DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 21.03.2022 22:33

Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje
pixabay.com/PIRO4D (CC0 Domena publiczna)

Farba do betonu – właściwości oraz przygotowanie podłoża

Beton jest podłożem mineralnym. Odznacza się wysokim poziomem trwałości oraz twardości. W zależności od rodzaju różni się wskaźnikiem chłonności. Zanim przystąpimy do aplikacji farby, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, którą będziemy malować. Zaleca się nakładanie farby na suchą oraz czystą powierzchnię.

Ponadto musi być ona zwarta oraz mocna. W zależności od formy oraz stanu malowanej powierzchni może być konieczne jej wcześniejsze zagruntowanie bądź zastosowanie farby podkładowej. Te zabiegi pozwalają wyrównać poziom chłonności oraz poziom zabarwienia.

undefinedPrawidłowa aplikacja farby do betonu

Farbę należy nakładać po uprzednim przygotowaniu podłoża, które powinno być czyste oraz suche. Po wylaniu betonu należy odczekać odpowiedni okres czasu, aż do momentu całkowitego jego wyschnięcia. Czas schnięcia betonu wynosi co najmniej cztery tygodnie bądź dłużej, w zależności od rodzaju zastosowanego materiału.

Farbę zaleca się nakładać w ochronnym ubraniu. Do aplikowania możemy użyć pędzla bądź wałka lub zastosować technikę natryskową. Ponadto zaleca się nałożenie dwóch warstw w celu uzyskania lepszego efektu. Podwójne nałożenie preparatu zagwarantuje równomierne zabarwienie oraz powstanie gładkiej powłoki.

Farba do betonu – rodzaje

Rodzaj farby zależny jest przede wszystkim od zawartości rodzaju spoiwa. Najczęściej widnieje ono na etykiecie opakowania kupowanej przez nas farby. Obecnie wyróżnia się wiele odmian farb do betonu, m.in.:

  1. farbę epoksydową,

  2. farbę alkidową,

  3. farbę akrylową,

  4. farbę chlorokauczukową,

  5. farbę poliuretanową.

Farba do betonu – epoksydowa

Farba epoksydowa zdecydowanie należy do najmocniejszych farb przeznaczonych do malowania betonu. W jej składzie znajdują się dwa składniki – żywica epoksydowa oraz utwardzacz. Przed ich użyciem należy je dokładnie wymieszać zgodnie z proporcjami zawartymi na opakowaniu produktu.

Dzięki nałożeniu tego typu farby nasze podłoże zyskuje odporność na różnorakie mechaniczne uszkodzenia, a także oddziaływanie substancji chemicznych oraz wody. Ponadto aplikacja preparatu tworzy twardą oraz mocną powłokę. Często stosowana przez profesjonalne firmy przy posadzkach żywicznych.

Tagi:
Polecane