Etykiety RTV i AGD
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/mohamed_hassan
Weronika Dadok - 4 Marca 2021

Nowe etykiety na sprzęcie RTV i AGD

Od marca 2021 roku na wszystkich sprzętach AGD i RTV obowiązują inne etykiety energetyczne. Pojawią się one na nowych produktach. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają.

Jak poinformowała Komisja Europejska, wraz z nadejściem marca bieżącego roku, na wszystkich urządzeniach AGD i RTV pojawią się zmienione etykiety energetyczne.

Zmiana etykiet sprzętów RTV i AGD

Pojawienie się nowych etykiet to bardzo ważna informacja dla konsumentów. Aż 8 na 10 osób, przy wyborze tego rodzaju sprzętu kieruje się informacjami zawartymi na etykiecie.

Sukces systemu etykietowania powinien opierać się na prostym i czytelnym przekazie, tak, aby każdy kupujący wiedział, z czym ma do czynienia.

Dla przedsiębiorców zaś może być jednym z czynników, który stanowi przewagę konkurencyjną. Gdy w ofercie pojawia się więcej energooszczędnych produktów, oczywiście działa to na plus.

Dom Katarzyny Figury zrównany z ziemiąDom Katarzyny Figury zrównany z ziemiąCzytaj dalej

Przepisy Rozporządzenia określają harmonogram wprowadzenia nowych etykiet wedle określonej grupy produktowej. Od 1 marca 2021 roku pojawią się na lodówkach, pralko-suszarkach, pralkach, monitorach i telewizorach.

Następne w kolejności będzie oświetlenie, które zyska nowe oznakowanie wraz z nadejściem września 2021 roku. Lista produktów ma być sukcesywnie zwiększana.

Nowe, bardziej przejrzyste etykiety na sprzętach RTV i AGD

Nowe etykiety z założenia mają być prostsze do odczytu niż ich poprzedniczki. Znikną oznaczenia w formie plusów, a na ich miejscu pojawi się siedmiopunktowa skala od A do G.

Produkty posiadające obecnie najwyższą klasę energetyczną, czyli oznaczenie A+++, w nowej odsłonie będą posiadać literę C. Dla A+ zarezerwowane zostały litery F i G - oznaczają sprzęty najbardziej energochłonne.

Litery A i B pozostają, póki co niewykorzystane. Czekają bowiem na pojawienie się produktów AGD i RTV, które są jeszcze bardziej wydajne energetycznie. Być może będzie to motywacją do powstania lepszych alternatyw?

Źródło: ure.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News