działka
adresowo.pl/autor nieznany
Marta Idzikowska - 10 Marca 2021

Zrobili sobie altankę na działce z zabytkowego tramwaju

Niezwykła historia wydarzyła się w gminie Aleksandrów Łódzki. Na jednej z działek mieszkańcy urządzili sobie altankę w zabytkowym tramwaju z lat 50. Wartość historyczna pojazdu była ogromna, historycy starali się więc odzyskać unikat, który służył za „domek”. Czy im się udało?

Co jakiś czas możemy przeczytać o historiach, które opowiadają o zabytkowych lub niezwykle wartościowych przedmiotach, które posiadamy w swoich domach czy ogrodach, nawet nie zdając sobie sprawy, jak wielką mają wartość.

To wydarzenie jest jednak wyjątkowe, ponieważ zabytek został przekształcony w... domek działkowy!

Przekształcili tramwaj w altankę działkową

Mieszkańcy jednej z działek w gminie Aleksandrów Łódzki przez lata mieli na swoim terenie zabytek, z którego ogromnej wartości historycznej nie zdawali sobie sprawy.

Otóż to, z czego zrobili sobie altankę do przechowywania rzeczy i odpoczynku, było w rzeczywistości drugim tramwajem, który przekazano do Łodzi po II Wojnie Światowej!

Właściciele działki na początku nie chcieli oddać swojego „domku” historykom, którzy zainteresowali się tematem, jednak po długich namowach udało się przetransportować tramwaj do Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Ogromna wartość starego znaleziska na działce

Jak przekonuje Jakub Tarka, wiceprezes KMST, ten pojazd jest prawdziwą perełką. Dzięki pracy pasjonatów zostanie odnowiony i wyeksponowany w starej zajezdni znajdującej się w łódzkiej Bursie.

tramwaj

Zdjęcie pochodzi ze strony KMST i wykonane zostało przez Rafała Mateję. Na stronie możecie przeczytać więcej o zabytkowym tramwaju.

Tramwaj został skonstruowany w Stoczni Gdańskiej ponad 70 lat temu i pomalowany został na niemieckie barwy. Dopiero po roku przyjął kolor taki, jak miała reszta miejskich pojazdów w tamtych czasach.

Ciekawy jest fakt, że przypadek zabytkowej maszyny nie jest odosobniony. Dość często zdarza się, że stare i wartościowe tramwaje zyskują na działkach nowe przeznaczenie.

Osoby powiązane z łódzkim KMST mają wiedzę o tym, co zadziało się z pojazdami, ponieważ prowadzona była specjalna lista, na której znajdował się wykaz sprzedanych tramwajów. Zlokalizowanie tych jednostek nie jest trudne, jednak właściciele dość rzadko są chętni, aby oddać swoją własność historykom.

Źródło: gadzetomania.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News