Wszystkie zabiegi stosowane w pielęgnacji roślin dających warzywa i owoce.
Wapnowanie gleby jesienią to jeden z najważniejszych zabiegów, który pomaga poprawić jakość ziemi i przygotować ją do kolejnych sezonów upraw. Niżej zdradzam, dlaczego warto przeprowadzić wapnowanie właśnie o tej porze roku, a także jak prawidłowo to zrobić, by gleba była lepiej przygotowana do wiosennych zasiewów.
Przekopywanie gleby w ogrodzie na zimę to jedna z najważniejszych prac, jakie należy wykonać jesienią, aby przygotować ziemię na przyszły sezon. Dlatego poniżej zdradzam, dlaczego warto przekopywać glebę i jak to zrobić prawidłowo.
Sianie ogórków to jedno z najważniejszych zadań dla każdego ogrodnika, który chce cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami. Każdy powinien obdarzyć szczególną uwagą odpowiedni wybór terminu. Właściwa pora siania ma kluczowe znaczenie dla wzrostu roślin i ich późniejszych plonów, dlatego postanowiłem zgromadzić najważniejsze informacje, które mogą pomóc w domowych warunkach.
Od wielu lat pasjonuję się ogrodnictwem i chętnie dzielę się z wami moimi doświadczeniami. Dziś chciałbym opowiedzieć o tym, jak w warunkach domowych uprawiać seler, aby jego korzeń był duży i smaczny. Oto moje sprawdzone sposoby, które pozwolą wam cieszyć się obfitymi plonami tego wyjątkowego warzywa.
Właśnie możemy cieszyć się dojrzewającymi pomidorami na krzaczkach. Aby w przyszłym roku zapewnić sobie obfite zbiory, warto już teraz poznać tajniki przygotowywania rozsady pomidorów.Kluczem do dorodnych owoców są mocne, zdrowe sadzonki, a te zależą w dużej mierze od nasion i techniki ich wysiewania. Istotne znaczenie ma tu moczenie nasion. Co warto wiedzieć na ten temat?
Wśród wielu warzyw i ziół, które uprawiamy w swoich ogrodach, sianie koperku to niejako nasz ogrodniczy obowiązek. W końcu w naszym ogrodzie rośnie on niemalże „przy okazji”, a pozwala na cieszenie się własnymi ziołami.Czy jednak wiedzieliście, że sianie koperku może wspomóc rozrost innych roślin? Jeśli nie wiecie, jak siać koperek, aby w pełni wykorzystać jego potencjał, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Czosnek uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Pochodzący z samodzielnej uprawy jest jeszcze bardziej wartościowy. Aby jednak na dłużej zachować jego walory odżywcze i smakowe, trzeba go odpowiednio przechowywać.Kiedy zbierać czosnek, by główki były duże i smaczne oraz jak je przechowywać, zachowując na dłużej ich świeżość? Wszystkie informacje znajdziecie w artykule.
Pomidory kochają ciepło i słońce, dlatego podczas letnich dni rosną bardzo intensywnie, Kiedy jednak na gałązkach dojrzewają owoce, a temperatura otoczenia jest wysoka, rośliny mają większe zapotrzebowanie na wodę.Czy jednak wystarczy polać wodą rośliny z konewki? Aby krzaczki rosły zdrowo i obficie plonowały, warto poznać tajniki podlewania pomidorów. Rąbka tajemnicy uchylić doświadczony ogrodnik, który podpowiedział, jak prawidłowo nawadniać warzywa.
Folia aluminiowa to niezastąpiony produkt do gotowania i pieczenia. Jak się jednak okazuje, warto ją wykorzystać nie tylko w kuchni. Będzie także niezwykle przydatna w ogrodzie.Patent ten przyda się zwłaszcza teraz, gdy warzywa i owoce obficie plonują, a my chcemy zapewnić sobie pokaźne zbiory. Poznajcie rewolucyjne zastosowanie folii aluminiowej, które rozwiąże poważny problem w ogrodzie, jakim jest żerowanie szkodników.
Seler to niezastąpione warzywo w naszych kuchniach. Składnik włoszczyzny, słynie ze swojego wyrazistego aromatu i smaku, a także wartości odżywczych.Seler można z powodzeniem uprawiać we własnym ogrodzie, choć trzeba tu przestrzegać kilku zasad i wdrożyć odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Co zrobić, żeby uzyskać dorodny korzeń selera?
W naszych ogrodach właśnie dojrzewają ukochane letnie warzywa Polaków - pomidory, ogórki i cukinie. W tym okresie intensywnie rośnie także inne, niezwykle popularne i uwielbiane warzywo, jakim jest fasolka szparagowa.Jej uprawa nie należy do skomplikowanych, a zbiory mogą być bardzo obfite. Szczególnie jeśli zastosujemy odżywkę, dzięki której pędy fasoli pokryją się strąkami. Prezentujemy prosty przepis na domowy nawóz do fasolki szparagowej.
Rośliny w naszych ogrodach i szklarniach właśnie intensywnie dojrzewają. Zbliża się termin zbioru ulubionych warzyw, czyli pomidorów. Nie zawsze jednak uprawa przebiega zgodnie z oczekiwaniami.Niekiedy roślina wydaje się rosnąć zdrowo, ma mocną łodygę i wypuszcza nowe liście, a nawet zawiązuje nowe kwiaty, z których jednak nie rozwijają się owoce. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, by kwitnące krzaczki zaroiły się od dojrzewających pomidorów?
Uprawiacie cukinie w ogrodzie? Jeśli tak, to pewnie należycie do grona ogrodników, maniakalnie wypatrujących pierwszych kwiatów cukinii. Co jednak, jeśli te nie pojawiają się i nic nie zwiastuje ich rozkwitu?Dlaczego cukinia nie kwitnie? To zdecydowanie pierwsze pytanie, jakie zadajemy sobie, gdy nasze cukinie nie rozwijają się prawidłowo. Wiecie co? Znaleźliśmy na ten problem rozwiązanie.
Uprawa papryki w przydomowym ogródku nie jest trudna. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a obfite zbiory mamy gwarantowane. Przede wszystkim papryka potrzebuje odpowiedniej ziemi i stanowiska.W okresie wzrostu należy pamiętać nie tylko o regularnym podlewaniu i nawożeniu sadzonek. Latem szczególnie ważna jest jeszcze jedna czynność. Wykonywana cyklicznie przyspieszy wzrost roślin i zapewni bogate owocowanie.
Latem, kiedy wszystkie posadzone warzywa rosną i dojrzewają, wciąż mamy sporo pracy w ogrodzie. Podlewanie i nawożenie to jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by cieszyć się obfitymi plonami.Istotne znaczenie w uprawie warzyw ma odchwaszczanie gleby. To nie tylko kwestia estetyki, ale sposób na ochronę swoich roślin i sprawienie, by rosły duże i zdrowe. Jak skutecznie pozbyć się chwastów z grządek?
Wysokie temperatury, które odnotowano w Polsce wczesną wiosną, znacznie przyspieszyły tegoroczną wegetację roślin. Zmianie uległy terminy zbiorów niektórych warzyw, czego przykładem jest czosnek.W tym sezonie zbierzemy go nieco szybciej. Kiedy dokładnie należy go wykopać i po czym poznać, że roślina jest już na to gotowa? Zapraszamy do lektury.
Lipiec wielu z nas kojarzy się z początkiem pierwszych zbiorów. Tymczasem jest to też odpowiednia pora, aby uzupełnić pustostany w ogrodzie.Czy wiecie, co siać w lipcu, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego lata? Spokojnie z lipcowych siewek zdołacie wyhodować duże i smaczne warzywa.
Pogoda ostatnio mocno daje się we znaki. Fale upałów przeplatają się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Nagłe zmiany temperatury, silne wiatry ulewne deszcze, a niekiedy gradobicia - to wszystko odbija się na naszych uprawach.Rośliny muszą sobie radzić z uszkodzeniami mechanicznymi i chorobotwórczymi patogenami. Można jednak je wesprzeć po ulewach i nawałnicach, stosując prosty nawóz wzmacniający. Jak go przygotować?
Lipiec to okres, kiedy coraz śmielej zaglądamy do naszych ogrodów, wypatrując pierwszych plonów. Niestety, na niektóre z nich musimy sobie jeszcze zapracować.Z tego względu proponujemy wam naturalne nawożenie ogórków, które sprawi, że będziecie zbierali je z krzaczków kilogramami. W dodatku te będą duże i zdrowe. Koniecznie wypróbujcie ten patent w najbliższy weekend.
