DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Dlaczego warto palić liście laurowe? Lista korzyści jest długa
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.05.2023 13:09

Dlaczego warto palić liście laurowe? Lista korzyści jest długa

Zobacz, dlaczego warto palić liście laurowe
Kadr z filmu na YouTubie użytkownika Edvins Zdanovics

Liście laurowe to przyprawa znana i ceniona niemalże na całym świecie. Ma ona jednak więcej zastosowań, niż możesz przypuszczać. Zobacz, dlaczego warto palić liście laurowe. Efekty są nieocenione.

Liście laurowe nie tylko do gotowania

Liście laurowe to przyprawa znana i ceniona na całym świecie. Pochodząca z Afryki przyprawa, jest doskonałym uzupełnieniem sosów, zup, czy mięs. Często sadzona jest przez domorosłych ogrodników ze względu na swoje unikalne właściwości.

Nie jeden kucharz stwierdził, że świeże przyprawy dodają „to coś” do każdej potrawy. Nie inaczej jest z liśćmi laurowymi. Spróbujcie wyhodować własną roślinkę, a zobaczycie, że ususzony liść ma zupełni inny smak i aromat, jak świeży.

Liścia laurowe mają jeszcze jedno nietypowe zastosowanie poza kulinariami, a mianowicie korzystnie wpływają na organizm. Zawarta w nich esencja doskonale odstrasza także szkodniki żerujące na sypkich pokarmach, takich jak ryż, czy cukier.

Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony Tych warzyw nie sadź obok papryki. Zbiory nie będą udane

Dlaczego warto palić liście laurowe?

Liście laurowe mają szereg korzystnych właściwości na nasz organizm. Wspomagają perystaltykę jelit oraz korzystnie wpływają na trawienie. Zastosowane podczas choroby wspomagają pracę wątroby i są wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej do leczenia schorzeń tego organu.

Palenie liści laurowych znacząco wpływa na poprawę nastroju, łagodząc stres. Polecany jest jako alternatywa dla melisy, czy preparatów uspokajających. Woń palonych liści laurowych wspomaga także oddychanie, korzystnie wpływając na proces leczenia chorób górnych dróg oddechowych.

Liście laurowe tą także bogactwem antyoksydantów. Mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jeśli zmagacie się z alergiami, bądź astmą, wdychanie olejków eterycznych z liści laurowych może pomóc Was w walce z chorobą.

LIście.png
canva/stuartbur, Getty Images Signature

Palenie liści laurowych – jak zrobić to poprawnie?

Palenie liści laurowych jest prostsze, niż myślisz. Bardzo szybko zajmują się one ogniem. Nie należy jednak spalać ich w całości. Clou wydobycia z nich prozdrowotnych substancji leży w odpowiednim podgrzaniu ich.

Zapalony liść należy włożyć do miseczki, co pozwoli na wydobycie z niego olejków eterycznych i umożliwi rozprzestrzenianie się jego woni znacznie dłużej. Liścia wystarczy tylko lekko podpalić i pozwolić im się tlić przez długo czas.

Alternatywą jest włożenie liści do garnka z wodą i podgrzanie do takiej temperatury, aż woń liści zacznie unosić się w powietrzu. Mimo to zaleca się palenie liści jako kadzidełka. Oprócz silniejszego aromatu zyskujemy atrakcyjne bodźce wizualne.

Tagi: Dom rośliny
Polecane