Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Dlaczego firanki szarzeją? Genialny patent, aby wyglądały jak nowe
Dominik Szczepanik
Dominik Szczepanik 06.12.2023 14:40

Dlaczego firanki szarzeją? Genialny patent, aby wyglądały jak nowe

Jak wybielić firanki?
Pxhere.com/CC0 jak wybielić firanki?

Jak tanio wybielić firanki, żeby wyglądały jak nowe? Przychodzimy z domowym pomysłem, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzisz na drogich detergentach. Są sposoby, na to, aby materiał, z którego uszyte są zasłony nie ucierpiał i dłużej zachował trwałość. Wszystko dzięki produktom, które masz u siebie w domu.

Dlaczego firanki szarzeją?

W miarę upływu czasu firanki, po każdym kolejnym praniu z wykorzystaniem detergentu zaczynają tracić świeży wygląd. Żeby powstrzymać proces ich szarzenia należy nie tylko regularnie je prać i zapobiegać osadzaniu się kurzu. Trzeba je też wybielać i to najlepiej jak najmniej inwazyjnymi sposobami, aby ich nie zniszczyć.

Dlaczego jeszcze firany szarzeją? Zimą wpływ na to ma ich ułożenie blisko kaloryfera. Inną przyczyną są wpadające przez okno promienie słoneczne. Dlatego proces wybielania prędzej czy później będzie nieunikniony w każdym domu.

firanki2.jpg

Fot. Pxhere.com/CC0

Jak często powinno się wybielać firanki?

Częstotliwość wybielania firan uzależniona jest od warunków, które panują w danym pomieszczeniu. Najczęstszego czyszczenia wymagać będą te, które zawieszone są w kuchni. Wszystko dlatego, że wskutek procesu gotowania mogą osadzać się na nich różne opary. Na zanieczyszczenia narażone są też te, które mają kontakt z dymem tytoniowym oraz kurzem. 

W opisanych powyżej sytuacjach firanki powinno się wybielać co najmniej raz w miesiącu. Jeśli chodzi o te, wiszące w pomieszczeniach, w których nie występują podobne czynniki wystarczy, że będziemy je wybielać raz na dwa miesiące.

Tani, domowy sposób na wybielanie firanek

Jak wybielić firanki bez żrących, chemicznych detergentów? Wystarczy sięgnąć po produkty, które są w każdym domu. Dzięki temu zaoszczędzisz, a efekty będą powalające.

Użyj proszku do pieczenia, ewentualnie sody oczyszczonej. Sposób jest nie tylko oszczędny, ale i banalnie prosty. Musimy przygotować roztwór z rozpuszczoną zawartością opakowania proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej w kilku litrach ciepłej wody. Moczymy w nich firanki przez pół godziny i gotowe! 

Następnie wrzucamy zasłony do pralki, po wypraniu będą wyglądać jak ze sklepu.

firanki3.jpg

Fot. Pexels.com/Maria Orlova

Zobacz także: