Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Te grzyby możesz zbierać także zimą. Są pysznym dodatkiem do wielu dań
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 05.12.2023 08:54

Te grzyby możesz zbierać także zimą. Są pysznym dodatkiem do wielu dań

zbieranie grzybów
Canva / Mantonature, Getty Images Signature

Lasy pokryła gruba warstwa śniegu. Na wycieczki w góry wybierają się o tej porze roku fani ekstremalnych doznań, a grzybiarze raczej zostają już w domach. Jednak okazuje się, że również zimą znajdziemy grzyby, które wzbogacą nasz jadłospis.

W polskich lasach rośnie gatunek grzyba, który możemy zbierać zimą. Są nazywane polskimi grzybami mun. Jak wyglądają i gdzie możemy je znaleźć?

Kiedy rosną polskie grzyby mun?

Są niepozorne i wiele osób nie wie, że w ogóle nadają się do jedzenia. Zaczynają pojawiać się jesienią, ale znajdziemy je również w zimie. Właśnie o tej porze roku możemy szukać polskich grzybów mun.

Grzyby mun kojarzą się przede wszystkim z chińską dietą. Do tych grzybów zaliczają się dwa gatunki. Uszak gęstowłosy jest tropikalny i spotykany głównie w Azji. Natomiast drugi uszak bzowy znajdziemy też w polskich lasach.

Oba rodzaje tych grzybów rosną na pniach lub korzeniach drzew. Najczęściej wybierają rośliny liściaste. Jednak jak wygląda spotykany w Polsce uszak bzowy? Nadal możemy szukać go w lasach. 

grzyby
Canva / Mantonature, Getty Images Signature

Grzyby, które możemy zbierać zimą

Polskie grzyby mun mają kilka nazw. Często spotkamy się z określeniem ucho bzowe, uszak judaszowy lub ucho judaszowe. Zimą nadal rosną na drzewach i właśnie o tej porze roku mogą wzbogacić naszą dietę. Jednak jak wyglądają?

Uszak bzowy swoim wyglądem bardzo przypomina uszy, właśnie stąd jego nazwa. Te gatunek znajdziemy porastający pnie drzew. Występują w różnych odcieniach brązu i są jak najbardziej jadalne.

Górna część grzyba jest zamszowa, natomiast dolna może robić się biała u starszych okazów. Polskie grzyby mun zbieramy jesienią i zimą. Jednak co właściwie możemy z nich przyrządzić? 

Co przygotować z polskich grzybów mun?

Uszak bzowy najczęściej porasta pnie czarnego bzu. Występuje w gęstych skupiskach, dlatego za jednym razem możemy zdobyć naprawdę spory zapas grzybów. Jednak co możemy z nich zrobić?

Polskie grzyby mun możemy marynować, ale to nie jedyna możliwość. Fantastycznie smakują podduszone lub podpieczone na patelni. Będą doskonałym dodatkiem do dań w stylu azjatyckim. Możemy także zrobić z nich sos do mięsa, dodać do sałatki, czy makaronów i zapiekanek z warzywami i kurczakiem. Dodadzą daniom aromatu.

grzyby
Canva / hjklio, Getty Images

Zobacz także: