Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Zrobili sobie altankę na działce z zabytkowego tramwaju
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 10.03.2021 01:00

Zrobili sobie altankę na działce z zabytkowego tramwaju

działka
adresowo.pl/autor nieznany

Co jakiś czas możemy przeczytać o historiach, które opowiadają o zabytkowych lub niezwykle wartościowych przedmiotach, które posiadamy w swoich domach czy ogrodach, nawet nie zdając sobie sprawy, jak wielką mają wartość.

To wydarzenie jest jednak wyjątkowe, ponieważ zabytek został przekształcony w... domek działkowy!

Przekształcili tramwaj w altankę działkową

Mieszkańcy jednej z działek w gminie Aleksandrów Łódzki przez lata mieli na swoim terenie zabytek, z którego ogromnej wartości historycznej nie zdawali sobie sprawy.

Otóż to, z czego zrobili sobie altankę do przechowywania rzeczy i odpoczynku, było w rzeczywistości drugim tramwajem, który przekazano do Łodzi po II Wojnie Światowej!

Właściciele działki na początku nie chcieli oddać swojego „domku” historykom, którzy zainteresowali się tematem, jednak po długich namowach udało się przetransportować tramwaj do Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Ogromna wartość starego znaleziska na działce

Jak przekonuje Jakub Tarka, wiceprezes KMST, ten pojazd jest prawdziwą perełką. Dzięki pracy pasjonatów zostanie odnowiony i wyeksponowany w starej zajezdni znajdującej się w łódzkiej Bursie.

Zdjęcie pochodzi ze strony KMST i wykonane zostało przez Rafała Mateję. Na stronie możecie przeczytać więcej o zabytkowym tramwaju.

Tramwaj został skonstruowany w Stoczni Gdańskiej ponad 70 lat temu i pomalowany został na niemieckie barwy. Dopiero po roku przyjął kolor taki, jak miała reszta miejskich pojazdów w tamtych czasach.

Ciekawy jest fakt, że przypadek zabytkowej maszyny nie jest odosobniony. Dość często zdarza się, że stare i wartościowe tramwaje zyskują na działkach nowe przeznaczenie.

Osoby powiązane z łódzkim KMST mają wiedzę o tym, co zadziało się z pojazdami, ponieważ prowadzona była specjalna lista, na której znajdował się wykaz sprzedanych tramwajów. Zlokalizowanie tych jednostek nie jest trudne, jednak właściciele dość rzadko są chętni, aby oddać swoją własność historykom.

Źródło: gadzetomania.pl

Tagi: