DomekIOgrodek.pl
Dżdżownice kalifornijskie – jak stworzyć naturalny kompostownik?

pixabay.com

Dżdżownice kalifornijskie – jak stworzyć naturalny kompostownik?

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Dżdżownice kalifornijskie znane są przede wszystkim z produkcji wermikompostu, czyli biohumusu. Jest to bardzo cenny, naturalny nawóz do ogrodu. Te małe producentki stają się coraz popularniejsze, ponieważ dzięki nim zwykły kompost przemienia się w

Z pewnością każdy choć raz słyszał o biohumusie. Ten bogaty w minerały materiał to inaczej wermikompost. Produkowany jest przy pomocy zwinnych dżdżownic kalifornijskich, które są nieocenione w jego tworzeniu. Przerobiony przez nie kompost staje się o wiele cenniejszy niż ten tradycyjnie prowadzony. Biohumus zdecydowanie poprawia jakość gleby i roślin.

Zwiększa aktywność biologiczną, tworząc lepsze warunki do sadzenia i przesadzania. Plony są obfitsze i bardziej wartościowe. Niweluje to też choroby i szkodniki. Zapobiega ich rozwojowi.

Tworzenie kompostu przez dżdżownice kalifornijskie

undefinedKompostowanie przy pomocy dżdżownic kalifornijskich ma wiele zalet. Jedną z nich jest oczywiście tworzenie nawozu lepszej jakości niż tradycyjny kompost. Co za tym idzie, przyspieszamy ten proces. Gatunek tych istot żywi się wszystkim tym, co przeznaczamy na kompost. Można wrzucać resztki organiczne, biodegradowalne, czyli m.in. skórki od owoców, obierki, resztki warzyw i owoców, chwasty.

Dżdżownice je jedzą, a następnie wydalają w postaci koprolitów – jest to już cenny nawóz zwany biohumusem. Tym samym przyspieszają proces poprzez jedzenie i wydalanie. Najlepszy jest w tym celu odpowiedni pojemnik – tzw. termokompost, który jeszcze bardziej przyspiesza cały proces. Jednak jeśli takiego nie posiadamy, możemy dodać dżdżownice do tradycyjnego kompostu, a skrócą czas jego powstania z dwóch lat do jednego roku.

Czym wyróżniają się dżdżownice kalifornijskie?

Dlaczego akurat ten gatunek dżdżownic został wybrany jako najlepszy do kompostowania? W czym są lepsze od polskich, spotykanych w ogrodach? Jest kilka istotnych różnic.

Przede wszystkim gatunek kalifornijski nie jest wybredny, jeśli chodzi o pożywienie. Zjadają pokarm w szybkim tempie i w takim też się rozmnażają, co czyni ich główną zaletę. Ich działania w kompostowniku są lepsze i szybko zauważalne. Pospolite dżdżownice z kolei lubią szukać pokarmu w ziemi, co sprawia, że uciekają z kompostownika. Kalifornijskie natomiast nie uciekną, ponieważ wszystko, czego im trzeba, mają na miejscu. Aby je hodować, należy jednak trzymać się kilku zasad.

Dżdżownice kalifornijskie – co jest ważne w hodowli?

Jeśli decydujemy się na tworzenie kompostu przy pomocy dżdżownic kalifornijskich, powinniśmy pamiętać o trzech najważniejszych warunkach:

  • zapewnienie odpowiedniej jakości jedzenia

  • utrzymywanie odpowiedniej temperatury

  • pilnowanie wilgotności

Czym należy je karmić?

Wszystkim tym, co nadaje się do kompostowania, a konkretnie: gałązki, wióry, pędy, liście, części warzyw i owoców, fusy po herbacie, skorupki po jajkach, skoszona trawa. Ważne są także wszelkie odpadki zawierające dużo celulozy, która wpływa na proces rozrodczy, np.: karton, papier, opakowania po jajkach.

Czego należy unikać?

Papieru pokrytego farbą drukarską (nie wrzucamy żadnych gazet), a także: igliwia z drzew i krzewów iglastych, odpadów o odczynie kwaśnym, resztek mięsa, tłuszczu.

Dżdżownice kalifornijskie – temperatura i wilgotność

Do udanej produkcji potrzebna jest odpowiednia temperatura. Dżdżownice kalifornijskie nie są odporne na mróz, dlatego nie przetrwają polskiej zimy na zewnątrz. Jeśli hodowany przez nas humus jest w niewielkim pojemniku, możemy go przenieść na zimę do pomieszczenia. Optymalną temperaturą dla dżdżownic jest około 20°C.

Jeśli nie mamy takiej możliwości, na wiosnę trzeba będzie kupić nową porcję dżdżownic. Są one powszechnie dostępne i dosyć tanie. Sprzedają je sklepy wędkarskie – są używane także jako przynęta przy łowieniu ryb. 100 dżdżownic kalifornijskich kupimy za około 10 zł. Wpuszczamy je do kompostownika mniej więcej od marca, kiedy wnętrze będzie się już nagrzewać.

Istnieje szansa, że zwierzęta przezimują, jednak należy wtedy okryć pojemnik słomą i trocinami. Być może dzięki temu wewnątrz utrzyma się dodatnia temperatura. Wszystko jednak zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli zima będzie sroga – na przetrwanie są marne szanse.

Co ważne, kompostowane resztki należy stale polewać wodą, ponieważ dżdżownice potrzebują dużo wilgoci. Sam kompostownik nie powinien być wystawiony na bezpośrednie słońce, ponieważ sprzyja to przesychaniu. Najlepsza będzie lokalizacja w cieniu. Jeśli kompost wydziela nieprzyjemny zapach zgniłych jaj lub amoniaku, należy go napowietrzyć – przewracamy go, przekopujemy widłami.

Dżdżownice kalifornijskie – jaki wybrać pojemnik?

undefinedNależy pamiętać o oddzieleniu kompostownika od gleby. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się ataku kretów. Na dno warto wyłożyć metalową siatkę zabezpieczającą. Przyda się także od góry – wówczas dżdżownic nie będą wyjadać ptaki. Bardzo przydatny jest także pojemnik dwukomorowy. Pozwala on korzystać z już wyprodukowanego kompostu, podczas gdy dżdżownice pracują w drugiej komorze nad nowym biohumusem.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >