Dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę. Kwalifikujesz się?
Już niedługo nadejdzie wiosna, dlatego już teraz powinieneś planować prace ogrodowe i to, co znajdzie się na twojej posesji w tym sezonie. To samo tyczy się podejścia do zbierania deszczówki.
Być może robisz to od lat, a może dopiero chcesz zacząć. Jedno jest pewne - w oby przypadkach powinieneś poważnie zainteresować się programem „Moja Woda”.
Zbieranie deszczówki w ogrodzie. Na czym polega program „Moja Woda”?
Przedsięwzięcie ruszyło już 1 lipca 2020 roku i zainicjowane zostało przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o to, aby jak najbardziej ograniczyć spływanie deszczówki do kanalizacji i rowów nawadniających .
O dofinansowanie mogą starać się osoby, które planują zakup, montaż czy uruchomienie instalacji związanych z gospodarowaniem deszczówką i wodami roztopowymi . Są to między innymi przewody, które odprowadzają wodę z rynien, nadziemne i podziemne zbiorniki retencyjne, oczka wodne, instalacje rozsączające, pompy zatapialne i inne podobne elementy .
„Moja Woda” jest w stanie dofinansować twoje instalacje nawet w 80% , trzeba jednak pamiętać, że nie może być to więcej niż 5 000 zł . Z takiej pomocy możesz skorzystać jednorazowo.
Zbieranie deszczówki w ogrodzie. Kto może skorzystać z dofinansowania?
Z rządowego wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami danej nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny .
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zbiorniki podlegają dofinansowaniu. Jeśli decydujemy się na zbiornik podziemny, to powinien on mieć pojemność nie mniejszą niż 2000 litrów. To samo tyczy się zbiorników nadziemnych (chyba że kupisz dwa egzemplarze o pojemności ponad 1000 litrów) .
Trzeba także wiedzieć, że zatrzymana woda nie może potem służyć do prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu unijnego prawa konkurencji) ani rolniczej.
Wnioski o dofinansowanie można składać do 2024 roku . Więcej informacji znajdziecie na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: nfosigw.gov.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
undefined