Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Duży błąd w uprawie czosnku i fasoli. Tym ich nie podlewaj
Kamil Świętek
Kamil Świętek 01.06.2024 06:00

Duży błąd w uprawie czosnku i fasoli. Tym ich nie podlewaj

Czosnek
Fot. Canva/Olayola

Wielu z nas decyduje się na sadzenie czosnku w ogrodzie, czy to na wiosnę, czy to jesienią. Wiemy o tym, że należy zasilić rośliny w niezbędne składniki pokarmowe, ale mimo to popełniamy błędy, które sabotują nasze starania.

Czy można ich uniknąć? Oczywiście, że tak, jeśli odpowiednio przeanalizujemy cały proces pielęgnacyjny roślin. W poniższym artykule przedstawimy Wam, jakie błędy w uprawie czosnku popełniamy najczęściej.

Jak sadzić czosnek?

Czosnek to ciekawa roślina, którą możemy sadzić zarówno na wiosnę, jak i jesienią. Dorodne główki gwarantuje jednak nie sama pora sadzenia, a to, jak bardzo gleba bogata jest w próchnicę i składniki pokarmowe.

Kluczową rolę odgrywa również nawożenie. Wielu ogrodników wykorzystuje w tym celu obornik, mączkę bazaltową albo dojrzały kompost.

Aby jednak jeszcze lepiej wykorzystać potencjał naszych roślin, możemy do dołka podczas sadzenia czosnku ozimego dodać nieco popiołu drzewnego, który stanowi odpowiednik nawozów mineralnych.

Czosnek 1.jpg
Fot. Canva/FediushkinaElena, Getty Images

Jak nawozić czosnek?

Wspomniany popiół drzewny przez wzgląd na bogatą zawartość wapnia, fosforu, czy siarki doskonale wspiera wzrost czosnku. Ponadto znacząco wzmacnia system korzeniowy rośliny, dzięki czemu ta przetrwa nawet mroźną zimę.

Z dodatkowych korzyści wykorzystywania popiołu drzewnego w ogrodzie można wymienić chociażby fakt, że środek ten odkwasza glebę i może także wykazywać właściwości odstraszające szkodniki.

Nigdy nie stosuj tego na czosnek

Niestety, chociaż wydaje się, że uprawa czosnku jest stosunkowo prosta, wielu ogrodników stosuje nawozy, które mogą nawet zniszczyć plony.

Do takich należy między innymi napar z pokrzywy, przez wielu ogrodników uważany za uniwersalny nawóz. Niestety, jeśli dokarmimy nim czosnek, ten wytworzy silne pędy kwiatowe, które ograniczą rozwój cebulki.

Warto zaznaczyć, że pokrzywa nie jest również najlepszym wyborem jako nawóz do wzbogacenia upraw roślin strączkowych. Zatem jeśli stosowaliście nawóz z pokrzywy do podlewania fasoli, popełnialiście ogromny błąd.

Czosnek 2.jpg
Fot. Canva/jackmac34, pixabay

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10