Choroby roślin to bolączka ogrodników. Szczególnie narażone są na nie warzywa, które na skutek infekcji gorzej plonują. W przypadku uprawy pomidorów prawdziwym utrapieniem jest zaraza ziemniaczana.Chociaż pomidory nie są szczególnie trudne w uprawie, to często nękające je infekcje spędzają sen z powiek ogrodnikom. Zagrażają im zwłaszcza choroby grzybowe, w tym właśnie zaraza ziemniaczana. Jak można im skutecznie zapobiegać?
Kredyty węglowe to stosunkowo nowe zjawisko, dzięki którym rolnicy mogą sporo dorobić. To dla nich wielka szansa. Czy kiedykolwiek słyszeliście o tym pojęciu?Jeśli rolnicy uprawiają ziemię w formie rolnictwa regeneracyjnego, są oni doskonale zorientowani w tym pojęciu. To nie tylko szansa na dorobienie, ale również sposób na uratowanie naszej planety.
Bąble na pomidorach to kolejna zaraza pomidorów, która jest równie, o ile nie bardziej niebezpieczna od zarazy ziemniaczanej na tego typu roślinach.Wirus w krótkim czasie może zainfekować całą roślinę i jej sąsiadów, powodując spustoszenie w naszych uprawach. Jeśli jeszcze nie wiedzieliście o istnieniu tej zarazy, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem.
Holendrzy znani są ze swojej pasji do uprawy tulipanów. Nie bez przyczyny to właśnie o Holandii mówi się jako o największym potentacie kwiatowym na świecie.Od kogo, jak nie od najlepszych możemy zatem czerpać inspiracje i wskazówki, jak należy pielęgnować tulipany. Dzięki pewnym zmianom wasze kwiaty urosną piękne i zdrowe.
Chociaż trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek może cieszyć się z chorób grzybiczych swoich roślin, jak wielokrotnie zaznaczaliśmy, od każdej reguły są wyjątki.Wyobraźcie sobie, że nietypowy grzyb, o którym wam opowiemy, w niektórych krajach uważany jest za rarytas. Jak to możliwe? Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością inaczej spojrzycie na swoje uprawy.
Pomidory chętnie uprawiamy we własnych ogródkach, na tarasach, a nawet na balkonach. Ich uprawa nie nastręcza większych trudności, chociaż nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Jednym z problemów jest więdnięcie krzaczków.Gdy nasze pomidory zaczynają wyglądać mizernie, to znak, że popełniamy błędy w pielęgnacji. Warto wtedy zmienić nawyki i zastosować domową odżywkę na pomidory. Sprawdź, jak ją przygotować.
Owoce sezonowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko w sklepach czy na straganach, chociaż trzeba przyznać, że ich wygórowana cena nie jest tutaj bezzasadna.Wielu z nas stara się jak może, aby tymi letnimi dobrociami cieszyć się jak najdłużej i to w jak największej ilości. Czy jednak wiecie, co należy zrobić, aby krzaczki Waszych malin wprost uginały się od owoców? To prostsze niż myślicie.
Seler korzeniowy to znane i lubiane warzywo, które chętnie wykorzystujemy w kuchni do przygotowywania aromatycznych sałatek, czy jako dodatek do potraw.Co ciekawe, wiele osób uważa, że uprawa selera jest trudna i wymagająca. Gwarantujemy Wam, że z naszymi poradami zmienicie zdanie na ten temat. Zobaczcie co zrobić, aby cieszyć się pięknym selerem w każdym sezonie.
W naszych ogrodach na dobre rozgościły się pomidory i ogórki, chętnie uprawiamy także papryki i cukinie. Coraz częściej zestaw ten poszerza się o inne, niezwykle smaczne warzywo ciepłolubne, jakim jest bakłażan.Zdrowe i pyszne, bakłażany pasują do wielu dań, zwłaszcza tych śródziemnomorskich. Warzywa z własnej uprawy będą jeszcze smaczniejsze, bardziej dorodne i jędrne, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Poznajmy je.