DomekIOgrodek.pl
działka

adresowo.pl/autor nieznany

Zrobili sobie altankę na działce z zabytkowego tramwaju

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Niezwykła historia wydarzyła się w gminie Aleksandrów Łódzki. Na jednej z działek mieszkańcy urządzili sobie altankę w zabytkowym tramwaju z lat 50. Wartość historyczna pojazdu była ogromna, historycy starali się więc odzyskać unikat, kt&oac

Co jakiś czas możemy przeczytać o historiach, które opowiadają o zabytkowych lub niezwykle wartościowych przedmiotach, które posiadamy w swoich domach czy ogrodach, nawet nie zdając sobie sprawy, jak wielką mają wartość.

To wydarzenie jest jednak wyjątkowe, ponieważ zabytek został przekształcony w... domek działkowy!

Przekształcili tramwaj w altankę działkową

Mieszkańcy jednej z działek w gminie Aleksandrów Łódzki przez lata mieli na swoim terenie zabytek, z którego ogromnej wartości historycznej nie zdawali sobie sprawy.

Otóż to, z czego zrobili sobie altankę do przechowywania rzeczy i odpoczynku, było w rzeczywistości drugim tramwajem, który przekazano do Łodzi po II Wojnie Światowej!

Właściciele działki na początku nie chcieli oddać swojego „domku” historykom, którzy zainteresowali się tematem, jednak po długich namowach udało się przetransportować tramwaj do Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Ogromna wartość starego znaleziska na działce

Jak przekonuje Jakub Tarka, wiceprezes KMST, ten pojazd jest prawdziwą perełką. Dzięki pracy pasjonatów zostanie odnowiony i wyeksponowany w starej zajezdni znajdującej się w łódzkiej Bursie.

Zdjęcie pochodzi ze strony KMST i wykonane zostało przez Rafała Mateję. Na stronie możecie przeczytać więcej o zabytkowym tramwaju.

Tramwaj został skonstruowany w Stoczni Gdańskiej ponad 70 lat temu i pomalowany został na niemieckie barwy. Dopiero po roku przyjął kolor taki, jak miała reszta miejskich pojazdów w tamtych czasach.

Ciekawy jest fakt, że przypadek zabytkowej maszyny nie jest odosobniony. Dość często zdarza się, że stare i wartościowe tramwaje zyskują na działkach nowe przeznaczenie.

Osoby powiązane z łódzkim KMST mają wiedzę o tym, co zadziało się z pojazdami, ponieważ prowadzona była specjalna lista, na której znajdował się wykaz sprzedanych tramwajów. Zlokalizowanie tych jednostek nie jest trudne, jednak właściciele dość rzadko są chętni, aby oddać swoją własność historykom.

Źródło: gadzetomania.pl

  • Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

  • Właściwości „języków teściowej”

  • 4 duże rośliny doniczkowe do domu

Podobne artykuły

pająki

Aktualności

Tysiące pająków w Australii ucieka przed powodzią. Obsiadają ogrodzenia i nacierają na ogrody

Czytaj więcej >
dziecko

Aktualności

Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

Czytaj więcej >
Napad na babcie w mieszkaniu oszustwo

Aktualności

Podszywali się pod służby i okradli mieszkanie

Czytaj więcej >
dzik

Aktualności

Dzik utknął w ogrodowym basenie. Załamał się pod nim lód

Czytaj więcej >
igloo

Aktualności

Domowe igloo zawaliło się na ojca i syna. Tragiczny finał

Czytaj więcej >
kuchenka

Aktualności

Kobieta znalazła na kuchence siedlisko pająków

Czytaj więcej >