Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Dlatego babcie wkładały garnek z ziemniakami pod pierzynę. Dzisiaj nikt nie pamięta tego zwyczaju
Adam Moskal
Adam Moskal 20.01.2023 16:57

Dlatego babcie wkładały garnek z ziemniakami pod pierzynę. Dzisiaj nikt nie pamięta tego zwyczaju

Projekt bez tytułu - 2023-01-20T155622.416
canva/Eli Grozdanovska, Getty Images

Babcie mają do dzisiaj mnóstwo patentów, z których dużej części zwyczajnie nie rozumiemy. W dzisiejszych czasach wiele problemów już nam zwyczajnie nie doskwiera. Dlatego może się pojawić pytanie - dlaczego babcie zawijały garnek z ziemniakami w pierzynę? Mamy dla Was odpowiedź.

Kartofle od wieków stanowią bardzo ważny element codziennej diety mnóstwa ludzi. Bez nich nie powstałoby mnóstwo potraw, którymi zajadamy się ze smakiem. Dawniej jednak proces ich gotowania był nieco bardziej skomplikowany.

Ziemniaczany sekret babć

Obecnie wystarczy nastawić wodę na ziemniaki, wrzucić je do niej, zakryć pokrywką i po kilkudziesięciu minutach można się już zajadać. Tak samo jest w przypadku chęci odgrzania - wystarczy wrzucić je do garnka, postawić na palniku i chwilę podgrzać.

Dekady temu to nie było tak proste. O ile ugotowanie kartofli w wodzie nie było zbyt skomplikowane, tak odgrzewanie było dla wielu nieosiągalne. Głównie przez cenę opału oraz ogrom pracy, jaki trzeba było włożyć, by rozpalić w piecu.

Z tego powodu nasze babcie zawijały garnki z ziemniakami w szczelną warstwę pierzyny, robiły drugą warstwę z koca dla pewności i odkładały garnek na bok. Dzięki temu bulwy zachowywały ciepło przez długie godziny i nie trzeba było ich odgrzewać.

Ziemniaki o niepowtarzalnym smaku

Co więcej, tak owinięte bulwy smakowały znacznie lepiej. Można było zdjąć je z ognia kilka minut wcześniej, zanim ugotowały się w całości, a te spokojnie doszłyby dzięki zgromadzonej temperaturze pod kocem czy kołdrą. Wtedy nabierały smaku, którego dzisiaj nie da się znaleźć w kartoflach.  Metoda powyżej może zostać wykorzystana nie tylko w celu dogotowania czy zatrzymania ciepła ziemniaków. Sprawdzi się także w przypadku produktów sypkich, takich jak kasze czy ryże.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Tagi: Kuchnia