Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Wymieszaj i nałóż na kran. Ta mikstura rozpuszcza kamień bez szorowania
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 02.12.2023 16:11

Wymieszaj i nałóż na kran. Ta mikstura rozpuszcza kamień bez szorowania

jak usunąć kamień z armatury łazienkowej
Instagram/ola.eksner, canva/sefa ozel

Jak usunąć kamień z armatury łazienkowej? Żrące środki, agresywna chemia, czy mleczko do czyszczenia? Szorowanie starą szczoteczką do zębów, czy czekanie przez całą noc, aż mikstura rozpuści osad?

Zapomnij o tych metodach, jest o wiele prostszy, tańszy i lepszy sposób. Jak usunąć kamień armatury łazienkowej? Potrzebujesz 3 składników, które dosłownie rozpuszczą nawet nawet najbardziej oporny brud. I to w 30 minut.

Skąd bierze się kamień na armaturze?

Kamień na armaturze i ceramice łazienkowej to nic innego, jak wytrącające się z wody węglany wapnia. Osad pojawia się przez działanie wysokiej temperatury i odparowywanie wilgoci. Na początku kamień jest prosty do usunięcia, jednak z czasem staje się coraz bardziej odporny na wszystkie środki.

Jak usunąć kamień z armatury łazienkowej? Wiele osób stosuje w tym celu żrącą i agresywną chemię, a następnie szoruje kran szczoteczką. To i tak nie daje niestety gwarancji, że dotrzemy do wszystkich miejsc i pozbędziemy się nieestetycznych plam.

Na szczęście możemy wykorzystać domową miksturę, która dosłownie rozpuszcza cały osad. Taki środek przygotowała ola.eksner na swoim Instagramie. Wystarczą trzy produkty, który każdy z nas ma w domu. Nie musimy przepłacać, szorować i wdychać toksycznych oparów.

jak usunąć kamień z armatury łazienkowej.jpg
Instagram/ola.eksner

Potrzebujesz wyłącznie 3 składników. Masz je w kuchni

Do przygotowania silnej mikstury, która dosłownie rozpuszcza kamień, ola.eksner na Instagramie wykorzystała 3 składniki:

  • 250 ml białego octu
  • 2 łyżki kwasku cytrynowego
  • 2 łyżki płynu do mycia naczyń.

Wszystkie składniki wymieszaj i przelej do pojemnika z atomizerem. Następnie zakręć butelkę i energicznie nią wstrząśnij tak, by powstała piana.

Pozbądź się kamienia z armatury łazienkowej w 30 minut

Miksturą dokładnie spryskaj kran, pamiętając o najtrudniejszych miejscach, w których gromadzi się osad. Następnie na kran połóż czystą ściereczkę z mikrofibry i ponownie obficie spryskaj. Zostaw na 30 minut, by mikstura nie wyschła.

Po tym czasie tą samą ściereczką przetrzyj armaturę. Zobaczysz, że kamień zacznie schodzić od razu, bez żadnego szorowania. 

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału„ola.eksner” na Instagramie. 

Zobacz także: