Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Jak prać kurtkę puchową w pralce? 1 błąd i będzie do wyrzucenia
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 03.12.2023 15:50

Jak prać kurtkę puchową w pralce? 1 błąd i będzie do wyrzucenia

jak prać kurtkę puchową?
canva/RossHelen

Wielu z nas z obawy przed zbiciem puchu wybiera pranie kurtki zimowej w pralni. To dobre, lecz kosztowne rozwiązanie. Taką kurtkę możesz spokojnie wybrać w domu. Musisz pamiętać jednak o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

Jak prać kurtkę puchową w pralce? 1 błąd i będzie do wyrzucenia. Kluczowe jest przygotowanie kurtki, nastawienie odpowiedniego programu i suszenie. Jeśli zastosujesz się do poniższych zaleceń, kurtce po praniu nic się nie stanie.

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Pranie kurtki puchowej w domu wcale nie jest trudne. Owszem, trzeba poświęcić jej więcej uwagi, jednak warto to zrobić, by kurtka nie straciła swoich właściwości. Wystarczy bowiem jeden błąd, a delikatny puch zbryli się pod podszewką, a kurtka będzie do wyrzucenia.

Jak prać kurtkę puchową? Pamiętaj, by odpowiednio przygotować nie tylko kurtkę, ale i pralkę. To niezwykle ważne. Przed praniem kurtki kup piłeczki tenisowe lub specjalne kulki gumowe z wypustkami przeznaczone właśnie do prania puchu.

Kolejną, istotną rzeczą jest włączenie odpowiedniego programu, a także suszenie. Pod żadnym pozorem nie wykręcaj kurtki po zakończonym cyklu. Zbijesz puch. Jak prać kurtkę puchową w pralce? W dalszej części artykułu wyjaśniam, jak to zrobić.

jak prać kurtkę puchową.jpg
shutte/Damian Lugowski

Przed praniem przygotuj pralkę i kurtkę

Przed praniem kurtki puchowej konieczne jest przepłukanie pralki, aby pozbyć się zalegającego w niej detergentu. Wystarczy krótki program. Następnie przygotuj kurtkę. Pozamykaj kieszenie i zamek główny. Jeśli tego nie zrobisz, kurtka odkształci się podczas prania.

Kurtkę namocz w letniej wodzie. Gdy puch całkowicie namoknie, przełóż kurtkę do pralki. Do bębna koniecznie włóż również 2-3 gumowe kulki lub kilka piłeczek tenisowych. 

Kulki gumowe z wypustkami do prania kurtek puchowych kupisz w Internecie. Piłeczki zapobiegają zbiciu się puchu podczas prania.

Jaki program wybrać do prania kurtki puchowej? Jak ją suszyć?

Kurtkę puchową najlepiej wyprać według zaleceń producenta. Jeśli jednak odciąłeś metkę, wypierz ją według poniższej instrukcji. Wsyp proszek. Nie dodawaj płynu do płukania. Zawarte w płynie substancje mogą odbarwić materiał. 

Nastaw program do prania wełny lub pranie ręczne. Włącz dodatkowe płukanie. Następnie nastaw temperaturę na 30 stopni C, a wirowanie na 400, maksymalnie 600 obrotów. Po wyjęciu kurtki z pralki nie wykręcaj jej, a rozłóż na płasko na ręczniku. Pozostaw do wyschnięcia.

jak prać kurtkę puchową.jpg
canva/RossHelen

Zobacz także: