siać lawendę, abyśmy i my, mogli cieszyć się królową pośród roślin kwitnących.
Wiosna to czas na słodkie maliny. To również idealny moment na ich nawożenie. Dlatego, warto poznać, ten babciny sposób, który sprawi, że staną się bardziej ożywione i zaczną wydawać więcej słodkich owoców. Dodatkowo staną się odporniejsze na szkodniki, które mogą im zaszkodzić.
Turkuć podjadek to mało przyjemnie wyglądający owad. Jeśli zagości w naszym ogrodzie, może wyrządzić w nim dość spore szkody. Istnieje jednak sprytny sposób na to, aby odstraszyć to stworzenie z naszego zielonego zakątka.
Te małe stworzenia, mimo tego, że pełnią w przyrodzie bardzo ważną rolę, bywają małym problemem. Jeśli zawitają do naszego ogródka, mogą przyprawić o ból głowy. Dlatego warto wiedzieć, jak w skuteczny i bezpieczny sposób pogonić je z naszego zielonego zakątka.