Fallingwater - dom nad wodospadem
Frank Lloyd Wright to jeden z najważniejszych architektów XX wieku . Był zafascynowany naturą i to właśnie z niej czerpał inspirację do tworzenia swoich projektów. Jest nawet nazywany prekursorem architektury organicznej , charakteryzującej się wtopieniem budynku w przyrodę, zespolenie z nią.
Wartości architekta są widoczne w zaprojektowanym przez niego wspaniałym domu - Fallingwater . Mimo że minęło już 80 lat od jego powstania, wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie i emocje. Uznawany jest za najbardziej rozpoznawalny dom na świecie .
Fallingwater - niezwykły projekt z lat 30.
Frank Lloyd Wright zdecydował się zaprojektować ten budynek na prośbę Edgara J. Kaufmanna, bogatego przedsiębiorcy posiadającego sieć popularnych wśród Amerykanów domów towarowych . Miała to być letniskowa posiadłość, w której Kaufmannowie mogliby się relaksować w wolnych chwilach.
Budynek miał powstać na brzegu potoku Bear Run, jednak architekt postanowił swój projekt umiejscowić tuż nad wodospadem , aby rodzina mogła spoglądać na kaskady spływającej wody.
Proces budowy (która trwała w latach 1936-1937) nie przebiegał łatwo - był to okres ciągłych kłótni i sprzeczek pomiędzy Frankiem Lloydem Wrightem, Edgarem J. Kaufmannem i wykonawcą robót budowlanych. Problemem była zbyt mała ilość podpór jak na budynek „na wodospadzie” oraz rosnących kosztów, które finalnie wyniosły aż 155 000 dolarów (standardowy dom kosztował wtedy mniej więcej 5 000 dolarów). Finalnie udało się jednak dokończyć dzieła, które przeszło do historii .
Fallingwater - niesamowity dom nad wodospadem
Fallingwater zbudowano z kamieni i zbrojonego betonu . Ogromne tarasy, będące charakterystycznym punktem domu, podparte zostały na specjalnych wspornikach nad strumykiem . Jeden z głazów leżący w wodzie wystaje z podłogi w salonie. Całość miała stworzyć wrażenie jedności ludzi i surowej przyrody .
W bryle domu dominuje przeszklenie , dzięki czemu jest on jeszcze bardziej połączony z naturą. Co ciekawe, okna nie posiadają ram - szkło subtelnie wtapia się w kamień . Uwagę zwracają piękne, wyłaniające się z budynku tarasy. Wyjątkowe są także schody, które sprawiają wrażenie, jakby schodziło się po nich prosto do strumienia .
Fallingwater po pewnym czasie okazał się jednak trudny do utrzymania . Po usunięciu rusztowań budynek niestety nieco „opadł” na grunt i strumień, co spowodowało pęknięcie ścian w wielu miejscach. Przez wykonanie całości z kamienia, temperatura panująca w środku była bardzo niska , co odejmowało domowi komfortu. Ze względu na bliskość wody stale panowała tam wilgoć , a koszty utrzymania były ogromne.
Po śmierci właściciela dom przeszedł w ręce stanu Pensylwania, którego władze zdecydowały się na utworzenie w nim muzeum . W tym celu budynek (w fatalnym wtedy stanie) został poddany renowacji, która trwała 20 lat i pochłonęła kwotę 11,5 milionów dolarów . W 2019 Fallingwater wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO .
Zdjęcie tytułowe pochodzi z kanału na Youtube o nazwie Bauhaus Movement, gdzie możecie zobaczyć więcej ujęć domu Fallingwater.
Źródło: bryla.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek :
-
Suszysz pranie w domu? Sposób niesie za sobą niebezpieczne skutki
-
Ogromny problem w domach w okresie grzewczym. Wiemy, jak się go pozbyć
-
Ważne, spadają rachunki za kluczową domową usługę. Wiemy, ile zaoszczędzisz
[EMBED-143]